Karta Pražana stála 1,25 miliardy korun. Jedná se o víceúčelovou kartu na MHD, do knihoven, restaurací apod. Je spojena s řadou korupčních skandálů, což se přičítá exprimátorovi a současnému poslanci za ODS Pavlu Bémovi. Ale ani nový primátor Bohuslav Svoboda se nevyhnul obvinění v této kauze.
Elektronická zdravotní karta IZIP měla sloužit jako centrální systém spravující lékařské záznamy pacientů. Projekt pro jeho krkolomné zavádění a tím i pro jeho nízké využití byl zastaven a následně zrušen. Náklady na jeho realizaci byly přes 2 miliardy korun. Navíc se dodneška neví, kdo stojí za současným majitelem projektu a kam vlastně tyto peníze odplynuly.
Třetím v řadě, zatím posledním nepovedeným projektem pravicových politiků je sKarta. Jejím hlavním posláním mělo být zabránění zneužívání sociálních dávek, které měly být přes tuto kartu vypláceny a hlavně pro některé skupiny měly být použity povinně jako platební karty, aby ministerstvo mělo kontrolu nad způsobem použití sociálních dávek. Podle představ minulého ministra práce a sociálních věcí by provinilcům v případě nákupu alkoholu nebo cigaret prostřednictvím karty měly být pozastaveny výplaty některých dávek. Dílo bylo natolik „podařené“, že byl kvůli němu zatčen a v současné době je stíhán na svobodě s podezřením na korupci jeho protagonista první náměstek ministra Vladimír Šiška a neprodleně po něm odešel z ministerského křesla i Jaromír Drábek.
Tito pánové uzavřeli za Českou republiku smlouvu s Českou spořitelnou, dcerou rakouské společnosti ERSTE smlouvu na dvanáct let (!), aniž k tomu měli mandát. Smlouva je tedy možná nezákonná, protiústavní, jak upozorňuje ombudsman a bývalý soudce Ústavního soudu Pavel Varvařovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD