Bárta (VV): Analýza Kalouskovy "analýzy" hazardu

20. 7. 2012 21:00

Sešel jsem se s odborníky na zdanění hazardu, abychom si prošli Kalouskovu analýzu zdanění hazardu. Porada k tomuto materiálu nemusela být příliš dlouhá, má totiž jen 4 stránky. O tom, jaká byla moje první reakce na analýzu, píšu ve svém včerejším deníku.

Bárta (VV): Analýza Kalouskovy "analýzy" hazardu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Bárta

Takže jaká je ona „studie“, která měla udat nový směr ve zdanění hazardu. První reakce od odborníků byla, že to nemůže myslet vážně, sepsat jen čtyři stránky. Hned poté si ale uvědomili, že ji předložil Kalousek a že se to vlastně dalo očekávat.

Přejdu čistě odborné výtky typu, že zdanění výher není srážková daň ale zvláštní sazba daně. Kalouskovo úředníci by tyto pojmy neměli zaměňovat, protože z daňového hlediska to není malichernost.

Ministerstvo financí uvádí ve studii několik důvodů (pouze několik, protože na 4 strany se jich více nevejde), které mají údajně znemožňovat zdanění výher.
Předně vybírání daně by mělo být podle MF příliš složité, protože nejsou evidováni výherci, kteří jsou tak anonymní. Jejich evidování by bylo příliš náročné. Pravda ale tak jednoduchá není. Částky nad 10 tisíc Kč, někde dokonce od 1000 Kč, se vyplácí už nyní proti průkazu totožnosti. Pokud by se zavedla daň z výher, do 1000 Kč by se daň vybírala anonymně, nad 1000 Kč proti průkazu totožnosti. Problém by zde vůbec nebyl. Cítíte ten rozdíl mezi „nelze vybírat“, protože „příliš složité“ a „takto se to dělá už dnes“.

Studie dále hovoří o tom, že s vyplácením výher by pro sázející byla spojena příliš vysoká administrativa. To také není pravda. U výherních automatů by se jen upravil program, který by automaticky krátil výhru. Bylo by to obdobné jako při placení DPH. Nakupující platí DPH na pokladně automaticky, nijak je to neobtěžuje. V kasinu se výhra vyplácí při odchodu, kdy se žetony mění za peníze. Opět snadný způsob výběru daně. Výhry, které se vyplácí na pokladně či přepážce jsou rovněž bezproblémové.

Z celé „analýzy“ je jasně patrné, že Kalousek hazard zdanit nechce a dělá vše proto, aby ochránil zisky hazardního průmyslu. Časy se mění, mění se i vládní koalice, ale Kalousek svojí káru hazardu tlačí dál.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vitbarta.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svoboda (ČSSD): Handicapovaní potřebují stálé zaměstnání

19:19 Svoboda (ČSSD): Handicapovaní potřebují stálé zaměstnání

I v době rekordně nízké nezaměstnanosti má liberecký úřad práce v evidenci uchazečů o zaměstnání bez…