Sobotka: Odmítáme jakékoliv oslavy komunistického puče z roku 1948

25.02.2011 23:01

Sociální demokracie odsuzuje veškeré akce, které by dnes, v den 63. výročí komunistického převratu z 25. února 1948, měly jakýmkoliv způsobem obhajovat či dokonce oslavovat tento neradostný okamžik našich dějin.

Sobotka: Odmítáme jakékoliv oslavy komunistického puče z roku 1948

Pro významnou část sociálních demokratů znamenaly únorové události roku 1948 začátek dlouhých a smutných let prožitých v komunistických lágrech a vězeních. ČSSD důsledně staví principy své politiky na demokratických základech. Právě proto byli sociální demokraté pronásledováni a umlčováni již v dobách Rakouska-Uherska, popravováni za nacistické okupace a zavíráni či nuceni k emigraci za dob komunistické totality.

Léta 1948 až 1989 jsou smutnou součástí našich dějin. Sociální demokracie byla krátce po nástupu komunistického režimu násilně sloučena s KSČ, přičemž se jednalo o krok v rozporu s míněním valné většiny tehdejších členů strany. To ostatně dokazuje i fakt, že přes 200 tisíc z tehdejších 370 tisíc řadových sociálních demokratů odmítlo podepsat slučovací přihlášku. Fakticky tak došlo k protiprávnímu ukončení oficiální činnosti sociální demokracie v Československu na dlouhých 40 let.

Jen díky funkcionářům a členům strany, kteří odešli do exilu, ČSSD v tomto období nikdy nepřerušila svou činnost. Již v dubnu 1948 ustavili exiloví představitelé ČSSD v Londýně ústřední výkonný výbor strany v zahraničí. Nehledě na těžké pronásledování nevyhasla sociálně demokratická myšlenka ani v domácím prostředí, jak prokázala mimo jiné vlna dělnických stávek v roce 1953 a druhá vlna procesů se sociálními demokraty v letech 1954-1955 v rámci komunistického boje s tzv. sociálním demokratismem.

Nejen, že několik sociálních demokratů bylo v 50. letech popraveno, ale vůdčí účastníci pokusu o založení ilegální Československé nezávislé sociální demokracie (V. Dundr a prof. Z. Peška) byli odsouzeni v procesu s M. Horákovou v červnu 1950 k trestům odnětí svobody na patnáct, respektive dvacet pět let.

25. únor si proto v ČSSD připomínáme a budeme připomínat v souvislosti s pronásledováním stovek a tisíců sociálních demokratů, kteří se po 25. únoru 1948, často spolu se svými rodinami, stali mezi prvními terčem nastupujícího totalitního režimu.

Bohuslav Sobotka, statutární místopředseda ČSSD

Čtěte také:
Hákové kříže u hrobu Klementa Gottwalda. Komunisté slavili
Zpověď opravdového komunisty: Kdo dnes celý život dře, nemá nic
Zrušme komunisty, vyzývá většina Čechů. V den výročí Vítězného února
Sebrat peníze Jakešovi, přidat obětem? Soudruzi se budou bránit
Komunisty nezakážete. Na násilí jsou tlustí a řeči nestačí, tvrdí právník
Doktoři a nemocnice za socialismu? Komunisté láskyplně vzpomínají
Zákon o třetím odboji sněmovnou prošel. Bouchalo se ale do stolu
Semelová, odejdi ze sněmovny, volají zastupitelé TOP 09

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): 42 milionů na vládní propagaci. Zrušte to

23:07 Mračková Vildumetzová (ANO): 42 milionů na vládní propagaci. Zrušte to

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 19. dubna 2024 k migračnímu paktu a 42 milionům na informač…