I kdyby je člověk po hubě hadrem mlátil... Zeman jede za Trumpem? Boj se, Brusele, boj se Merkelová. Hned vysvětlím, odhaluje Zdeněk Zbořil

23.01.2017 7:05

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Amerika First! Jestli tohle Donald Trump myslí vážně, pak „byl jeho inaugurační projev téměř revolučním manifestem. Je to paradox, ale manifestem revoluce světové“. Takto reaguje politolog Zdeněk Zbořil na proslov Trumpa a věnuje se také protestům proti nově zvolenému prezidentovi včetně jejich české verze. Zbořil se zabývá nejen „vypuštěním washingtonské bažiny“, ale v hledáčku má i bruselskou. Zajímavé postřehy uvádí i k „šoku z Davosu“, když komentuje vystoupení čínského prezidenta na světovém ekonomickém fóru: „S ohledem na staročínskou dvorní kurtoazii bychom jeho slova na tamějších diskusích mohli chápat i jako varování. Možná i vážné.“ V závěru rozhovoru se Zbořil pozastavil nad situací médií.

I kdyby je člověk po hubě hadrem mlátil... Zeman jede za Trumpem? Boj se, Brusele, boj se Merkelová. Hned vysvětlím, odhaluje Zdeněk Zbořil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Musím říci, že mne zaujala hlavně silná slova a velký pathos,“ reaguje politolog Zdeněk Zbořil na první prezidentský proslov Donalda Trumpa. „Neumím dost dobře posoudit, co má ještě souvislost s Trumpovou předvolební rétorikou a co už je programové krédo nového prezidenta. Je v složité situaci. Nepatří mezi kariérní postavy americké politiky a slíbil nejen nový program a nový styl vládnutí, ale i ‚vypuštění washingtonské bažiny‘. Ví dobře, kdo bude proti němu stát a kdo jej nenávidí. Od těch, kteří a které hájí práva žen (je mimochodem pozoruhodné, že je třeba se obávat jejich degradace, zatímco do mnoha zemí americká vojenská technika tato práva až na několik výjimek v posledních letech vyvážela), a také ví, která z nevolených elit je jeho hlavním nepřítelem. První ukázku jsme viděli v protestech ‚majdanského stylu‘ (tajemní maskovaní černooděnci zapalují automobily a rozbíjejí výkladní skříně),“ vysvětluje Zbořil. A přidává zásadní názor: „Pokud by ale Donald Trump myslel vážně hlavní heslo své předvolební kampaně America First!, pak byl jeho inaugurační projev téměř revolučním manifestem. Je to paradox, ale manifestem revoluce světové.“

Zda by nebylo dobré pokusit se „vypustit i tu bruselskou bažinu…“

Zbořil se věnuje v kontextu proslovu amerického prezidenta také pozici německé kancléřky Angely Merkelové. Podle politologa ani ona není v lehké situaci. „Je před volbami, které již sama ovlivnila svým pojetím novodobého přistěhovalectví, členské státy EU nechtějí vládu SRN tak poníženě poslouchat jako v nedávné minulosti, a tak co jí zbývá. Jen čekat, a jak říkal předseda EP Martin Schulz, čekat až americký prezident pochopí, co se v Evropě děje,“ komentuje Zbořil. Politolog v návaznosti na předchozí svá slova pokládá i tyto řečnické otázky: „A co když nepochopí? Co když si bude pamatovat, které významné členské státy EU podporovaly Hillary Clintonovou? Když si dokázal vzpomenout na prezidenta ČR a jeho podporu a slova uznání, proč by měl zapomenout, že mu mohla během volební kampaně způsobit větší škody EU a vláda SRN než ‚Putinovi hackeři‘. Asi si bude muset vzít naučení ze slov pana Schulze a čekat, možná roky, až se naučí, co se ve Spojených státech děje a bude dít. A protože z evropské politiky odcházejí také někteří její dosud věrní, měla by přemýšlet o tom, zda by nebylo dobré pokusit se ‚vypustit i tu bruselskou bažinu‘.“
Připomenout můžeme to, že podle Reuters kancléřka Angela Merkelová v reakci na Trumpův projev mimo jiné zmínila: „Transatlantické vztahy nebudou v příštích letech méně významné než v minulosti. Budu na tom pracovat. Když se vyskytnou rozdílné názory, kompromisy a řešení lze nejlépe nalézt, když si budeme nápady vyměňovat se vzájemným respektem.“

Anketa

Sympatizujete s pochody žen, které vyšly do ulic proti Donaldu J. Trumpovi?

