Roithová (KDU-ČSL): EP kauzu Benešových dekretů neotevírá

23. 9. 2012 8:22

Vyjádření Zuzany Roithové k aktuální situaci kolem "Benešových dekretů" v EP.

Roithová (KDU-ČSL): EP kauzu Benešových dekretů neotevírá
Foto: roithova.cz
Popisek: Europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová

Není pravda, že by EP otevíral kauzu Benešových dekretů. Snaha prezentovat takto petici podepsanou dvěma občany je bouří ve sklenici vody. A to ne proto, že jí podepsali jen dva lidé, ale proto, že žádná evropská instituce nemá možnost jakýmkoliv způsobem změnit právní výklad a dosavadní praxi zacházení s tzv. Benešovy dekrety.

Petiční výbor EP v souladu se svou pracovní náplní přijal formálně správně podanou petici a nyní získává informace, aby na ní mohl petentům věcně odpověď.

Na příklad Evropské komise v reakci na petici znovu opakuje, že evropské instituce ani nyní, při platnosti Lisabonské smlouvy a Listině základních práv EU nemají pravomoc v této věci zasahovat. Dekrety jsou historickými akty, které byly učiněny dávno před přistoupením ČR k EU, dokonce dávno před vznikem EU samotné. Je tedy zbytečné strašit - žádná petice na změnu právního stavu který dnes panuje, ani tzv. "česká výjimka-nevýjimka" nemůžou mít na to vliv. Protokol, ke kterému se vztahuje požadavek prezidenta Klause totiž z ničeho ČR nevyjímá, ale pouze potvrzuje obecně již i ústavními soudy prověřenou pravdu, že Lisabonská smlouva včetně protokolů a Listina základních práv EU nerozšiřují práva občanů nad rámec daný národními ústavami a mezinárodními smlouvami.

Jsem přesvědčena, že národním zájmem ČR není tuto kontroverzní věc rozviřovat a napomáhat tak k jejímu zneužívání neseriozními politiky na obou stranách česko-německé nebo slovensko-maďarské hranice. To si naopak přejí populističtí politici z obou stran hranic z nedostatku jiných relevantních témat, kterým by se věnovali.

MUDr. Zuzana Roithová, MBA

  • KDU-ČSL
  • Místopředsedkyně KDU-ČSL
  • krajská zastupitelka

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kdu.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

E-book a video z budoucnosti. Piráti jdou do finiše

14:10 E-book a video z budoucnosti. Piráti jdou do finiše

Do napjaté předvolební situace přináší Pirátská strana odlehčení. Piráti představují nový E-book o e…