Kalousek prý může opustit koalici. Nečas s Peake budou spolu ztrácet

27.04.2013 8:45

POLITOLOGOVÉ Ač hrozí pád vlády Petra Nečase kvůli atakům TOP 09 a Miroslava Kalouska, podle politologa Zdeňka Zbořila je to málo pravděpodobné. Hlavní důvod? Poslanci by přišli o výsluhy. A když by se „topka“ náhodou z vlády odporoučela, jsou tady i jiné scénáře nežli předčasné volby: vláda v demisi, či kabinet „záchranné spásy“. „A ten by mohl sněmovnu žádat o důvěru i rok," připomněl Zbořil.

Kalousek prý může opustit koalici. Nečas s Peake budou spolu ztrácet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Nečas, Miroslav Kalousek a Karolína Peake. Zády obrácený je Zbyněk Stanjura

Ze všech stran politického spektra slýcháme zvěsti o tom, že by mohla vláda Petra Nečase skončit a že si to hlavně přeje strana TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. A nejen on. Předčasné volby do sněmovny by si podle průzkumu agentury STEM přála nyní dokonce i třetina veřejnosti, i když devatenácti procentům lidí by třeba jen stačilo, kdyby se ve vládě vyměnili někteří ministři, popřípadě kdyby kabinet opustili alespoň zástupci strany LIDEM.

Navíc situaci komplikují i přetrvávající šarvátky dvou pravicových stran, tedy ODS a TOP 09. Kalousek ale hlavně prý chce nyní využít „efektu Schwarzenberg“ z prezidentské volby, díky němuž pak této straně narostly i preference. Ve hře je pak eskalace situace kolem vztahů ministra zahraničí Karla Schwarzenberga s prezidentem Milošem Zemanem nejen kvůli Livii Klausové a její chuti stát se velvyslankyní na Slovensku, ale celkově kvůli jmenování velvyslanců jiných států.

Jenže měl by pád vlády Petra Nečase vůbec smysl? Podle některých odborníků a politologů možná ano - a to hlavně kvůli tomu, že TOP 09 svůj předchozí náskok před občanskými demokraty již v posledních dnech trochu ztrácí.

TOP 09 u lidí trošku ztrácí popularitu

Připomeňme v této souvislosti výsledky preferencí za měsíc duben. Ukazují totiž, že TOP 09, největší konkurent ODS na pravici, oproti březnovému průzkumu ztratila skoro tři procenta; zatímco v minulém měsíci dosahovala podpora "topky" 14,3 procenta, dubnová čísla se zastavila u 11,4 procenta. Občanští demokraté si sice oproti březnovému průzkumu nepatrně polepšili (o 0, 3 procenta), ale s aktuální podporou 8, 9 procenta stále značně zaostávají za levicí. Sociální demokracie Bohuslava Sobotky totiž dosahuje 27,7 procenta a druhá nejsilnější strana na levici, KSČM, by nyní získala 10,3 procenta voličů.

„Nutno říci, že lidi už jsou z toho všeho unavení, ale politici to podle mého soudu budou chtít doklepat do řádných voleb. Ono se totiž nyní nejedná jen o vládu, ale jde také o to, jestli by se rozpustila i Poslanecká sněmovna. Jenže poslanci by zároveň s tím mohli zase přijít o nějaké výslužky, co tam mají... Takže pokud by došlo k nějakému oslabení postavení Nečasovy vlády, tak by se spíš mohlo stát, že by vládla v nějaké demisi. Že by tedy nebyly předčasné volby teď, ale že by to vydrželo třeba půl roku. Ona může totiž vládnout v demisi dlouho – vzpomeňme, že byl v demisi i kabinet Mirka Topolánka a trvalo to všechno asi rok, neboť nemohl sestavit vládu. Důležitý moment je ale i v tom, že ačkoliv se strany mohou dohodnout, tak se zase nemusí dohodnout Parlament. Nemusí s tím souhlasit. Anebo se může sestavit nová vláda nějaké 'záchranné spásy' a ta může žádat o důvěru další rok. Takže oni jsou schopní – ať se již pohádají jakkoliv o cokoliv – to vydržet až do řádného termínu,“ poznamenal k situaci pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Pád kabinetu asi ne. Ne hned...

Odchod TOP 09 z vlády je ale prý něco jiného. Také ovšem nemusí nutně znamenat pád kabinetu.

„Tady víme, že je vztah Schwarzenberg versus Zeman napjatý, ale je to přece jenom kultivovanější, než to bývalo v minulosti mezi prezidenty a předsedy vlád a ministry. Jde tady ale také o závažný nesoulad. Když si však představíme, že už před rokem TOP 09 nechodila na zasedání vlády kvůli panu Bátorovi, což ovšem byla úplná malichernost, tak je možné, že topka nyní využije prakticky každé příležitosti k tomu, aby vládu oslabila. Ale zůstává dál otázkou, jestli bude dále oslabovat ODS, která se také jeví v nějakém rozkladu,“ řekl Zbořil.

V této souvislosti mu nedává spát jedna věc, a tou je průzkum z tohoto týdne od agentury CVVM. Sociální demokraté by totiž případně v předčasných volbách do sněmovny dostali 40 procent hlasů a volby by jasně vyhráli, druhá by se umístila TOP 09 se ziskem 17 procent, zatímco dnes vládní ODS by získala jen 12 procent hlasů.