2%
98%
hlasovalo: 15532 lidí

Ženská práva jsou ohrožena v USA tak, že potřebují humanitární zásah?

O víkendu do ulic vyšli odpůrci nového amerického prezidenta. Manifestace za práva žen ve Washingtonu se zvrhla v jasný protest, na který přišli i zpěváci a filmové hvězdy z Hollywoodu. „Fuck you,“ poslala šokující vzkaz přímá účastnice pochodu Madonna. Demonstrovat přišel také známý levicový režisér Michael Moore, který vyzýval k ukončení Trumpovy destrukce. „Nevím, zda šlo o Trumpa, nebo o ‚ženská práva‘. Jednak jsem dosud netušil, že práva žen ve Spojených státech jsou tak ohrožena, že by to chtělo nějaký humanitární zásah, jednak vím, že některé americké stars, zejména ty a ti trochu starší, se potřebují někde ukázat. Pozoruhodné je, že ‚protesty probíhají po celém světě‘, podle Novinek ‚v Evropě, Austrálii a Asii, a také v ČR‘,“ říká Zbořil.
„Protože mám přístup k TV programům z různých částí světa, dovoluji si tímto upozornit tým MV ČR vedený paní Romancovovou, že to není tak docela pravda. Čínské programy v angličtině, francouzštině a čínštině o tom nemají ani slovo, natož TV Korejské republiky (ta vysílá jen zprávy, hudbu a TV inscenace ze Soulu), nic jsem neviděl na zahraničním vysílání z Arménie, Tuniska a Alžírska. Na třech TV z Ruské federace se o tom mluvilo jen ve zprávách,“ dodává politolog svůj podrobnější náhled na informace o globálních masových protestech.

Jsou lidé, kteří by chtěli, aby se z demonstrací stala revoluce

Zbořil upozorňuje i na situaci na Václaváku a české souvislosti: „Ta zpráva Novinek a obrázek 200–500 demonstrantů za ženská práva na Václavském náměstí byly pro mne zajímavé, protože se tam objevilo heslo „Trumpy v Praze nechceme!“, což mne přivedlo na myšlenku, že Trump-Netrump, v Praze jde zase o Zemana. A také zda někde v Austrálii neprotestují nejen proti Trumpovi, ale i Zemanovi. A když si ještě pamatuji, jak jezdili ze socialistického Československa do západní Evropy protestovat penězoměnci, někdy i se svými milenkami, za mír (samozřejmě ve službách našeho státu), myslím si, že je možné vzpomenout si na dnes už zapomenutou výhrůžku pana Chodorkovského ze švýcarského exilu, že nastává doba, kdy i on bude podporovat ty, kteří budou chtít být proti něčemu.“ Politolog pak dodává: „Samozřejmě že mezi iniciátory těchto protestů jsou i lidé, kteří by chtěli, aby se z těchto demonstrací stala revoluce nebo alespoň takový malý parlamentní státní převrat. Ale jde také o to, kdo si bude vědom nebo bude vědět, do jaké míry je ohrožena vnitřní i zahraniční bezpečnost Spojených států a bude jim v tom chtít zabránit...“

Láska trumfne nenávist! Zbořil by Američanům „samet“ nepřál

Ke znepokojení z inaugurace Donalda Trumpa v České republice se Zbořil vrací ještě podrobněji. V Praze šlo konkrétně o protest pod názvem Láska zvítězí nad nenávistí, kterým se symbolicky lidé přidali k pochodu žen ve Washingtonu. „V Praze to heslo bylo v angličtině a velkými písmeny Love Trump Hate, které bych přeložil spíše jako Láska trumfne nenávist!, což je jen úprava Havlova hesla ve prospěch tradičního amerického sebevědomí. Takové America first i v lásce. Zajímavá jsou také slova paní Johany Nejedlové, která je na Novinkách uvedena jako organizátorka této demonstrace či manifestace. Říká: ‚Jsme úplně obyčejní občané, kteří jsou znepokojeni tím, co se děje všude po světě, že vyhrávají volby lidé, jako je Donald Trump, kteří šíří rétoriku nenávisti. My naopak cítíme potřebu vyjádřit podporu hodnotám, jako jsou lidská práva, ženská práva a ekologie.‘ Donald Trump měl zatím dosud příležitost šířit svou nenávist během předvolební kampaně a ve svém inauguračním projevu. Ale za to, co se ve světě děje, mohl mj. také osm let jiný americký prezident a jeho ansámbl. A také se mi nezdá, že by byl kopií někoho odněkud. Pokud tam skutečně bylo heslo, že Amerika potřebuje sametovou revoluci, tak při vší kritičnosti k mnoha věcem, které se v USA dějí, bych to lidem za mořem nepřál. A jen tak mimochodem pro autory tohoto transparentu, každý divadelní a TV osvětlovač ví, že samet pohlcuje lesk.“

