Lotři vlevo vpravo. Jak stojí v Bibli..., tluče Zdeněk Zbořil Kalouska a další svatým textem. I ženu bodající Babiše do zad

20.03.2017 6:23

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „V Bibli se jim říká ‚lotrové‘ na pravici i na levici.“ Politolog Zdeněk Zbořil reaguje na vážnou situaci v souvislosti s prověřováním byznysu vicepremiéra Andreje Babiše. Rozhodně bychom podle něj neměli přehlédnout vznik pevné antibabišovské koalice, téměř jednolitý blok TOP 09, ČSSD a KSČM. „Mohli bychom se s podobným hybridem setkat i po podzimních volbách do Poslanecké sněmovny,“ podotýká Zbořil. A pokládá i tyto otázky: „Nechtějí náhodou také vyzvat k ‚zásahu‘ prezidenta republiky? Nebo ten je snad také ‚sprostý podezřelý‘? To jsou už nápady jako z Vraždy v salonním kupé.“

Lotři vlevo vpravo. Jak stojí v Bibli..., tluče Zdeněk Zbořil Kalouska a další svatým textem. I ženu bodající Babiše do zad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Možná že si slovutní členové Poslanecké sněmovny, kteří ve vzácné shodě konstatovali, že náměstek předsedy vlády a ministr financí je podvodník, jehož podvody je třeba vyšetřit a zaujmout k nim stanovisko, vůbec neuvědomili, jak je tato situace vážná,“ reaguje Zdeněk Zbořil na aféru kolem dluhopisů vicepremiéra Andreje Babiše. Na úvod shrnuje svůj názor na věc: „Kompaktní blok KSČM, TOP 09, ODS a KDU-ČSL se na ‚základě zpráv z médií‘ možná dopustili nactiutrhání, protože tuto skutečnost konstatovali podle názvu jednoho bodu svého jednání, aniž jim byly známy kroky k takovému šetření podle zákona oprávněného orgánu státní moci, neměli k dispozici trestní oznámení, obžalobu a hlavně soudní výrok, který by shledal Andreje Babiše vinným z jednání, které je možné označit za podvod,“ dodal. Zbořil upozorňuje na to, že s ohledem na časté hovory v Poslanecké sněmovně o demokracii a právním státu se mohli poslanci mírnit ve své „chtivé vášnivosti odsoudit a ztrestat ministra financí a zamyslet se nad tím, zda také oni se nedopouštějí znásilňování demokratických pořádků a nestojí na startovní čáře změn, jejichž konce ani oni ve své velikosti nemohou dohlédnout“.

Z hlediska politologického uvažování je možné podle Zbořila konstatovat, že se vytvořila pevná antibabišovská koalice, jejímž jádrem jsou TOP 09 a ČSSD. „Strany vystrašené svou klesající popularitou, o které v ParlamentníchListech mluvíme a píšeme skoro rok. Nejpozoruhodnější je ale rozhodnutí KSČM přidat se k tomuto houfu ‚demokratických stran‘, který bude bojovat proti ‚oligarchovi‘ během předvolebních klání. Je to jen další důkaz toho, že řeči o pravici a levici jsou jen mizernou kamufláží konfuzních programů těchto politických stran, které ztrácejí své voliče a nemohou přijít na nic lepšího, než se ‚semknout‘ okolo Miroslava Kalouska,“ analyzuje Zbořil. 

Anketa

Podporujete Andreje Babiše? (Hlasování od 16.3.2017)

54%
46%
hlasovalo: 42491 lidí

Zbořil: Váháme, co je součást komické zlobivosti a teatrální hysterie

Připomeňme, že důležitým mezníkem v aféře kolem Babišových dluhopisů bylo projednávání „daňových podvodů ministra financí“ ve sněmovně bez ministra financí Andreje Babiše. Jako první si vzal slovo předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který zmínil kromě jiného, že je přesvědčen o tom, že mezi Babišem a Agrofertem došlo k daňovým únikům. „Pan poslanec Kalousek už toho prohlásil na adresu Andreje Babiše a ANO 2011 tolik, že váháme, co brát vážně a co jen za součást jeho trochu komické zlobivosti a teatrální hysterie. Pozoruhodný je jeho zájem o Babišovy soukromé peníze a nezájem o veřejné peníze, za které se kupují předražené zbraně a vybavení pro Armádu ČR, jak se s nimi zacházelo v době našeho předsednictví v EU a samozřejmě, v tunelu nad tunely, kterým se zdá být stále bobtnající kauza OKD,“ reaguje na vystoupení Kalouska ve sněmovně Zbořil a dodává: „Ale není pan exministr financí sám. Hranici mezi soukromým a veřejným přehlížejí často i jeho kolegové, v Bibli se jim říká ‚lotrové‘ na pravici i na levici. Rozhodně bychom ale neměli přehlédnout téměř jednolitý blok TOP 09, ČSSD a KSČM. Mohli bychom se s podobným hybridem setkat i po podzimních volbách do Poslanecké sněmovny,“ konstatuje.

