Proč Samková povstala proti knížeti v boji o Hrad? Odborníci mají odpověď

12.08.2012 10:55

POLITOLOGOVÉ Do přímé prezidentské volby vlétlo v minulých dnech několik kandidátů, jejichž stranické příslušnosti jsou však již v klání zastoupeny. Tuto duplicitu můžeme naleznout u dvojice Klára Samková, Karel Schwarzenberg - oba z TOP 09 - nebo Zuzana Roithová a Jiří Karas reprezentující křesťanské demokraty. ParlamentníListy.cz se dotazovaly politologů, co za tímto prvkem zdvojení vidí.

Proč Samková povstala proti knížeti v boji o Hrad? Odborníci mají odpověď
Foto: hns
Popisek: Karel Schwarzenberg a Klára Samková

Klára Samková se ke zvednutí rukavice odhodlala po pražském setkání členů TOP 09, kde se ústřední téma točilo kolem mediálních přešlapů Miroslava Kalouska. Advokátka a zastupitelka v jedné osobě nedala své mateřské straně svůj úmysl kandidovat dopředu znát. A měla proto prý své důvody.

„Obávám se, že TOP 09 je tak zacyklena do svých vlastních problémů, že v současné době není schopna pružně přijímat politická rozhodnutí,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz. Vedení TOP 09 nepřijalo její rozhodnutí s nadšením. To ale rozhodně nevzbudil ani druhý duplicitní kandidát, bývalý poslanec a zarytý odpůrce potratů Jiří Karas. Jeho úmysl kritizoval šéf lidovců Pavel Bělobrádek. "Jeho kandidaturu bych považoval za nešťastnou. KDU-ČSL vyslovila podporu Zuzaně Roithové, rozmělnění hlasů jen nahrává našim politickým soupeřům,"  uvedl bezprostředně po Karasově iniciaci předseda KDU-ČSL.

Ztráta loajality, to je, co jim chybí

Politolog Zdeněk Zbořil je toho názoru, že se ze strany Samkové jedná o jasné vyslovení neloajality vůči straně. “Paní Samková je trošku rebelka a nezapomínejme na fakt, že byla v minulosti v ODS. U většinové volby toto renegáctví pochopitelně nehraje roli, ale tady se nejedná o tradiční voličský elektorát, přímá volba míří ke všem, pročež její odhodlání kandidovat chápu,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz politolog. Podle něj se také v případě Karase jedná o částečně vyslovení neloajality mateřské straně. „V případě Jiřího Karase a Zuzany Roithové je zdvojená kandidatura ale v zásadě lhostejná, neboť mají jen minimální šance, u Schwarzenberga přeci jen existují nějaké. Lidovci, pokud by chtěli mít jakž takž šanci postavit rovnocenného kandidáta, by přemluvili Petra Pitharta. Bývalý premiér, vysokoškolský docent s charismatem, bez afér, navíc schopen oslovit i mimostraníky,“ radí Zbořil.  

Slabý vůdce, více kandidátů

Pavel Hynčica z univerzity Jana Evangelisty Purkyněho má pro zdvojení kandidátů jasné vysvětlení. „Obecně faktem zůstává, že více kandidátů za jednu politickou stranu je způsobeno absencí jasného a zřetelného lídra nebo kandidáta, v případě KDU-ČSL zcela jednoznačně, u TOP 09 je skutečností ustupující kouzlo Karla Schwarzenberga," analyzuje Hynčica. Podle něj však tento prvek absence jasného lídra se projevuje také v ČSSD, kdy oficiální kandidát Jiří Dienstbier svádí souboj s Milošem Zemanem.

"Když v jedné a téže straně není shoda na jediném prezidentském kandidátovi (protože za každým uchazečem zpravidla někdo další stojí), nejde obvykle o dobré znamení," vysvětluje redakci Pavel Kopecký. Místo vnitrostranické demokracie to v úvahách odkazuje spíše prý k nejednotnosti partaje a jednoznačně se jedná o chybu. Politolog se též pozastavil nad počtem zatím přihlášených kandidátů " Množství a spektrum kandidátů, kteří mnohdy sledují buď pouze vlastní zviditelnění pro vnitrostranický boj, anebo k posílení své formace před krajskými a senátními volbami, už začíná vyvolávat trpký úsměv. Nebo recesistické reakce umělců. Obávám se, že prezidentská kampaň a volba samotná bude mít - diplomaticky řečeno - řadu dětských nemocí," uzavřel Kopecký

Padesát milionů je jim málo?

Jiří Koubek z FFUK kromě výše zmíněných argumentů si částečně pohrává s myšlenkou, zda by se v případě rozdvojení nemohlo jednat o účelové obcházení finančních limitů na prezidentskou kampaň, kde je nastaveno maximum 50 milionů korun. „Teoreticky by dva kandidáti z jedné strany mohli mít větší vliv na veřejné mínění. Kdyby se těsně před koncem jeden z nich vzdal hlasů ve prospěch druhého, znamenalo by to dvojité pokrytí,“ soudí pro ParlamentníListy.cz politolog Koubek, jinak odpůrce přímé volby.

Ani Samková ani Karas prozatím nedisponují milionovými sponzory, jako v případě Jana Fischera, který získal dva miliony od miliardáře Tomáše Chrenka. Pokud jsou údaje na stránkách Karase pravdivé, získal kandidát zatím jen 6000 korun od dvou dárců. Samková se o víkendu redakci přiznala, že prozatím žádné movitější sponzory nesehnala. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

10:43 „Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

Teď je na Robertu Ficovi, aby očistil slovenskou politiku od tlaků některých organizací, uvádí po ví…