Ministr Schwarzenberg: Gruzie je atraktivní a pohostinná země a naši podnikatelé jsou zde úspěšní

11. 4. 2013 8:18

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (TOP 09) pokračuje v návštěvě Gruzie podporou českých podnikatelů, jejich exportních příležitostí a dobrého investičního prostředí v zemi.

Ministr Schwarzenberg: Gruzie je atraktivní a pohostinná země a naši podnikatelé jsou zde úspěšní
Foto: Martin Kovář
Popisek: Kdo bude nakonec prezidentem České republiky, Miloš Zeman nebo Karel Schwarzenberg ?
Ministr Schwarzenberg ve středu zahájil v Tbilisi Česko-gruzínské podnikatelské fórum na podporu vzájemného obchodu a investic. Do Tbilisi s ním odcestovalo 25 českých podnikatelů. Na úvod fóra byla podepsána smlouva o ekonomické spolupráci. Za českou stranu ji podepsal náměstek ministra obchodu a průmyslu Milan Hovorka.

"Jsem velmi rád, že zde mohu představit početnou skupinu českých podnikatelů se zájmem o nové příležitosti a partnerství, která mohou trvat roky a více propojit naše dvě země," řekl před česko-gruzínskými podnikateli ministr Schwarzenberg.

Pro Českou republiku je Gruzie už nyní důležitý obchodní partner. Loni vzájemná obchodní výměna dosáhla 125 miliónů dolarů.

"Jsem přesvědčen, že české firmy nabízí vysoce kvalitní produkty, technologie a know-how. Gruzie se drží politiky 'otevřených dveří' v obchodu a investicích a její kokurenceschopnost roste. Věřím, že společně můžeme dosáhnout dlouhodobě růstu vzájemného obchodu," prohlásil ministr Schwarzenberg.

Jako příklad úspěšných investic uvedl společnost Energo-Pro, která zásobuje elektrickou energií více než 70 procent gruzínského území. Další významný investor MND Group má ma zájem o stavbu zásobníku plynu.

Návštěva ministra Schwarzenberga má také vytvořit lepší výchozí pozici českým firmám, které se ucházejí o důležité vládní zakázky především v oblasti dopravní infrastruktury a energetiky.

Na významnou státní zakázku úspěšně dosáhl výrobce traktorů Zetor. Firma dodala počátkem roku do Gruzie 150 traktorů.

České ministerstvo zahraničí se rovněž snaží vytipovat nové oblasti, v kterých mohou čeští podnikatelé v Gruzii uspět.

Relativně opomíjeným, ale přesto velmi perspektivním sektorem je zpracování potravin. Gruzie má nejen vynikající čerstvou zeleninu, ale do svého okolí vyváží hovězí dobytek, ovce i kozy. Zároveň má nedostatek masokombinátů, paradoxně tak maso z vyvezených zvířat dováží.

"Pro české podniky uvažující o zahraniční investici je Gruzie tomto v ohledu opravdu zajímavou destinací, navíc zde máme jako Česká republika výbornou pověst díky úspěšným rozvojovým projektům zaměřeným právě na zpracování potravin" říká ředitel ekonomické sekce ministerstva zahraničí Ivan Jukl.

České firmy se prosazují například v pivovarnictví. Příkladem je již zrealizovaný vývoz technologie pro pivovar Zedazeni.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo zahraničních věcí

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Všechny ty doprovodné akce dnes dělají z Národní třídy skoro cirkus

22:06 Skopeček (ODS): Všechny ty doprovodné akce dnes dělají z Národní třídy skoro cirkus

Komentář na facebookovém profilu k dnešnímu výročí událostí 17. listopadu 1989