Ve sněmovně šéf TOP 09 Miroslav Kalousek také uvedl: „Já připouštím, že takových ‚týpků‘ v podnikatelském světě v České republice bude více. A zejména ten první případ – ten prodej bezcenného majetku za nesmyslně vysokou cenu se skutečně několikrát opakoval. Finanční správa odhalila a trestala. A je určitě i mnoho neodhalených a nepotrestaných případů. To se pravděpodobně lze domnívat. Ale nikdo z těch lidí se nestal ministrem financí, který si vetkl do štítu boj s daňovými úniky. Nikdo z těch lidí neříká, že ‚všeci kradnú‘, a nechce ždímat živnostníka o poslední korunu. A přitom se jim směje do očí a říká – vy všichni kradete, jenom já legálně optimalizuji a čerpám.“ Poslanci nakonec odhlasovali usnesení, že Babiš by měl vyvrátit do konce dubna „vážná“ podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody se skupinou Agrofert. Pokud tak neučiní, bude muset zasáhnout premiér Bohuslav Sobotka. Vývoj událostí analyzuje politolog takto: „Nazvat kolegu poslance ‚týpkem‘ je žargon čtvrté cenové skupiny. Asi Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky na tuto úroveň už klesla. Ale pozoruhodný je i úkol, který zadal Miroslav Kalousek Bohuslavu Sobotkovi a nakonec s ním souhlasila většina Poslanecké sněmovny. A co když Babiš ‚vážná podezření‘ nevysvětlí? Budeme jej soudit kvůli podezření, nebo ho aktivisté z TOP 09 společně s Bohuslavem Sobotkou ‚odvolají‘? Nechtějí náhodou také vyzvat k ‚zásahu‘ prezidenta republiky? Nebo ten je snad také ‚sprostý podezřelý‘? To jsou už nápady jako z Vraždy v salonním kupé.“

Topící se stébla chytá a v případě TOP 09 to chce velké záchranné kolo

Vicepremiér Andrej Babiš vytrvale sděluje, že vše už vysvětlil a jeho podnikání je v pořádku. Domnívá se, že Miroslav Kalousek vymyslel lež a tou lží teď pomáhá posílit pozice premiér Bohuslava Sobotky. Podle Babiše dělá Kalousek Sobotkovi beranidlo. A to ještě s komunisty po boku. Když ovšem připustíme tento scénář, proč by to šéf Topky dělal? „TOP 09 padají podle mediálních sdělení preference, což sice ještě nemusí být pravda, i kdyby se na tom shodly všechny výzkumné agentury. Ale členové TOP 09 jsou už tak dost vystrašení, než aby nenaléhali na vedení své strany dělat něco pro podzimní udržení se ve sněmovně. Jak víme z lidové moudrosti, topící se i stébla chytá a v případě TOP 09 to chce nějaké velké záchranné kolo, protože voda se nebezpečně přibližuje k hranici, kdy je už možné mluvit o nebezpečí utonutí,“ myslí si Zbořil. „To, že se před volbami a bohužel i ve ctěném parlamentu bezostyšně lže, aby se mohlo krást, je zkušenost dnes už skoro čtvrtstoletí veřejně známá. Tak proč to nezkusit i v době stavu ohrožení?“ ptá se.

Poslankyně by povolala daňovou Kobru. „Logické,“ říká Zbořil

Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl přivítal ve čtvrteční Kauze dne Rádia Impuls někdejší poslankyni za hnutí ANO Kristýnu Zelienkovou. „Mnohem závažnější je, co vyplývá z toho auditu, který si nechal udělat sám ministr financí. Z tohoto auditu vyplývá, že svému Agrofertu prodal balík akcií za nepřiměřenou cenu... Ta transakce byla podezřelá. Já proto tvrdím, že by to měla prověřit daňová správa a ‚daňová Kobra‘. To prakticky znamená, že pan Babiš mohl tunelovat vlastní firmu. Ono je to možné. Podívejte se na případ Nomury a IPB nebo na případ OKD, kterým se včera tolik argumentovalo ve sněmovně,“ uvedla nezařazená poslankyně. „Celým případem by se mělo zabývat Vrchní státní zastupitelství v Praze, pokud má podezření na páchání trestné činnosti. Stejně jako se to dělo v kauze Petra Nečase. Pokud se objeví okolnosti, které jsou podezřelé, státní zastupitelství musí konat, aniž mu někdo podává podnět,“ shrnula dáma. A co si o těchto argumentech myslí Zbořil?
„Paní Zelienková je sice ve flagrantním střetu zájmů, ale její doporučení, aby se celou záležitostí zabývalo státní zastupitelství, je logické. Jejím problémem je, že ona se už také rozhodla (viz její hlasování) a ví, že Andrej Babiš, do jehož strany vstupovala s nadějemi, je podvodník. Protože to bylo v době, kdy mělo údajně docházet k jeho ‚podezřelé činnosti‘, mohla nás informovat nebo alespoň to naznačit trochu dřív a nečekat, až bude ‚ráda muset odejít‘ a být ‚nezařazená‘, byť s mandátem  ANO 2011.“

