Chovanec: Ministr dopravy musí doložit, zda je provoz mýta efektivní

14. 5. 2013 11:30

„Ministerstvo dopravy musí transparentně vysvětlit jaké jsou skutečné náklady mýtného systému. Šéf rezortu by měl bezodkladně předložit analýzu současného stavu a doložit, že jsou finanční prostředky na provoz mýtného systému vynakládány efektivně. Zjištění NKÚ jsou natolik závažná, že se nelze jen schovávat za nic neříkající a vágní formulace náměstků,“ říká stínový ministr dopravy za ČSSD a hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. Podle něho je navíc dnes jen velmi obtížně pochopitelné, proč Ministerstvo dopravy uzavíralo s generálním dodavatelem a provozovatelem ještě další smlouvu o zvýšení odměn.

Chovanec: Ministr dopravy musí doložit, zda je provoz mýta efektivní
Foto: Redakce
Popisek: Milan Chovanec (ČSSD)

 

Chovanec upozorňuje na to, že podle zjištění NKÚ vzrostly náklady na provoz celého systému při zdražování mýtných cen. Paradoxně se však toto zvýšení prakticky nijak neprojevilo v celkovém výběru mýta a stát neinkasoval více peněz. „Tahle informace by rozhodně žádného ekonoma a řádného hospodáře neměla nechat v klidu.  Potvrdily by se tak již dříve zveřejněné informace o malé efektivitě našeho mýtného systému, jehož provoz je údajně několikanásobně dražší než v sousedních zemích.“ doplňuje Chovanec. 
 
V každém případě je podle něho nutné okamžitě zahájit seriózní a odbornou diskusi na téma transparentní výběrové řízení na nového provozovatele systému. „Její součástí by měla být nejen detailní analýza chyb a nedostatků stávajícího mýtného systému, ale i návrh postupu, jak  dosáhnout několikanásobně vyšší efektivity. Včetně možnosti využití kombinovaného nebo jen čistě satelitního mýtného systému,“ dodává Chovanec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ČSSD

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bartošek (KDU-ČSL): Já jsem pro a jako lidovci podpoříme zřízení této vyšetřovací komise

22:46 Bartošek (KDU-ČSL): Já jsem pro a jako lidovci podpoříme zřízení této vyšetřovací komise

Projev na 4. schůzi Poslanecké sněmovny dne 12. 12. 2017 k návrhu na zřízení vyšetřovací komise k OK…