Vláda: Projednáme sjednocení sazeb daní

24. 5. 2011 14:55

Návrh počítá se změnami daně z přidané hodnoty a rozpočtového určení tohoto typu daně. Vybrané finance půjdou na důchodovou reformu.

Vláda: Projednáme sjednocení sazeb daní

Zároveň novela zaručuje poukázání peněz vybraných na DPH na účet důchodového pojištění a zvýšení daňového zvýhodnění na vyživované dítě o 150 korun měsíčně u daně z příjmů fyzických osob.

Snížená sazba daně z přidané hodnoty vzroste od 1. ledna 2012 ze stávajících deseti procent o čtyři procenta. Počátkem roku 2013 se pak snížená sazba DPH i zvýšená sazba srovnají na jednotné výši 17,5 procenta.

Ačkoli tento zásah nebude znamenat ve většině případů existenciální problémy, přináší návrh zákona určité zmírňující mechanismy. Kompenzace chystá vláda především pro rodiny s dětmi, kterým tak vznikne nárok na daňové zvýhodnění. To bude ročně činit celkem 1 800 korun, tedy 150 korun měsíčně. Zároveň vzroste i strop pro tento daňový bonus ze současných 52 200 na 60 300 korun.

Změna rozpočtového určení daně z přidané hodnoty pak přinese snížení podílu na výnosu daně z přidané hodnoty na 19,93 procenta pro obce a 8,29 procenta pro kraje s účinností od 1. ledna 2012. Od ledna 2013 bude tato hodnota ve výši 19,9 procenta pro obce, pro kraje bude činit 8,28 procenta. Počítá se ale s růstem celkových příjmů vybraných z DPH, což pro obce a kraje znamená ve výsledku mírné polepšení.

Podle propočtů ministerstva financí, které návrh předkládá, by v roce 2012 měla zavedením změn inflace zaznamenat mírný růst, v roce 2013 ale naopak klesne.

Ministerstvo financí odhaduje, že by změna mohla do státního rozpočtu přinést v příštím roce navíc 21,3 miliardy korun a v roce 2013 dokonce 22,5 miliard. Na základě změny rozpočtových pravidel se pak zvýšený příjem z DPH započítá do výpočtu stavu důchodového účtu. Následné přebytky se převedou na zvláštní účet rezervy pro důchodovou reformu ve státních finančních aktivech.

Související:

Kalousek nám zjednodušší daně. Ukázal jak

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Vlada.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Nabídli jsme ANO jednání, půl hodiny před začátkem se z něj omluvilo

21:46 Fiala (ODS): Nabídli jsme ANO jednání, půl hodiny před začátkem se z něj omluvilo

Komentář na facebookovém profilu