„Naši politici, ale i mnozí analytičtí experti, stále vidí ČLR rudýma očima.“

Vůbec poprvé se objevil na světovém ekonomickém fóru v Davosu čínský prezident Si Ťin-pching a hned vzbudil rozruch: „Je pravda, že ekonomická globalizace vytvořila nové problémy, to však není důvod, abychom ji odepsali. Spíše bychom se měli přizpůsobit a ekonomickou globalizaci usměrňovat, tlumit její negativní dopady a zajistit, aby přinášela prospěch všem zemím,“ řekl čínský prezident, jak informovala agentura ČTK. Mimo jiné odmítl protekcionismus, a to je právě slovo, které se začalo skloňovat v souvislosti s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Teze rozvoje volného obchodu proti izolacionismu Trumpa? Narazila globalizace na své limity? I k těmto otázkám se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil Zdeněk Zbořil. „Zejména naši politici, ale i mnozí analytičtí experti, stále vidí ČLR rudýma očima. Jistě se budou i snažit slyšet ve slovech pana prezidenta ozvěnu ideologie proletářského internacionalismu a světové revoluce. Na fasádě liberecké radnice, kde snad ještě visí transparent Vladimira Putina jako Hitlera a kde si po současných demonstracích proti americkému prezidentovi pověsí i portrét Donalda Trumpa ve stejném provedení, by si mohli místní radní – ochránci lidských práv, demokracie a spravedlnosti – nyní pověsit podobný transparent s upravenou podobiznou Si Ťing-pchinga.
Já bych jim ale doporučil přečíst se raději jeden z těch lepších článků Václava Bělohradského, ‚Čína – velmoc v postbipolárním světě‘ (Právo 16/11 2016), ve kterém se snaží jeho autor vidět náš svět ‚čínskýma očima‘. Připomíná, že čínská moderní historie je nejen plná utrpení způsobeného ‚Západem‘, ale hlavně že si to ten pyšný Západ nechce dodnes přiznat.“

Zbořil také upozorňuje: „Koneckonců i do toho namyšleného Davosu byl prezident ČLR pozván poprvé. Právě čínský prezident, jehož země je ekonomicky aktivní, někdo by řekl, že ovládá celou jihovýchodní Asii včetně bývalé britské královské korunní kolonie Singapuru, silná  je na Dálném východu včetně Sachalinu a Sibiře, tisíce lidí má v subsaharské Africe, čínští podnikatelé jsou v mnoha zemích Latinské Ameriky, bojí se jich v Austrálii i na Novém Zélandu, a to nemluvíme, kolik toho patří čínským vlastníkům a podnikatelům v Evropě a USA (včetně dnes protestujícího Hollywoodu), si může dovolit vidět postbipolární svět globálně. A nemuseli bychom čekat na šok z Davosu. S ohledem na staročínskou dvorní kurtoazii bychom jeho slova na tamějších diskusích mohli chápat i jako varování. Možná i vážné.“

Mazat, mazat a pak vypnout? I takové nápady se mohou objevit

V minulých dnech ParlamentníListy.cz zpovídaly místopředsedu Rady Českého rozhlasu Tomáše Kňourka. „Mezi hlavním proudem a alternativou panuje v podstatě válka. Ti druzí stále ostřeji nastavují zrcadlo a mainstream ho chce za každou cenu rozbít, dnes už i ve spolupráci se státními orgány,“ říká Kňourek, který také zdůraznil, že mluví za sebe a ne za Radu Českého rozhlasu. „Lidé budou stále více využívat alternativní zdroje informací do té doby, dokud jim hlavní mediální proud bude lhát, manipulovat s informacemi, zatajovat je, zkrátka razit pouze jednu vytyčenou ‚správnou‘ cestu. Nebo do té doby, kdy budou vypnuty,“ uvedl také v rozhovoru. Také na jeho slova reaguje doktor Zbořil: „Ať už pan Kňourek mluví za sebe nebo za Radu, jsou jeho slova nejlepším popisem současného stavu v médiích a okolo médií, která jsem v posledních letech četl. Zajímavé je, že si toho ani ti neupovídanější politici dosud nevšimli, protože jde o téma, které by je mohlo inspirovat pro nadcházející volby, ať již parlamentní, nebo prezidentské. To by samozřejmě museli mít odvahu pana Kňourka. Jeho obavy z ‚vypnutí‘ bychom měli brát vážně. Vždyť i poslanec PČR Ivan Gabal se nechal unést k výroku „... mazat, mazat, mazat!“ A je to sociolog zkušený, dokonce i se čtrnáctiletou praxí, jak uvádí ve svém CV, v letech 1976–1989 v Ústavu pro filozofii a sociologii ČSAV. A když se takový nápad zrodil v jedné hlavě, proč by se nemohl objevit ve druhé?“

