Teď už je odepsaná! Fackovanou Karolínu Peake sráží i politologové

18.03.2013 16:51

POLITOLOGOVÉ Na konto vicepremiérky Karolíny Peake se poslední dobou množí kritika nejenom ze strany prezidenta Miloše Zemana, který ji navíc veřejně zesměšnil už poněkolikáté - naposledy na sjezdu ČSSD. Podle politologa Lukáše Jelínka je ale vicepremiérka „ledová královna“ a proto by sázel na to, že s ní tyto útoky nezamávají. Dokonce jí Jelínek věští další politickou budoucnost. Sama Peake pak soptí kvůli jmenování Vlastimila Picka ministrem obrany.

Teď už je odepsaná! Fackovanou Karolínu Peake sráží i politologové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karolína Peake

Vicepremiérka, šéfka LIDEM a exministryně obrany Karolína Peake to má těžké. V posledních měsících se stala jakýmsi patníkem, do něhož si každý rád kopne. Sotva ji totiž stačil vystrnadit premiér Petr Nečas (ODS) z postu ministryně obrany, obul se do ní ještě Miloš Zeman, který v té době ještě ani nebyl prezidentem.

Zeman totiž tehdy naznačil, že angažmá předsedkyně strany LIDEM v čele armádního resortu nepovažuje za vhodné, a vyjádřil pochybnosti, zda „vojáci, statní mužové, budou takovou dívenku akceptovat“. „Ničil bych ji svými sarkastickými bonmoty tak dlouho, až by raději sama odstoupila,“ pronesl ještě jako prezidentský kandidát.

A jakoby toho nebylo málo, Zeman si do Peake již jako hlava státu kopnul podruhé. V sobotu na sjezdu ČSSD o ní řekl: „Dovedete si mě představit, že podporuji Nečasovu nebo Schwarzenbergovu vládu, což by v obou případech byla vláda Miroslava Kalouska? Nebo že bych si, nedej Bůh, přál dokonce vládu Karolíny Peake?“ Sál plný sociálních demokratů se pak na účet koaličních špiček, a samozřejmě také Peake, dobře bavil.

„Výroky k vládě nejsou ničím novým,“ reagovala ještě tentýž den vicepremiérka Nečasova kabinetu na kritické výroky hlavy státu a přiznala, že útoky vůči její osobě ji trochu překvapují. „Překvapují, protože Miloš Zeman si dělá obrázek prostřednictvím jím nenáviděných médií, osobně jsme se ale přitom nikdy nesetkali,“ dodala k tomu.

Dokáže ledascos ustát a překousnout

Je ale Peake schopná takové útoky, pokud budou dlouhodobé, ustát? „Těžko říct. Ledaskoho mohou takové podobné výroky naštvat, mrzet, či deptat, neboť v takovém prostředí se hodně těžko pracuje, a navíc je toto chování k ní přinejmenším negentlemanské. Ovšem na druhou stranu ona sama působí na politické scéně jako jakási ´ledová královna´, která dokáže ledacos ustát a překousnout. Takže spíš bych sázel na to, že s ní tyto útoky nijak zvláště nezamávají a že je dokáže přejít, což ji ale pochopitelně někdo bude přičítat k tíži jako projev arogance,“ zmínil na dotaz ParlamentníchListů.cz politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie.

Pokud by ale v této fázi měla Peake na něco reagovat, tak to podle Jelínka rozhodně nejsou tyto slovní šťouchance, jako spíše věcná politická kritika. „Být na jejím místě, tak bych takové osobní útoky tiše přecházel,“ poradil Jelínek.

To, že se ale Peake propadá na samé dno co se týče popularity u samotných voličů, tak na to se již podle politologa odpověď ani rada nehledá lehce.

Propad oblíbenosti až o jedenáct procent

Agentura STEM totiž před pár týdny přinesla pravidelný průzkum popularity politiků. Zatímco tehdy ještě okupovali první příčky žebříčku Jiří Dienstbier a Karel Schwarzenberg, coby ještě prezidentští kandidáti, jiní – a mezi nimi i Karolína Peake - naopak zaznamenali hluboký propad.

Peake se totiž od předchozího průzkumu stihla stát ministryní obrany, a zase být z tohoto resortu odvolána a pohrozit rozbitím vládní koalice. To vše vedlo krátce poté k nevídanému propadu oblíbenosti její osoby až o jedenáct procent!

