Havel (ČSSD): Česká vláda je první v korupci evropských peněz

28. 4. 2011 5:42

V Rozpočtovém výboru Evropského parlamentu pokračují debaty o pravidelné tříleté revizi takzvaného finančního nařízení. V rámci tohoto nařízení jsou popsány rozpočtové zásady, které musí evropský rozpočet dodržovat: zásada účetní jednotky, zásada řádného finančního řízení a hlavně zásada transparentnosti.

Havel (ČSSD): Česká vláda je první v korupci evropských peněz

Zaregistruj se a vyhraj. Více info

Ve svém návrhu revize Evropská komise žádá například zavedení takzvaných národních prohlášení. Hlavním cílem těchto prohlášení je zdůraznit individuální odpovědnost jednotlivých členských států za použití evropských prostředků v rámci sdíleného řízení.

Europoslanec a člen Rozpočtového výboru Jiří Havel se se svým odborným týmem podílí jako stínový zpravodaj sociálnědemokratické frakce (S&D) na této zprávě a podporuje myšlenku zavedení národních prohlášení. "Velmi oceňuji každé úsilí o zvýšení transparentnosti a boje proti korupci. Uvedená národní prohlášení budou zpracována vládními institucemi jednotlivých členských států a následně budou podrobena auditu ze strany nejvyšších kontrolních institucí", vysvětlil Havel.

Některé členské státy už přistoupily ke zpracování dobrovolných prohlášení o hospodaření s prostředky rozpočtu EU. V Česku však zatím zpracování národního prohlášení nikdo nepřipravuje. K tomu Jiří Havel uvedl:

"Myslím, že výsledek této pasivity ze strany české vlády mluví sám za sebe: česká vláda soutěží o první místo v korupci evropských peněz! Efektivní kontrolní mechanismy a odpovědnost za správné použití evropských prostředků u nás celkově chybí. Není divu, že šéfové dvou evropských fondů jsou ve vazbě, na jednoho je už připravena žaloba. Dále bylo zastaveno čerpání fondů na ministerstvech průmyslu a obchodu a životního prostředí, řízených ODS... Chyby zásadního významu vytýká ale Unie i Kalouskovu ministerstvu financí. Proslýchá se, že další opatření Bruselu může vést k pozastavení čerpání v oblasti školství."

Čtěte také:
Venku je další tajná nahrávka. Puč ve VV údajně naplánovala Kočí s ODS
Grilování Bárty má opačný efekt. Véčka by volilo ještě více lidí
Langer už má o vedení vnitra jasno. Ví, ale nepoví
Víme, komu v ODS nevadí předčasné volby
Johnova náměstka "mrazí v podbřišku". Čeká, zda na něho dojde
Škatulata ve vládě: Nečas sebral Véčkám vnitro
Spor v ODS: Opatrně s VV, Kalousek musí s kůží na trh
Panika v ODS: Kalousek zničí Bártu, pak bude pánem všeho

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ČSSD

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vaněk (ODS): Poslanecká kouzla ve Středočeském kraji

10:38 Vaněk (ODS): Poslanecká kouzla ve Středočeském kraji

A další poučení plyne i pro voliče, kteří si ztěžují že není koho volit a že zločinné „stranické sek…