Triumf Miloše Zemana na konferenci v USA: Inteligentnější publikum než v Praze. Šťouchanec Obamovi. Salám s cibulí. To, co v USA chybí

03.03.2015 15:02

POLITOLOGOVÉ Česká hlava státu Miloš Zeman má politický dar, který chybí prezidentu světové velmoci Baracku Obamovi. I tyto názory zaznívají v souvislosti se Zemanovým proslovem na konferenci Americko-izraelského výboru, kde oslnil jako velký státník. „Zeman je nepřenositelný do jiného prostředí. Image staví na tom, že je zemitě český a dá si salám s cibulí,“ ujistil politolog Josef Mlejnek v kontextu s úvahami, zda by Americe neprospěl prezident podobný Zemanovi. O vyjádření k proslovu požádaly ParlamentníListy.cz několik odborníků.

 Triumf Miloše Zemana na konferenci v USA: Inteligentnější publikum než v Praze. Šťouchanec Obamovi. Salám s cibulí. To, co v USA chybí
Foto: Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta
Popisek: Prezident Miloš Zeman a izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Anketa

Podporujete myšlenku stavby sochy Václava Havla v Praze?

48%
52%
hlasovalo: 5169 lidí

Pochvaly a potlesk vestoje. Americké deníky v souvislosti s proslovem prezidenta Miloše Zemana na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti hovoří o výmluvném projevu i nečekaném překvapení. „Člověk musí přemýšlet nad tím, jak by to vypadalo ve Spojených státech, kdyby v jejich čele stál někdo z těchto tří politických vůdců,“ uvedla na adresu českého prezidenta, španělského premiéra Josého Marii Aznara a bývalého kanadského ministra zahraničí Johna Bairda obdivně americká konzervativní komentátorka Jennifer Rubinová ve své pravidelné rubrice „Z pravého pohledu“ deníku Washington Post. Podle mediálního analytika Petra Žantovského není třeba spekulovat o tom, jak by Spojené státy vypadaly se Zemanem, stačí, když si Američané vzpomenou na Ronalda Reagana. „I když byl Reagan konzervativní politik a Zeman je socialista, mají mnoho společných věcí, například mluvit s lidmi jejich jazykem, předkládat jim své myšlenky na úrovni, kterou jsou schopní přijmout a chápat je. To není populismus, ale politický dar, který nemá každý prezident, a Barack Obama ho naprosto zjevně nemá a nemá ho čím dál více,“ reagoval Žantovský. „V Americe jim chybí jasný přímočarý autentický lídr. Pokud opravdu něco nelze Zemanovi vyčíst, tak je to nedostatek autenticity. To je danost, na kterou v Americe hodně dají,“ dodal.

Anketa

Bude v roce 2018 Andrej Babiš premiérem?

24%
76%
hlasovalo: 9260 lidí

Mlejnek: Zeman je nepřenositelný do jiného prostředí. Image staví na salámu s cibulí

Politolog Josef Mlejnek vidí spíš za chválou komentátorky volby. „Nevím, jaké jsou politické preference autorky, ale vidím toto vyjádření v kontextu začínajícího souboje o prezidentský úřad ve Spojených státech,“ uvedl Mlejnek. Část amerických politiků a veřejnosti totiž vytýká Obamovi, že příliš ustupuje v zahraniční politice a vytýká mu, že málo hájí zájmy státu Izrael. „Současná americká administrativa se začíná vůči Íránu chovat vstřícněji, protože je de facto spojencem v boji s Islámským státem. Je možné, že autorka tohoto sloupku názorově patří do skupiny, která kritizuje Baracka Obamu za to, že je příliš vstřícný k Íránu, muslimům a málo hájí zájmy Izraele a pak, když slyší Miloše Zemana, tak ji jeho slova mohla nadchnout,“ doplnil s tím, že existují obavy, že Írán shodí na Izrael atomovku. „Možná, kdyby tato dáma viděla jeho jiné stinné stránky, tak by nebyla tak nadšená,“ dodal a s nadsázkou upozornil: „Miloš Zeman je nepřenositelný do jiného prostředí. Image staví na tom, že je zemitě český, že si dá salám s cibulí a pivo s becherovkou.“

