Bárta: Strana poctivých a strana nepoctivých

28. 4. 2012 7:40

Dalo by se dlouho hovořit o tom, co je v koaliční smlouvě, co v oné koaliční smlouvě není naplňováno. Nicméně, zde dnes je zapotřebí hlasovat o tom, jestli důvěra vládě bude, nebo nebude. A já na závěr si dovolím jen citát z druhé poloviny 17. století francouzského moralisty Jeana de La Bruyere: "Žít s nepřáteli jako kdyby se jednalo o to, zda jednou budou našimi přáteli, a žít s přáteli jako by se mohli stát našimi nepřáteli, to není ani v povaze nenávisti, ani v pravidlech přátelství. Není to zásada morální, ale je to zásada politická.

Bárta: Strana poctivých a strana nepoctivých
Foto: Vladimír Škarda
Popisek: Soudní řízení s Vítem Bártou

Vážené poslankyně, vážení poslanci, dámy a pánové,

s ulehčením dnes mluvím jen sám za sebe, vědom si, že řada zde přítomných označuje dnes vznikající novou koalici funkcí a za důsledek mé politické existence. S ulehčením dnes mluvím jen sám za sebe vědom si mého nepravomocného odsouzení za korupci, protože jsem nabídl bezúročné půjčky, aby si údajně poslanci nezvedli náhrady a stát tak náhodou neměl větší náklady. S ulehčením dnes mluvím jen sám za sebe vědom si koaliční dražby poslanců Věcí veřejných v dubnu 2011, i ustanovení koaliční smlouvy, jejího dodatku, že koaliční partneři nebudou tvořit koalice na přeběhlících. Platí Machiavelliho heslo: v politice, kde není odvolacího soudu, soudí člověk podle výsledků, však to vše jsou vlastně jen hořká osobní a nebojím se říci velmi osobní smutné rád bych řekl neopakovatelné zkušenosti. (Z hlasu je cítit silné dojetí.) A ty sem nepatří. Poslanecká sněmovna nepatří k tomu, co je a co není bitvou zde uvnitř této instituce, ale Poslanecká sněmovna patří jen a jen tomu, co patří debatám o tom, co patří k zájmům občanů České republiky. A občanům České republiky mám potřebu dnes říci, že nepodpořím tuto vládu a nepodpořím ji ne proto, co se mně stalo ne pro osobní útoky proti mé osobě vedené (posl. Černochová přináší k řečnickému pultu posl. Bártovi papírové kapesníčky), ale protože Věci veřejné za poslední rok bojovaly a v následující době bezesporu dále budou bojovat. Ovšem bez toho, aniž bychom si po pravdě řekli, co za ten rok se Věcem veřejným povedlo a jak dalece je pravděpodobné, že se něco v dalším roce Věcem veřejným povede.

Buďme konkrétní. Koaliční smlouva jasně říká, že zavedeme mezigenerační solidaritu. Koaliční smlouva jasně říká, že z průměrného platu poslance, ne z průměrného platu poslance, ale z průměrného platu každého občana, pokud má dítě, bude možné, aby tento rodič poslal svým prarodičům 250 korun v průměru měsíčně na přilepšenou. Při sto korunách valorizace oněch 250 korun, které k tomu můžeme přidat, bychom více než valorizovali důchody a přesto naplnili jeden velmi důležitý princip důchodové reformy daný koaliční smlouvou. Bohužel, nevěřím tomu, že mezigenerační solidarita je touto koalicí vážně myšlena, že bude naplněna.

Odstropování zdravotního pojištění. Neprospívá tomu, abychom v rámci odstropování zdravotního pojištění zvýšili úroveň zdravotních služeb v České republice, ale zavedli jsme zdravotní pojištění vyšší s tím, že proti ustanovení koaliční smlouvy není zaveden nadstandard od 1. 1. 2012. Je překročena spoluúčast pacienta nad rámec dodatku koaliční smlouvy. A už vůbec není pravděpodobné, že se podaří uspokojit ustanovení dodatku koaliční smlouvy o tom, že se má ušetřit přes 5,5 mld. korun v českém zdravotnictví. Sečteno podtrženo - není naplňována koaliční smlouva, není realizována zdravotní reforma, nejsou naplňovány body, které tvrdě vybojovaly Věci veřejné do dodatku koaliční smlouvy.

Stejně tak koaliční smlouva jasně říká: Přidáme učitelům. Jasně říká, jak přidáme učitelům. Přesto realita je taková, že se učitelům spíše platy budou snižovat. A konec konců jedna z posledních bitev, v zásadě předposlední bitva, která byla svedena v rámci staré koalice, se dotýkala přesně tohoto bodu. Mám potřebu tady připomenout slova Karla Havlíčka Borovského, který říkal: "Jsou toliko dvě strany politické na světě - strana poctivých a strana nepoctivých. Poznáte je podle toho, kterak školství podporují."

Dalo by se dlouho hovořit o tom, co je v koaliční smlouvě, co v oné koaliční smlouvě není naplňováno. Nicméně, zde dnes je zapotřebí hlasovat o tom, jestli důvěra vládě bude, nebo nebude. A já na závěr si dovolím jen citát z druhé poloviny 17. století francouzského moralisty Jeana de La Bruyere: "Žít s nepřáteli jako kdyby se jednalo o to, zda jednou budou našimi přáteli, a žít s přáteli jako by se mohli stát našimi nepřáteli, to není ani v povaze nenávisti, ani v pravidlech přátelství. Není to zásada morální, ale je to zásada politická."

Děkuji vám.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PSP ČR

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svobodní: Předsedou Strany byl zvolen Tomáš Pajonk

22:16 Svobodní: Předsedou Strany byl zvolen Tomáš Pajonk

Předsedou Strany svobodných občanů byl v tajném elektronickém hlasování zvolen Tomáš Pajonk.