Zrušte komunisty a vrátí se. A s nimi přijde silná levice

01.08.2011 6:16

POLITOLOGOVÉ Už před více jak týdnem zaúkolovala vláda Petra Nečase ministra vnitra Jana Kubiceho, aby do listopadu připravil návrh na pozastavení činnosti KSČM. Rozhodnutí padlo poté, co Kubice v první analýze od úplného zákazu činnosti KSČM vládu odrazoval. Pokud by druhý pokus vládě vyšel, netěžila by z toho nakonec pravice, ale podle politologů by tomu bylo právě naopak.

Zrušte komunisty a vrátí se. A s nimi přijde silná levice

Podle některých politologů si pravicová vláda tímto krokem plete na sebe bič a paradoxně jediný, kdo může na pozastavení KSČM vydělat, je levice.

Politolog Jan Bureš z Metropolitní Univerzity soudí, že pozastavení činnosti KSČM by mohlo napomoci převážně stranám operujícím v levé části politického spektra a nabízí pro svou argumentaci scénář podle něj logického vývoje. "Část bývalých voličů KSČM by přešla k volbě sociální demokracie a pravděpodobně ihned po zákazu KSČM by byla vedením komunistů založena nástupnická strana, ke které by většina dosavadních voličů KSČM asi přešla. Ještě k tomu by levice mohla zdůrazňovat nedemokratičnost postupu pravice vůči levici a dělat z komunistů obětního beránka. Tímto "rebrandingem" KSČM by levice celkově mohla posílit," odhaduje pro ParlamentníListy.cz Bureš.


Reklama pro komunisty

Podle Zdeňka Zbořila by velmi záleželo, jak by se k pozastavení činnosti přiklonilo tvrdé jádro KSČM. Voličů, ale i členů. "Nezapomínejme, že komunisté získávají pravidelně v každých volbách protestní hlasy. Část členů by možná přešla k ČSSD, kde by se snažila utvořit jakousi frakci. A odhadem tak polovina voličů by volila ČSSD," míní Zbořil. Tyto štvanice na zákaz KSČM ji však podle Zbořila paradoxně posilují. "Strana by spíš upadla v zapomnění, a tedy by přišla o zájem voličů, kdyby se o ní nemluvilo. Toto je pro ně dobrá reklama," uzavřel pro redakci Zbořil.

Jiří Koubek z Filosofické fakulty na posílení levice nevsází. "Ze zákazů tohoto typu by dlouhodobě netěžil vůbec nikdo (krátkodobě snad zčásti ČSSD, zčásti nějaké nové protestní hnutí, možná i ultrapravicové). O KSČM si lze myslet cokoli, ale ta strana se velmi tiše a nenápadně pohybuje v legálních mezích politického systému, což dosud - pokud je mi známo - nezpochybnil žádný soud," argumentuje politolog Jiří Koubek z FFUK. Především se pak podle něho ale jedná o zcela podružné téma. "Budeme-li s takovýmto nasazením bojovat minulé bitvy, nutně prohrajeme ty současné a budoucí, protože skutečně podstatné věci nám budou více a více unikat. Laciný metál za zpozdilý antikomunismus (kdy už to nic nestojí a nic se tím neriskuje) za to nestojí." uvádí pro ParlamentníListy.cz Koubek 

Procentuální výsledky KSČM v uplynulých volbách do Poslanecké sněmovny

1996

10,33%

1998

11,03%

2002

18,51%

2006

12,81%

2010

11,27%


Čtěte také:


Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

12:08 Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „V této souvislosti mne ale také zaujalo nadšení mladých lidí v některých evr…