Mlejnek: „Odvozovat, že oslnil celou Ameriku je přehnané“

Obecenstvo si získal Zeman hned v úvodu, když připomněl slova, která americký prezident John Kennedy v červnu 1963 pronesl u Berlínské zdi jako výraz solidarity s obyvateli města rozděleného na východní a západní část. „Znáte ten známý slogan: Ich bin ein Berliner. Nyní musíme všichni říci: Jsem Žid,“ pronesl mimo jiné český prezident v angličtině a poslední větu zopakoval i v hebrejštině. „Odvozovat z toho, že oslnil celou Ameriku, je přehnané. Vystoupil v nějakém kontextu a měl u určité skupiny lidí úspěch, to je logické. Zastal se zájmů Izraele a oni jsou mu za to vděční. Je to prezident členské země Evropské unie,“ uvedl Mlejnek.

Jsme bezvýznamní. Žantovský: Zeman ukazuje nepravdivost národní masochistické teze

Mediální analytik Žantovský vnímá ohlas Zemanova vystoupení jako velmi pozitivní signál a vyjádření odporu proti českému masochismu. „Když se podíváme na jakákoli mainstreamová česká média, vyzdvihovala to, že prezident nepůjde do Bílého domu, že ho nepřijme žádný zástupce prezidentské kanceláře, natož sám prezident. Prezentovala konferenci jako bezvýznamnou záležitost, kterou propaganda kolem prezidentské kanceláře jen nafukuje, což se ukázalo jako zcela liché,“ popsal analytik. „Mohu si jen povzdechnout a zamyslet se nad tím, proč to děláme. To máme tak malé sebevědomí? To si opravdu myslíme, že jsme poslední nepodstatná výspa světa, která je nedůležitá a která musí čekat na to, až odněkud spadne nějaké vyšší moudro? Ať už je to Bílý dům nebo Evropská unie? Je to zbytečný národní masochismus. Je tu už od časů Václava Havla, který říkal po celou dobu, co vládl, že jsme bezvýznamní a musíme odvozovat svůj význam od důležitých partnerů v zahraničí. Miloš Zeman a před ním i Václav Klaus dělají všechno proto, aby ukázali nepravdivost této masochistické teze,“ dodal.

Mlejnek: „Vytváří se aliance některých židovských organizací a Ruska“

Potlesk je pozitivní signál, jenže politolog Josef Mlejnek upozorňuje na spornou vazbu vůči Rusku. Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti (AIPAC) je největší proizraelská lobbistická skupina ve Spojených státech: „Je to lobbistická organizace, což je legitimní. Konference, která byla v Praze v souvislosti s výročím osvobození Osvětimi, ukázala určitou politickou linii,“ říká Mlejnek s tím, že jistá část židovských organizací cítí jako největší ohrožení radikální islamismus a pak hledají spojence i v Rusku. „Vytváří se aliance některých židovských organizací a Ruska, ventilující na veřejnosti jako hlavní problém dnešního světa boj s radikálním islamismem. Lze možná pak upozaďovat další významné skutečnosti,“ dodal.