„Já si myslím, že je nejenom Peake, ale i celá její strana LIDEM je odepsaná, neboť si nezískala ani zázemí, ani dobré veřejné mínění od lidí. Vždyť LIDEM měla v nedávném průzkumu preferencí jen 0,4 procenta, zatímco Věci veřejné 0,3 procenta! To ukazuje na velmi slabý potenciál strany," připomněl Jelínek stranické preference.

Otázkou podle něj ale je, zda Peake nyní, co si do ní kopnul i staronový místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, který ji na stranickém sjezdu označil dokonce za pijavici, může sklízet body u voličů jako ta, co se jí ubližuje.

„Stát se to může. Mně připadají ty útoky, které na ni dopadají, totiž jako kontraproduktivní. I když je reprezentantkou minoritní politické strany a je dost otloukanou političkou, tak si podle mne zaslouží, aby se s ní vedla normální politická diskuse, v níž by ale asi nebyla schopná svoje názory uhájit. Už jenom proto, že se její názory dlouhodobě střídají s těmi ještě z dob Věcí veřejných. Ovšem snaha zašlapat ji do země bez diskuse? Tak to skutečně může spousta voličů vnímat kriticky,“ vysvětlil k tomu.

Bude LIDEM protestovat kvůli Pickovi?

Když už ovšem Jelínek zmínil LIDEM, pak mu prý – a nejen jemu - naskakují myšlenky o tom, zda nyní, když bude nakonec skutečně jmenován za ministra obrany Vlastimil Picek, jenž byl ale Peake odvolán z postu náměstka, nebude LIDEM opětovně „obstruovat“.

„To je ale možná přesně to, na co koalice čeká,“ zasmál se Jelínek. Podle něj totiž v takovém případě dokonce jakýmsi vedlejším efektem jmenování Picka ministrem bude vystrnadění LIDEM z vlády.

„Já si ovšem myslím, že Peake a jiní v této straně si dobře uvědomují, že na jejich názoru až tak nesejde. Kdyby přestali podporovat vládu, jsem přesvědčený, že si kabinet nějak poradí, ať již tím, že ´nakoupí´ poslance někde jinde, či opětovnou dohodou s Věcmi veřejnými, anebo spoluprací s Hnutím sportovců Josefa Dobeše. Proto si myslím, že o nějaké jejich názory nebo šprajcy tady není zájem a nikoho tak názory LIDEM příliš zajímat už nebudou,“ pronesl k možnému odchodu LIDEM z vlády politolog.

„Strana LIDEM totiž dojíždí na několik věcí. Jednak na nepopularitu Nečasovy vlády, ve které je účastna. Pak na nepopularitu Věcí veřejných, z nichž prakticky vznikla. Potom na to, že si svůj program vymýšlela narychlo a dodatečně. Strana si našla sice místo v liberálním středu, kde tuší, že by mohl být nějaký prostor, ale myslím si, že tam toho prostoru moc není, respektive je to místo, které není pro voliče příliš atraktivní. V neposlední řadě té straně chybí i osobnosti, neboť Karolína Peake je vlastně jediná, která je v této formaci provozuschopná politička,“ vypočetl politolog zápory této strany.

Vyzná se v politice. Proto se uchytí

Až se ale LIDEM skutečně „vytratí“ z Poslanecké sněmovny, tak bude prý velkým otazníkem, jestli pak Peake sváže svůj politický osud s LIDEM až do posledního okamžiku, anebo jestli v nějaké jiné chvíli vycítí příležitost, dostane jinou politickou nabídku, a té se chytí.

„Karolína Peake se podle mne osvědčila jako schopná manažerka, nebo žena, která se vyzná v politice. Právě proto může najít časem uplatnění v některé z jiných politických stran na pravici. V současnosti sice její vztahy s ODS a ani s TOP 09 nejsou nejlepší – to se ale podle mne může vyvinout a třeba se i zapomene na to její manažerské selhání na Ministerstvu obrany koncem loňského roku. Ona je pragmatická politička, takže by jí asi nedělalo problémy, kdyby jí v určité chvíli přišla nabídka z nějaké jiné politické strany, takovou nabídku také přijmout,“ doplnil pro ParlamentníListy.cz Jelínek.

Dodejme, že dnes odpoledne skutečně premiér Petr Nečas potvrdil, že navrhl prezidentovi jmenování Vlastimila Picka ministrem obrany.

