Miloš Zeman vyhecoval ČSSD, ale Zemanovcům prý zasadil tvrdou ránu

15.03.2013 18:54

POLITOLOGOVÉ Projev prezidenta Miloše Zemana na sjezdu ČSSD splnil podle politologa Lukáše Jelínka všechna možná zadání. Přihlásil se jím k sociální demokracii, a to především k některým jejím reprezentantům, ale zároveň se jasně vymezil jako opoziční vůči vládě Petra Nečase. Výzvou k odvaze vládnout sami mohl dodat síly těm sociálním demokratům, kteří by rádi vládli s tichou podporou komunistů.

Miloš Zeman vyhecoval ČSSD, ale Zemanovcům prý zasadil tvrdou ránu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na sjezdu ČSSD vystoupil také nový prezident Miloš Zeman

Vystoupením prezidenta Miloše Zemana na sjezdu ČSSD vzaly za své naděje pravé části politického spektra, že bývalý předseda této strany podlehne pokušení a začne si se sociální demokracií vyřizovat deset let staré účty. „Říká se, že jsem přijel na sjezd, abych rozložil ČSSD. Nevím, proč bych to dělal. Umíte si představit, že bych podporoval vládu Petra Nečase nebo Karla Schwarzenberga, což by v obou případech byla vláda Miroslava Kalouska?“ uvedl ve své řeči Miloš Zeman.

„Myslím si, že to byl velice chytře vymyšlený a připravený projev. Na jedné straně mohla být pravice zklamaná, že se Miloš Zeman dostatečně postavil na stranu sociální demokracie a přednesl výrazně stranický a prosociálnědemokratický projev. Na druhé straně si ani v tomto projevu neodpustil některé jedovatosti vůči svým oponentům v řadách sociální demokracie, což si delegáti z jeho vystoupení také dokázali přečíst,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek.

Tvrdá prezidentova rána SPOZ i lidovcům

Přednesený projev tak splnil všechna možná zadání. „Jednak se jím Miloš Zeman přihlásil k sociální demokracii, ale spíše k její určité politice a především k některým jejím reprezentantům, ale zároveň se jasně vymezil jako prezident, který bude v současnosti prezidentem opozičním, tedy stojícím v opozici vůči Nečasově vládě,“ upozorňuje Lukáš Jelínek na hlavní vzkazy ze Zemanova vystoupení.

„Mějte odvahu vládnout sami,“ vyzval první premiér z řad ČSSD své spolustraníky k modelu vládnutí, který v české historii použil jen on sám. „Tohle jeho prohlášení je poměrně dost tvrdou ranou jak SPOZ, tak i lidovcům, zkrátka těm menším stranám na levici nebo ve středu politického spektra, s nimiž by část sociální demokracie ráda vládla,“ konstatuje Lukáš Jelínek s tím, že Miloši Zemanovi je pořád nejbližší koncept jednobarevné menšinové vlády, tedy i s nějakou opoziční smlouvou.

Miloš Zeman vede polemiku i se svými spojenci uvnitř ČSSD

„V této souvislosti je zajímavé, že například Michal Hašek nebo Zdeněk Škromach se hlásí ke spolupráci s těmi menšími stranami, a přitom to jsou lidé, kteří jsou uvnitř sociální demokracie spojenci Miloše Zemana. A přesto – zdá se – i s nimi vede Miloš Zeman určitou polemiku. Je zkrátka přesvědčen, že by se sociální demokracie měla pokusit obhájit svoji politiku bez koaličních partnerů,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek.

Přestože považuje tento Zemanův koncept za dlouhodobě neudržitelný, přiznává, že může být pro dnešní sociální demokracii obzvlášť lákavý. „Strana se cítí být silná v kramflecích, má našlápnuto k volebnímu vítězství, takže toto doporučení může mít určitou váhu v okamžiku, kdy se bude rozhodovat, zda má sociální demokracie po volbách vládnout sama, nebo ještě s někým,“ poznamenává Lukáš Jelínek.

Připomenutí roku 2002 jistě nebylo náhodné

V prezidentově projevu na sjezdu ČSSD mu neušlo ani to, že Miloš Zeman připomněl rok 2002, kdy sociální demokracie mohla vládnout s podporou komunistické strany. „Myslím, že tím dodává trochu sílu té části sociálních demokratů, která uvažuje o možnosti, že by ČSSD mohla vládnout s tichou podporou KSČM v Poslanecké sněmovně,“ míní politolog.

Podpora sociální demokracii od hlavy státu by mohla její volební výsledek významně ovlivnit. „Kdyby byly volby dnes, tak by prezidentova podpora ČSSD určitě pomohla. Ale protože volby budou pravděpodobně až někdy za rok, tak se bude výsledek sociální demokracie hodně odvíjet nejen od její politiky, ale i od toho, zda bude veřejnost vnímat Miloše Zemana jako úspěšného, nebo neúspěšného prezidenta. Dnes by jeho podpora zabrat mohla, ale jak to bude příští rok, to je otázka hodně dopředu,“ uvědomuje si Lukáš Jelínek ošidnost takové předpovědi.

Nestandardní vyjádření, ale zato poctivé gesto

To, že Miloš Zeman prohlásil, že jako prezident musí být nadstranický, ale jako občan si přeje vítězství sociální demokracie v příštích volbách, považuje politolog za nestandardní. „Tak výrazně vyprofilovaného prezidenta jsme skutečně ještě neměli. Ale nadstranickost se vyznačuje jinak, než že se člověk hlásí, nebo nehlásí k nějaké politické straně. Při výkonu prezidentské funkce je pořád dost šancí postupovat nezaujatě a rovně ke všem politickým stranám. Tohle bylo od Miloše Zemana čestné a poctivé gesto, že přiznal, pro koho bije jeho srdce. Divnější by bylo, kdyby se tvářil, že si nemůže vybrat, nebo to nechtěl říct,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Lukáš Jelínek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

10:43 „Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

Teď je na Robertu Ficovi, aby očistil slovenskou politiku od tlaků některých organizací, uvádí po ví…