Proč by měla volby teď chtít ČSSD?

„Těch 40 procent, co ukázal tento průzkum CVVM pro sociální demokraty, je alarmující, neboť to by byl již projekt scénáře, který se odehrál na Slovensku s Robertem Ficem. Problém ale je, že tam ten projekt byl kvalitnější, než co by nastalo tady za vlády jednobarevné ČSSD,“ poznamenal.

„Možná ale, že by ČSSD nakonec ani takto dobře nedopadla,“ upozornil. „Jakmile si totiž lidé začali více všímat toho, co říká pan Mládek a jak se sestavila nová stínová vláda, tak najednou ta ČSSD nemusí být ani tak populární, jako když kolem sebe shromažďovala protestní hlasy a aktivisty. A proč by nakonec ona měla nyní chtít předčasné volby, když se v EU stále prohlubuje ekonomická a hospodářská krize, což dopadá i na Česko? Proč by pak nová vláda měla brát na sebe ortel a vše zachraňovat? Právě naopak! Pokud budou v ČSSD moudří, tak budou co nejdéle držet tuto vládu u moci, neboť by i na ně nyní padly ony neúspěchy,“ doplnil v připomínce Zbořil.

Dalším důležitým momentem, proč by mohl ministr a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek shodit vládu, je prý snaha, aby případné nové politické subjekty neměly šanci zformovat se do sněmovních voleb. Tady může jít třeba o hnutí ANO 2011 Andreje Babiše či o Hnutí pro sport exministra Josefa Dobeše. Spekuluje se ale v této souvislosti i o dalších subjektech a není prý ani vyloučeno, že by se do politiky vrátil exprezident Václav Klaus.

ANO Babiše a další subjekty jsou populární jen v Praze

„Jejich atak se mi moc nezdá,“ pronesl však k tomu Zbořil. „Tyhle subjekty jsou totiž tak akorát populární v Praze anebo v některých médiích, ale že by měly šanci na úkor rozdaných karet, to podle mne není pravděpodobné,“ uvedl a zdůraznil: „Ty skupiny kolem Babiše a Okamury navíc neříkají, jak by vládly. Chtěly by jen sestavit krizový management, což znamená viny hodit na své předchůdce."

Politolog se rozhovořil i o tom, jak by konec této vlády probíhal v praxi.

„Nejprve by kupříkladu Karel Schwarzenberg podal demisi, pokud by neproběhla dohoda mezi ním a prezidentem o velvyslancích a premiér Nečas by kontrasignoval jmenování velvyslanců podle přání prezidenta, a pak teprve by TOP 09 vystoupila z koalice. To by ale proběhlo buď během několika hodin, či dnů, ale také by se to mohlo táhnout hodně dlouho. Vláda by pak mohla být doplněna místo TOP 09 o jiné reprezentanty, třeba i nestraníky, takže by mohla dál fungovat ještě nějakou dobu. Vždyť nezapomeňme na to, že určité cíle, jako jsou třeba církevní restituce, ale i další věci týkající se reforem, už tato vláda dosáhla. Proto může TOP 09 s klidem odejít a nechat ji napospas LIDEM a ODS. Jejich společné vládnutí by totiž zároveň snižovalo popularitu Nečase a Karolíny Peake.“

Sněmovna by mohla novému kabinetu nedat důvěru

Pokud by ale premiér Nečas byl nucený sestavit novou vládu, na což by měl 30 dní i déle, pak by podle slov Zbořila musel předstoupit před poslance a požádat je o důvěru, ovšem sněmovna by také nemusela na takový kabinet zvednout ruce.

„Takže to kolečko by začalo zase znova a znova. Tedy prezident by musel jmenovat dalšího premiéra, což by mohlo být ještě dvakrát, a pak by došlo na nominanta předsedy Poslanecké sněmovny, což by rok, či rok a půl klidně mohlo zabrat,“ doplnil Zbořil.

Na úplný konec se zamyslel nad tím, jestli třeba překvapivě nemůže v brzké době zafungovat na rozklad koalice ještě jiná, nová věc. Podle Zbořila se na to odpověď hledá poměrně lehce, protože to může být cokoliv, co prohloubí nicotné hádky mezi ODS a TOP 09.

Mohou udělat z komára velblouda

„Když před nějakým časem mohla TOP 09 nechodit na zasedání vlády jen kvůli tomu, že někdo veřejně pomluvil státního úředníka Ministerstva školství Ladislava Bátoru, tak to mne utvrdilo v tom, že krizi může vyvolat mezi vládními stranami prakticky cokoliv. Oni jsou tak rozhádaní, že je může vybudit obrazně třeba hádka o to, že zítra nevyjde slunce a bude pod mrakem, ale podle druhé strany nikoliv. Mohou tak využít k hádce každé příležitosti, třeba půjde o hádku o Ázerbájdžán, nemusí nutně jít jen o sKarty. Vláda se nám pak může odporoučet snadno kvůli prkotině,“ dodal politolog.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

10:43 „Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

Teď je na Robertu Ficovi, aby očistil slovenskou politiku od tlaků některých organizací, uvádí po ví…