Na to se ale ozvala právě Peake, která má výhrady kvůli Pickovu členství v KSČ.

„Konstatovala jsem, že měl být navržen kandidát na základě dohody tří koaličních stran a pogratulovala jsem premiérovi, že oslovil Picka, který oslavil sepsání Charty 77 vstupem do KSČ, ze které vystoupil až v roce 1990," prohlásila Peake a dodala: „Je to další ukázka toho, že neplatí předem stanovené principy.“

Z vlády ovšem prý LIDEM kvůli Pickovi odcházet nehodlají. Tento fakt pak potvrdila pro ParlamentníListy.cz i místopředsedkyně LIDEM Dagmar Navrátilová.

„Nemáme pocit, že účast strany LIDEM ve vládě je postavena pouze na tom, kdo bude jmenován ministrem obrany. Strana LIDEM má spousty priorit, které se snaží naplnit, a mám za to, že se nám to docela daří. Asi vás zklamu, ale z vládní koalice odcházet nebudeme,“ napsala v sms zprávě Navrátilová.

K jmenování Picka ministrem obrany není ale laxní ani poslanec LIDEM Viktor Paggio. "Představa, že ministerstvo zemědělství povede nejlépe farmář a ministerstvo dopravy řidič, je hloupá. V případě ministerstva obrany navíc jde proti myšlence civilní kontroly ozbojených složek," uvedl Paggio pro ParlamentníListy.cz.

Navrátilová se navíc vyjádřila - byť jen krátce - i k tomu, zda jí vadí kritika Peake ze všech stran. „Politika je o vzájemných dohodách, názorových rozporech i oponenturách. Každý občan, včetně politika či prezidenta, má právo vyjádřit svůj názor."

Nemůže ale jmenování Picka u LIDEM eskalovat třeba postupně?

Mlejnek: LIDEM nemá už co získat

„Pokud jde o Peake a její LIDEM, co by tím získali, kdyby odešli kvůli Pickovi z vlády? Karolína Peake si nemůže zrovna moc vyskakovat, což těmi všemi slovními ataky jí to nejenom prezident Zeman, ale i opozice, dávají pořádně najevo. Premiér Nečas si stejně dělá co chce, je evidentní, že LIDEM ani neuznává jako plnohodnotného koaličního partnera. Pokud jde o výroky ČSSD na konto LIDEM, pak k nim dochází jen proto, že se jim tato strana hodí jako fackovací panenka,“ sdělil ParlamentnímListům.cz politolog Josef Mlejnek s tím, že LIDEM slouží zároveň jako rovnítko pro ty, co tvrdí, že vláda nemá legitimitu.

„Je to argument, který používal už v prezidentské kampani zvláště Miloš Zeman, když říkal, že to je strana, kterou nikdo nevolil a že s ní na druhou stranu stojí a padá vláda. I opozice pak přes LIDEM a Karolínu Peake tvrdí, že vláda není legitimní a měla by tedy odstoupit,“ zmínil dále Mlejnek.

Myslí si ovšem i on, podobně jako Jelínek, že Karolína Peake nakonec všechny ataky ustojí?

„Otázka spíše stojí tak, zda má, nebo nemá nějakou jinou šanci, než to ustát. Nemá totiž jinou strategii, než v té vládě být. Když bude teď sama od sebe odstupovat, tak v politice končí. Proto se bude snažit o to, aby vládu udržela až do řádných voleb – víc jak rok bude místopředsedkyní vlády a pak už podle mne uhrát víc nemůže,“ podotkl.

Dokonce se Peake podle Mlejnka nepodaří ani znovu nabýt politickou popularitu, kterou nedávno tak rychle ztratila. Proto její kritika na konto Picka a zdůrazňování jeho působení v KSČ je tak trochu mimo.

„Jak byla krátce ministryní obrany, tak to jí uškodilo poměrně dost. Ať už byly příčiny jejího neúspěchu jakékoliv, tak se tím u veřejnosti ztrapnila – veřejnost totiž vnímá, že nezvládla být ministryní. Dokonce jsem slyšel, že je to jen taková vyžírka, neboť už pouze dochází na vládu. Snaží se sice stále slovně omezovat korupci, to ano, ovšem myslím si, že toto téma jí už moc v ničem nepomůže a že se již nikde neuchytí,“ uzavřel Mlejnek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

10:43 „Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

Teď je na Robertu Ficovi, aby očistil slovenskou politiku od tlaků některých organizací, uvádí po ví…