Jelínek: Dostáváme se do pozice určitých desperátů

Zemanův projev zvýšil prestiž prezidenta ve specifických kruzích, které jsou blízké Izraeli a jeho současné vládě. Tento názor přidává politolog Lukáš Jelínek: „Potvrdil pověst politika, který je výrazně nakloněný Izraeli, výrazně kritický k arabskému světu, islámu a na toto poselství může dost slyšet část amerického politického i mediálního prostředí, protože tamější vazby na izraelské kruhy jsou velké,“ uvedl Jelínek. „Nejvýznamnějším účastníkem konference byl ale Netanjahu, který přicestoval na pozvání organizátorů a republikánských kongresmanů. Jeho návštěva nebyla na pozvání americké vlády. Netanjahu je Obamovou administrativou vnímaný skoro jako nežádoucí osoba. Z tohoto hlediska to, že Miloš Zeman vystupuje na stejné akci a ve stejném duchu jako pan Netanjahu, neprospívá české pozici u Spojených států, když se dostáváme společně s izraelským premiérem do pozice určitých desperátů, kteří mají tendenci se vyhraňovat a kritizovat to, co dělá administrativa Baracka Obamy. Z tohoto hlediska mohou proslovy prezidenta pozici České republiky u americké vlády i uškodit,“ vysvětluje Jelínek.

Žantovský: Prezident Zeman je konzistentní. S teroristy se nejedná, ale bojuje

Prezident Miloš Zeman na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti podpořil Izraelce a vyslovil se pro koordinovanou akci mezinárodního společenství proti islámskému terorismu. „Prezident Zeman je konzistentní. Jestliže po náletu na Dvojčata pronesl svou známou větu, že s teroristy se nejedná, s teroristy se bojuje, tak navzdory tomu, že se to spoustě lidem nehodí do krámu, říká totéž. Je naprosto konzistentní, když říká: „Ne, to jsou lidé, kteří představují popření našich civilizačních hodnot a s nimi není o čem jednat, protože jejich kód k jednání je zcela jiný než náš a nikdy si nemůžeme porozumět,“ reagoval Žantovský. O strategii prezidenta v boji proti Islámskému státu ale není přesvědčen politolog Mlejnek: „Řada lidí tomu zatleská, působí, že má neústupné postoje. Expert by mohl namítnout, že jsou třeba i jiné metody.“

Kotrba: „Zeman si musel najít poněkud inteligentnější publikum, než má v Praze“

Zeman se podle politického a mediálního analytika Štěpána Kotrby ukázal jako velký státník. „Musel si na to najít poněkud inteligentnější publikum, než má v Praze. Jeho podmínka vtáhnout do hry Radu bezpečnosti OSN ukazuje, že to, že je demokrat, myslí opravdu vážně. Srovnejme si Zemanův apel se servilitou Václava Havla a jeho podřízení se koalici poslušných...,“ reagoval Kotrba. Český prezident ve své řeči připomněl i historické spojitosti mezi oběma zeměmi, například dodávky československých zbraní do Izraele na konci čtyřicátých let minulého století, či výcviky izraelských pilotů jejich českými kolegy. Chvíli po Zemanovi vystoupil na konferenci i izraelský premiér Benjamin Netanjahu: „Izrael nikdy nezapomíná na své přátele. A Češi byli vždy opravdovými přáteli Izraele a židovského lidu.“ 

Kotrba: Nebýt Československa a jeho zbraní, nebyl by dnes Izrael

Proč český prezident vyslovuje takovou podporu Izraeli, Kotrba vysvětluje: „Nepřipomínám již známý přátelský vztah T. G. Masaryka k židům. Nepřipomínám ani to, že ve druhé polovině třicátých let bylo Československo ostrůvkem demokracie v autokratické Evropě. Připomínám to, že nebýt Československa a jeho zbraní, nebyl by dnes Izrael,“ uvedl Kotrba. „A to přesto, že OSN 29. 11. 1947 přijalo rezoluci zakazující prodej zbraní do Palestiny. Kdyby česká a sovětská levice spolu s jugoslávskými komunisty nevyzbrojili Haganu, Šter a Irgun proti Arabům mezi lety 1947–1948 během první arabsko-izraelské války v rámci Operace Chasida, Operace Balak , Operace Velveta a Operace "Důvěrné, Izrael" , byla by dnes Palestina arabská,“ dodal.

Štěpán Kotrba obsáhleji k Zemanovu projevu a jeho kontextu ZDE


Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

12:08 Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „V této souvislosti mne ale také zaujalo nadšení mladých lidí v některých evr…