Svoboda (KDU-ČSL): Plné členství v EU pro Turecko?

10. 2. 2013 8:22

KDU-ČSL považuje úvahy o plném členství Turecka v EU za utopické a slib podpory plného členství, jaký dal 4.2.2013 premiér Nečas tureckému premiéru Erdoganovi, za nezodpovědný jak vůči Turecku, tak vůči EU.

Svoboda (KDU-ČSL): Plné členství v EU pro Turecko?
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Pavel Svoboda

Pavel Svoboda, místopředseda KDU-ČSL, dnes postoje strany shrnul: "Turecko má s EU smlouvu o přidružení a je součástí celní unie EU, přesto ale její podmínky neplní."

V muslimském Turecku jsou stále významně pošlapávána lidská práva, Turecko okupuje sever Kypru, kyperské lodě nesmějí do tureckých přístavů, čímž je porušen závazek volného obchodu apod. Turecko tedy významně neplní své stávající závazky a neposkytuje samo žádnou záruku, že by plnilo daleko náročnější závazky, vyplývající z plného členství.

"Z tohoto pohledu KDU-ČSL chápe stížnost premiéra Erdogana na průtahy s přijetím Turecka do EU jako neodůvodněnou," říká Pavel Svoboda, místopředseda strany pro zahraniční politiku. KDU-ČSL považuje za reálné úvahy o privilegovaném partnerství EU-Turecko, které je velmi blízké plnému členství v EU (vyjma účasti na rozhodování o unijních normách) a které sdílí řada členských států EU včetně např. Německa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kdu.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Horáček: Nejsem z těch, co kvílejí

0:00 Horáček: Nejsem z těch, co kvílejí

Komentář na facebookovém profilu k akci Koncert pro budoucnost