KDU-ČSL: Podporujeme stávkovou pohotovost sólistů opery ND

14. 2. 2013 13:49

Komise KDU-ČSL pro kulturu a sdělovací prostředky dnes jednomyslně podpořila sólisty Opery Národního divadla a Orchestru opery Národního divadla v jejich stávkové pohotovosti. Podle KDU-ČSL je tato pohotovost naprosto oprávněná a ukazuje na vážnost situace kolem Národního divadla, kterou ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) absolutně nezvládá.

KDU-ČSL: Podporujeme stávkovou pohotovost sólistů opery ND
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Podle lidoveckých expertů je současný návrh transformace Národního divadla nedotažený a ministerstvo by ho mělo přepracovat ve spolupráci s opravdovými odborníky. Lidovcům navíc vadí, že ministerstvo přes opakované výzvy nekomunikuje s odbornou veřejností a snaží se návrh prosadit i přes odpor velké části osobností z kulturního světa.

KDU-ČSL dlouhodobě kritizuje Ministerstvo kultury a jeho nekoncepční kroky a nedávno dokonce vyzvalo ministryni kultury Alenu Hanákovou, k okamžité rezignaci. Lidovci také připomněli, že celkový rozpočet ministerstva se sice oproti loňskému roku mírně zvýšil, avšak částka na podporu živé kultury se neúměrně tomu má snížit. Přitom právě živá kultura patří k nejkvalitnějšímu českému „vývoznímu artiklu“ a nabízí lepší počiny než kamenné instituce.

Na rok 2012 vyčlenilo ministerstvo kultury na kulturní služby a podporu živého umění 372 248 000 Kč, letos to má být 280 410 000 Kč. Podle lidoveckých expertů z Komise pro kultury a sdělovací prostředky je tak vážně ohroženo několik desítek kulturních institucí, projektů a souborů v České republice. Podle KDU-ČSL je směšných 0,6 procent HDP na kulturu dalším důkazem nekoncepčnosti škrtů této vlády, která si neuvědomuje, že blaho společnosti netvoří jen materiální věci, ale i kulturní zážitky jako zdroj společné identity.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kdu.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Onderka (ČSSD): Pane Volný, vy jste urazil třeba mě, protože jste si vzal do úst celou ČSSD

20:20 Onderka (ČSSD): Pane Volný, vy jste urazil třeba mě, protože jste si vzal do úst celou ČSSD

Projev na 4. schůzi Poslanecké sněmovny dne 12. 12. 2017 k návrhu na zřízení vyšetřovací komise k OK…