Konečná (KSČM): Právní řád a zákony vnímá Hnutí Duha úplně jinak

31. 7. 2011 9:05

Vyjádření Kateřiny Konečné k aktuální blokádě těžby v NP Šumava.

Konečná (KSČM): Právní řád a zákony vnímá Hnutí Duha úplně jinak

Opakovaná pozornost, kterou hlavní česká media věnují událostem v okolí Modravy na Šumavě, jsou důkazem, že taktika Hnutí Duha je úspěšná. Jejich mediální presentace je pro ně evidentně hlavním cílem, a to i za cenu porušování zákonů a soudních rozhodnutí. Demagogie, se kterou oficiální představitelé Hnutí Duha "uposlechli" soudní příkaz a nechávají za sebe protiprávně konat "soukromé osoby", které na Šumavu pozvali a jejichž činnost koordinují, je praktickou ukázkou postupů a taktik, které toto občanské sdružení používá mnoho let. Hnutí Duha nám tak v posledních týdnech předvedlo praktickou ukázku jeho představy o demokracii a o občanské společnosti. Společnosti, ve které budou jednotlivci dodržovat pouze ty zákony, které jim vyhovují. Společnosti, ve které mohou jednotlivci beztrestně poškozovat cizí majetek a omezovat cizí práva. Společnosti, ve které je výklad zákonů věcí nikoliv soudů a správních úřadů, ale několika vševědoucích představitelů nevládních ekologických organizací. Je bohužel potřeba konstatovat, že činnost tohoto hnutí je dlouhodobě financována mimo jiné také z prostředků Ministerstva životního prostředí, které dnes "sklízí plody práce" svých bývalých vedení.

Způsob "boje" proti těžbě kůrovcem napadených smrků, který zvolilo Hnutí Duha, je nejenom neadekvátní a nerozumný, je ve své podstatě kontraproduktivní a může se obrátit proti ochraně přírody jako takové. Pokud totiž mělo Hnutí Duha v úmyslu ukázat úskalí a nedokonalosti našeho "široce (místy až libovolně a extrémně) vykladatelného" Zákona ochraně přírody a krajiny v praxi, pak se jim to v posledních týdnech povedlo. Demagogické a nesmyslné zneužívání institutu druhové ochrany, které se bohužel vyskytuje stále častěji nejen na Šumavě, ale na celém území České republiky, může být důvodem k zásadním úpravám zákona.

Kroky, kterými Hnutí Duha porušuje zákony, soudní rozhodnutí a kterými ohrožuje majetek státu a konkrétních šumavských měst a obcí, velmi pravděpodobně zkomplikují život jiným nevládním organizacím, které se poctivě věnují praktické ochraně přírody. Po medializaci událostí na Šumavě se popularita ekologických nevládních organizací v České republice nezvýší. Naopak. Do jednoho pytle s Hnutím Duha mohou být "házeny" i ekologické organizace, které se k porušování zákona nikdy neuchýlily a jejichž činnost pomáhá přírodě i bez pozornosti médií. 

Zákony České republiky a soudní rozhodnutí musí platit pro všechny občany. Porušování zákonů a soudních rozhodnutí nesmí být omlouváno a zneužíváno k propagaci konkrétních jednotlivců nebo celých hnutí. Tedy pokud chceme nadále budovat Českou republiku jako právní stát a pokud netoužíme po anarchii a svévolném vynucování názorů jednotlivců bez jakékoliv odpovědnosti.

Ing. Kateřina Konečná
Poslankyně PSP ČR

SLEDUJEME téma boj o Šumavu

Čtěte více:
Šumava podle rozhlasu: Na ekologické aktivisty zavolali hasiče
Šumava má další skandál. Pomník pohraničníka opět stojí
Mrtvá Šumava potřebuje důkladný plán, vzkazuje Chalupa
Zelení: Šumava v ohrožení. Podporujeme blokádu

##PROFIL 177##

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kscm.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krumer (SPO): Rezervy ve financování zdravotnictví

15:41 Krumer (SPO): Rezervy ve financování zdravotnictví

O zdravotnictví trochu jinak, než je náplň trojnožky (dostupnost, kvalita a finanční efektivita), v …