Ztráta důvěry v mainstreamová média může mít stejnou příčinu, proč její odliv potkal prakticky všechny tradiční, zavedené politické strany. O tom hovořil v ParlamentníchListech.cz komentátor Ivan Hoffman, který vidí spojitost v tom, že politici i novináři mají pocit, že jejich úkolem je bránit a propagovat globální liberální demokracii. Módní termín hybridní hrozba pak považuje za novotvar pro nežádoucí názory, které za všech režimů vrchnosti komplikují její panování. K jeho slovům Zbořil uvádí: „Také interview pan Hoffmana jsem četl a nemohu říct nic jiného, než že se hluboce skláním nejen před slovy tohoto textu, ale i před vytrvalostí, se kterou píše dlouhá léta své komentáře. Doufám, že alespoň některá padnou na úrodnou půdu, ačkoli se mi zdá, že pravě ti, kteří by si měli uvědomit, že nestačí jen přemílat prázdná slova a chytat se jakéhokoli nového ‚hybridu‘, jsou vůči takovým radám imunní. Pavel Dostál, blahé paměti, říkával: ‚...i kdyby je člověk po hubě hadrem mlátil‘.“

TOP 09 do koalice s oligarchou? Z hlediska cynické technologie politické moci…

Co se týká dění na českých sociálních sítích, v uplynulých dnech došlo k výměně názorů, když Dominik Feri (TOP 09), který reagoval na slova Václava Klause mladšího. Celou věc popsaly ParlamentníListy.cz tady: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Dominik-Feri-se-krute-vyjadril-ke-vzhledu-Vaclava-Klause-mladsiho-Ten-mu-na-oplatku-neco-popral-471814. V návaznosti zazněly i reakce, které se týkaly TOP 09 a budování konzervativní strany. A tak se nabízí otázka, co bude dál s TOP 09 a Miroslavem Kalouskem? „Je skutečně zvláštní, vypadá to jako nějaká nemoc, že lidé, kteří vzpomínají s úctou na Václava Havla, se neuctivě vyjadřují o jiných. Možná jsme zapomněli, jak nezdvořile mluvila o Daně Drábové ještě dnes populární herečka Eva Holubová v souvislosti s hádkami o Temelín. Hulvátství Davida Černého nebo pana Peszynského nám sice dávají možnost chápat, proč se jim tolik líbily Pussy Riot, ale těžko se chápe, pro právě oni trojčí nad překladem jejich jména do češtiny prezidentem Zemanem,“ rozebírá situaci Zbořil. „Vypadá to, že si vůbec neuvědomují, jak diskreditují všechny např. Zemanovi kritiky nebo kritiky kohokoli jiného, kteří by byli ochotni s nimi sdílet stejné názory. To je případ i Dominika Feriho, který se asi naučil u předsedy své strany, že si nemusíme v politických debatách brát servítky. Ale ‚Quod licet Jovi, non licet bovi‘ (co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi), praví staré latinské přísloví. Na agresivitu Miroslava Kalouska jsme si za ta léta jeho sprosťáren tak nějak zvykli. Ale u mladého muže, možná budoucího předsedy TOP 09, je to, jak říkal T.G.M., ‚nepěkné chování‘,“ doplnil.

„Pokud Miroslav Kalousek reagoval slovy ‚Ať si to pánové vyřídí mezi sebou...‘, dovolil bych si říci, že to není rozumné, nebo že se nad TOP 09 už zavírá voda a mnozí její členové včetně předsedy strany si toho jsou vědomi. Miroslav Kalousek, jak ale víme z četby Práva, má už dlouho vymyšlené zmrtvýchvstání. Jeho nápad mobilizovat ‚všechny demokratické strany‘ do opozice proti Babišovi je docela realistický. Sice se někdo dnes může smát, že Kalousek ‚do koalice s oligarchou nepůjde‘, ale z hlediska cynické technologie politické moci je to docela dobře možné,“ uzavírá svůj „Rozjezd“ politolog Zdeněk Zbořil.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

10:43 „Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

Teď je na Robertu Ficovi, aby očistil slovenskou politiku od tlaků některých organizací, uvádí po ví…