MPSV: Reakce na nepřesné informace ohledně odměn pro agentury práce

4. 9. 2011 19:51

MPSV považuje za důležité uvést na pravou míru některé nepřesné informace, které se objevily v médiích v souvislosti s plánovaných systémem odměňování agentury práce za zprostředkování zaměstnání a propouštění zaměstnanců ÚP. Zákon o zaměstnanosti již dnes ukládá spolupráci úřadům práce s agenturami práce pro dosažení maximální možné zaměstnanosti. Pravidla pro tuto spolupráci nejsou ale nikde ukotvena, a proto je MPSV zpřesňuje a sjednocuje.

MPSV: Reakce na nepřesné informace ohledně odměn pro agentury práce

Základní fakta:

  1. Zákon o zaměstnanosti již dnes ukládá spolupráci úřadům práce s agenturami práce pro dosažení maximální možné zaměstnanosti.
  2. Pravidla pro tuto spolupráci nejsou nikde ukotvena, proto je MPSV zpřesňuje a sjednocuje.
  3. Nejde o žádné české specifikum, stejný model funguje například ve Skandinávských zemích, či ve Velké Británii.
  4. MPSV nepropouští ty zaměstnance úřadů práce, kteří se zabývají zprostředkováním práce.
  5. MPSV ruší ta pracovní místa, která se stala zbytná díky centralizaci procesů - dochází k zúžení té části aparátu, která zajisšťovala samotnou existenci úřadů, nikoli práci s klienty (propouštěným zaměstnancům nabízí možnost dalšího vzdělání, resp. přeškolení pro práci v oblasti kontrol či dávek v hmotné nouzi.
  6. Výpočty, které se objevily v dnešním tisku ohledně nákladů na služby agentur práce, jsou mírně řečeno zavádějící. Pokud bychom tímto způsobem porovnávali náklady na zprostředkování zaměstnání úřadem práce a agenturami práce, pak lze konstatovat, že úřad práce je schopen zajistit agendu zprostředkování zaměstnání uváděnému počtu uchazečů o zaměstnání (72 750 uchazečů o zaměstnání) naopak o 428 milionů korun dráž.
  7. Konečná výše odměny agentury práce bude závislá na rychlosti a kvalitě zprostředkování. V případě zprostředkování práce ÚP úspěšnost hodnocena, resp. zohledňována pochopitelně není.

K propouštění zaměstnanců ÚP dochází v souvislosti s centralizací agend v rámci jedné organizace. Počet vedoucích zaměstnanců díky snížení počtu rozhodovacích úrovní klesl k 1. srpnu o 122. Činnosti, které byly dříve vykonávány na úrovni okresního úřadu práce a řízené jeho vedoucím zaměstnancem, jsou dnes řízeny z úrovně krajských poboček Úřadu práce. V souvislosti s přechodem ekonomických činností na krajské pobočky Úřadu práce budou zrušena ekonomická střediska zřízená u bývalých okresních úřadů práce. Předpokládá se, že reorganizace se dotkne cca 174 zaměstnanců, jejichž pracovní pozice bude zrušena. Propuštěným zaměstnancům je nabízeno zařazení do vzdělávacích programů, ve kterých mohou být přeškoleni na specialisty v oblasti dávek hmotné nouze (plánovaná nová agenda Úřadu práce) nebo v oblasti inspekce práce.

Rozhodně tedy nedochází k propuštění zaměstnanců v souvislosti se sdíleným zprostředkováním zaměstnání. Propouštění nemá ani časovou souvislost, neboť k organizačním změnám dochází v průběhu letošního roku a navrhovaná úprava nabyde v případě schválení účinnosti nejprve 1. 1. 2012.

Dále čtěte:
Drábkovy škrty: Místo úřadů práce dostanou agentury stamiliony
Drábkovi úředníci: Náš ministr chce zprivatizovat úřady práce

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Curylo (KDU-ČSL): Vyšší dotace umožní nasmlouvat dražší umělce

18:15 Curylo (KDU-ČSL): Vyšší dotace umožní nasmlouvat dražší umělce

Moravskoslezský kraj rozdělí v příštím roce o 106 milionů více než letos.