Tak podívejte, milí voliči... Protřelý pozorovatel říká, co teď potřebujete zažít kvůli Andreji Babišovi. O sundávání vlády hovoří i profesorka Dvořáková

21.05.2015 15:01

Opozice chce upozornit na střet zájmů Andreje Babiše v biopalivech, proto vyvolává hlasování o nedůvěře vládě, tvrdí politologové oslovení redakcí. I přesto, že šance ODS, TOP 09 a Úsvitu jsou podle nich minimální, chtějí věc medializovat. Poslanci ANO jdou na ruku Babišovi a ve většině jsou zaměstnanci politické divize Agrofertu, řekl politický komentátor, publicista a spisovatel Bohumil Pečinka. Naopak politoložka Vladimíra Dvořáková se domnívá, že o peníze zase tolik nejde.

 Tak podívejte, milí voliči... Protřelý pozorovatel říká, co teď potřebujete zažít kvůli Andreji Babišovi. O sundávání vlády hovoří i profesorka Dvořáková
Foto: Lukáš Ston
Popisek: Fotografování s vicepremiérem

Anketa

Který z těchto politiků je pro vás přijatelnější?

hlasovalo: 5095 lidí

Bohumil Pečinka zdůraznil, že nejdůležitější rozhodnutí padlo už dříve. „To podstatné se odehrálo před mnoha týdny. Tehdy KDU-ČSL z nějakého záhadného důvodu – a proti vůli většiny poslaneckého klubu i vedení KDU-ČSL – prosadila do vládního návrhu zákona prodloužení používání řepky coby biopaliva. Učinila tak prostřednictvím ministra zemědělství Mariana Jurečka. Co se pak dělo na parlamentní úrovni, mělo blízko divadlu.“ Podle Pečinky šel ministr přímo na ruku Andreji Babišovi, za což ho kritizovali i jeho spolustraníci. Tlak šéfa ANO je podle něj jednoznačný: „Poslanci ANO jsou ve své většině zaměstnanci politické divize Agrofertu. Někdo má větší a někdo menší autonomii, ale tlak na ně je jednoznačný a celá strana plus mínus plní zájmy Andreje Babiše.“

Josef Mlejnek: Prodloužení řepky jako biopaliva je kolosální střet zájmů

Podobně to vidí i politolog Josef Mlejnek, který pro ParlamentníListy.cz uvedl, že ekonomický tlak je silný. Nemusí se přitom jednat pouze o zájmy Babiše, ale také řady dalších zemědělců. „Logicky je za tím ekonomický zájem a Babiš ví, že to pro veřejnost není něco, o čem by mohl mluvit. Chvíli se tvářili, že termín neprodlouží, a pak ho chtěli nechat prohlasovat. Asi doufali, že to nevyvolá větší mediální pozornost. I proto se opozice uchýlila k vyvolání nedůvěry,“ sdělil Mlejnek.

Šance na úspěch TOP 09, ODS a Úsvitu, že se jim podaří svrhnout vládu, nedává ani jeden z oslovených politologů. „Těžko mohli udělat něco jiného. To, jak se snažili vysvětlit prodloužení řepky coby hlavního biopaliva, jde nehorázně na ruku Agrofertu a je to kolosální střet zájmů. Jakým jiným způsobem to medializovat, když nevlastníte média? Podívejte se, co dnes píše o biopalivech Mladá fronta, bez kontextu, bez ničeho,“ vysvětlil politolog Pečinka. S tím souhlasí i Josef Mlejnek: „Šanci na svržení vlády nemají. Jak jsem zaznamenal vyjádření šéfa ODS Petra Fialy na dotaz, zda umí počítat do 101, odvětil, že umí. Ale střet zájmů je tak alarmující, že chtějí na problém poukázat a vyvolat medializaci. Jde hlavně o upoutání pozornosti,“ uvedl.

Záměrem opozice může být prohloubení sporů v koalici

Ani Vladimíra Dvořáková nedává opozici příliš nadějí na úspěch. „Opozice využívá práva vyvolat nedůvěru i v momentě, kdy šanci nemá. V tuto chvíli šance prostě není,“ uvedla Dvořáková s tím, že součástí může být i záměr opozice prohloubit nespory v koalici. Ekonomické zájmy dle jejích slov nemusí být tím hlavním. „Šlo spíše o problém ODS a TOP 09. Nebylo jim jasné proč a o čem se bude hlasovat. Zákon je v prvním čtení, takže prostor mají. Poslanci ANO hlasují podle svého vědomí a svědomí a u důležitých částí někdy dostávají doporučení klubu, jak hlasovat. Zákon o biopalivech ale podle mne není především o přínosu peněz Babišovi,“ podotkla Dvořáková.

V názorech na ohrožení volebních preferencí hnutí ANO se politologové rozcházejí. Bohumil Pečinka tvrdí, že konflikt kvůli biopalivům a hlasování o nedůvěře vládě politické postavení Andreje Babiše zatím neohrozí. „Voličům vlastně chybí sociální zkušenost. Stále ho vidí jako silného vůdce a užívají si relativně stabilní vládu. Potřebují více vystřízlivět, aby pochopili, že pro Babiše je politika pokračování v jeho podnikání.“

Babiš propojuje obchod s politikou, přitom to sám kritizoval

Naopak Mlejnek vidí v celé situaci nebezpečí. „Střet zájmů je tady evidentní. Podpora toho, co je příznivé pro jeho podniky, je potenciálně nebezpečná. Voliči byli často znechuceni z politiky a vlivu byznysu na politiku. Věřili, že je Babiš schopen to utnout, ale on dělá to samé, co kritizoval. Může je to přimět k tomu, že volební podporu mu dále vykazovat nebudou,“ řekl Josef Mlejnek. Ani Vladimíra Dvořáková velké ohrožení důvěry voličů ve vládu nevidí: „Biopaliva jsou mnohem komplikovanější, než že by přinášely Andreji Babišovi prostředky. Spíše je potřeba zvažovat upřesnění zákona o střetu zájmů v širším slova smyslu,“ dodala Dvořáková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

12:08 Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „V této souvislosti mne ale také zaujalo nadšení mladých lidí v některých evr…