Paroubek: Z boje proti korupci se stalo smutné torzo

21. 6. 2012 21:00

Všemožné korupční kauzy Nečasovy „vlády boje proti korupci“, počínaje ministrem Drobilem, pokračující bezprecedentním ignorováním kauzy PROMOPRO ministra Vondry, uplácením poslanců Věcí veřejných a nakonec i posledního vyvrcholení dlouho kritizovaného nákupu vojenských transportních letounů CASA, ukazují, že z boje proti korupci se navzdory všem předvolebním slibům stalo smutné torzo. Bohužel, aktérem tohoto smutného příběhu se stala i nejsilnější opoziční strana v zemi. Je třeba dodat, že národní socialisté budou na příští schůzi sněmovny hlasovat pro zbavení Vlasty Parkanové imunity.

Paroubek: Z boje proti korupci se stalo smutné torzo
Foto: NS-LEV21
Popisek: Jiří Paroubek

Kde kdo dnes hovoří o boji s korupcí. Místo toho, abychom byli svědky skutečných a zásadních kroků vedených v boji s rakovinou české společnosti, tedy s korupcí, stávají se v očích veřejnosti slova o boji s korupcí další prázdnou politickou frází. A je jedno, zda o tomto tématu hovoří premiér Nečas, který nadále ve vládě toleruje zmíněného ministra Vondru, Karel Schwarzenberg, který se společně s dalšími svými kolegy z TOP 09 snaží urputně bránit Vlastu Parkanovou, ačkoliv právě jeho strana ještě nedávno hovořila o větší odpovědnosti politiků za nehospodárné nakládání se státním majetkem, Vít Bárta, kterému to dnes snad už nikdo nemůže věřit, Karolína Peake, která byla významnou součástí korupčního soukolí Věcí veřejných, nebo někteří hejtmani za ČSSD, kteří delší dobu čelí otevřené kritice médií i veřejnosti kvůli netransparentnímu rozdělování evropských i běžných rozpočtových peněz v krajích.

Jeden příklad za všechny: sociální demokraté dnes sice hovoří o boji proti korupci, ale absolutně nereagují na sílící podněty podezření z korupčních a klientelistických praktik ve vedení Ústeckého kraje. A když vysoce postavený úředník obviní vedení Ústeckého kraje reprezentované hejtmankou Janou Vaňhovou, Bohuslav Sobotka a Michal Hašek mlčí jako ryby. Místopředsedkyně ČSSD pro boj proti korupci Marie Benešová pak navíc – alespoň podle mých informací – hájí z peněz rozpočtu Ústeckého kraje, tedy z peněz daňových poplatníků, ty, kteří jsou nařčeni z korupce, proti úředníkovi, který měl tu odvahu, že se svým vážným podezřením z korupčních praktik veřejně vystoupil.

Ptám se, jak mají mít lidé důvěru v čelné politiky velkých politických stran, když dochází k podobným věcem, a ti, kteří to mohou zastavit, mlčí.

Národní socialisté nebudou občanům ve volbách slibovat boj proti dinosaurům, neboť se stále ukazuje, že oni NEdinosauři jsou mnohdy ještě horší dinosaurů.

Pokud národní socialisté uspějí v krajských volbách a stanou se členy krajských rad, budou uplatňovat všechny realizovatelné kroky v boji proti korupci právě od krajů. Podobně pak budeme pokračovat i v případě, že uspějeme ve volbách do Poslanecké sněmovny. Nesmíme zapomínat, že i vedení krajů má zákonodárnou iniciativu, a proto předpokládám, že kroky, které je třeba nezbytně realizovat na centrální úrovni, budeme iniciovat i z krajů. Všichni se tak nakonec budeme moci přesvědčit o tom, kdo proti korupci skutečně bojovat chce, a kdo ne.

Národní socialisté budou v prvé řadě i nadále ctít pravidlo presumpce viny, které jsem v sociální demokracii vždy prosazoval, a proti kterému dnes bojují lidé, jako Roman Houska či Arno Fišera, kteří jsou ztělesněním problémů, kterým v současné době čelí vedení Ústeckého kraje.

Budeme prosazovat takové kroky, které z našeho pohledu dlouhodobě chybí a které mohou přispět ke zlepšení současné situace. Podrobný program boje proti korupci si každý může projít na internetových stránkách www.nslev21.cz v sekci Program.

Za základní protikorupční opatření považujeme:

  • prosazení nepromlčitelnosti korupčních trestných činů spojené se zpřísněním trestů za korupční chování
  • prosazení odpovědnosti veřejných činitelů na všech úrovních za případnou finanční újmu veřejných rozpočtů
  • zřízení úřadu státní expertizy a vytvoření centrálního úřadu, kam by byla z ministerstev soustředěna všechna výběrová řízení nad určitou hranici
  • prosazení zkvalitnění ochrany oznamovatelů korupce
  • prosazení posílení pravomocí kontrolních orgánů států
  • prosazení účinnosti zákona o státní službě – tento zákon považujeme za jeden ze zásadních, neboť nejen, že se o něm stále jen hovoří, ale jsme přesvědčeni, že kariérní státní úředníci budou méně náchylní korupčnímu jednání a především musí zmizet praxe, kdy po každých volbách velká část vysokých úředníků přijde o zaměstnání jen proto, že loajálně pracovala pro stát. Pochopitelný tlak na tyto úředníky a obava ze ztráty zaměstnání je pak logicky přibližuje hranici podlehnout korupční nabídce.


Jiří Paroubek, předseda NS-LEV 21

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Ing. Jiří Paroubek

  • LEV 21
  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: NS - LEV 21

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paroubek: Obyvatelé dvou italských regionů budou rozhodovat o autonomii

8:36 Paroubek: Obyvatelé dvou italských regionů budou rozhodovat o autonomii

V neděli 22. října se ve dvou italských regionech, Lombardii a Benátsku, uskuteční referendum za ro…