K podezření se vyjádřila pro ParlamentníListy.cz také poslankyně Radka Maxová z ANO, která vše vnímá jako velké divadlo se špatným scénářem. Zároveň ale upozornila, že podle koaliční smlouvy by musel pan Babiš se svým odvoláním souhlasit a premiér Sobotka je tak trochu v patové situaci. A co se týká budoucnosti vlády? „Pan prezident se už před časem vyjádřil, že v případě odvolání té současné by do konce volebního období jmenoval úřednickou,“ připomněla Maxová. Za jakých okolností by vicepremiér Andrej Babiš byl schopen souhlasit s odvoláním, a pokud si představíme případnou úřednickou vládu, kdo by na tomto stavu získal a kdo prodělal? I otázky na případně další scénáře vývoje položila redakce Zdeňku Zbořilovi. „Netroufnu si odhadovat, co by pan Babiš mohl udělat. Ale kdyby se tak stalo, jednak by tím byl uveden prezident republiky Miloš Zeman do velkého salonu české politiky. A to v době, kdy do voleb nezbývá tolik času, jako když ČSSD likvidovala plukovníka Šlachtu. Jednak by napětí ve společnosti dosáhlo úrovně, že by na to doplatila dnes odvážná KSČM. A kdo ví, kteří ‚populisté a extremisté‘ by ještě mohli, kromě Miroslava Kalouska a TOP 09, na této akci profitovat,“ říká politolog.    

Zbořil předpokládá předběžnou dohodu Babiše se Zemanem

Po projednávání kontroverzního bodu ve sněmovně se vicepremiér Andrej Babiš minulý týden sešel s prezidentem Milošem Zemanem. „Nevím, co se na Hradě odehrávalo, ani naše-vaše ČT se nedostala blíž než k Matyášově bráně. Ale předpokládám, že k nějaké předběžné dohodě o budoucím plánu došlo. I když si to mnozí nechtějí přiznat, přece jen jsou pan prezident a Andrej Babiš ‚spřízněni volbou‘. Mnozí předpokládají, že Sobotkova podpora ze zahraničí může zvrátit běh pro něj se nepříznivě vyvíjejících událostí, ale možná že v tom bude hrát svou roli i společný výlet obou pánů, navíc ještě s panem ministrem vnitra Chovancem, do zámoří. Trvá asi osm hodin, a tak si všichni tři budou moci leccos povědět,“ komentuje Zbořil.

Prezident se k podezření, že při skupování dluhopisů od Agrofertu obešel vicepremiér placení daní a k projednávání kauzy v Poslanecké sněmovně vyjádřil pro televizi Barrandov: „Kdybych já byl v situaci Andreje Babiše, tak bych do sněmovny přišel a pronesl bych řeč, v níž bych prohlásil, že považuji za naprostou drzost, že se projednává bod ‚daňové podvody‘ pana ministra financí. Kdyby někdo řekl, že jde o podezření z podvodu, je to něco jiného. Dělá to na mě dojem, že si navrhovatel té schůze chce hrát na soudce. Ale co chcete od Miroslava Kalouska, slušnost to určitě není,“ uvedl před kamerami. Prezident Miloš Zeman zdůraznil, že verdikt o trestné činnosti náleží soudu, nikoli politikům. A také uvedl, že by měli jednat státní zástupci a policie: „Nic takového se tu neděje. Politici tady předvádějí tyjátr a za nimi leží zákony, které by mohly občanům této země pomoci.“ A jak čte jeho slova Zdeněk Zbořil? „K tomu nemám co dodat: Něco podobného jsem se snažil říci i v odpovědích na vaše výše položené otázky. Ve slovech pana prezidenta cítím sice jistou kritiku práce sněmovny a chování některých poslanců, ale pan prezident, věrný své schopnosti činit nečekaná rozhodnutí, neříká všechno. Předpokládám, že nějakou odpověď, kterou bude formulovat i s ohledem na nadcházející prezidentské volby, má už dnes připravenou.“

Přidejme i to, že v rozhovoru na Barrandově také prezident obratem upozornil: „Když někdo něco dlouho a složitě vysvětluje, tak se do toho často zaplétá jako ryba do sítě.“ K tomu ještě Zbořil dodává: „Ano, to je jen pokračování mé předchozí odpovědi. Takové trochu přátelské pokárání Andreje Babiše, které ale nevypovídá o tom, co si pan prezident myslí, že se bude dít.“

„Trochu pomoct, trochu škodit, to se může vždycky hodit!“

Řeč o aféře byla i v nedělní Partii televize Prima. Jejími hosty byli poslanci Jan Bartošek a Zbyněk Stanjura. Předseda poslaneckého klubu ODS nenechal na svém lidoveckém oponentovi nit suchou. Jedno společné téma však našli, a to právě útoky na šéfa státní kasy. Zároveň se ale Stanjura pustil do lidovců: „Kolegové z vlády i tady z KDU-ČSL jsou vůči Andreji Babišovi kritičtí, jenže v pondělí se sejdou na jednání vlády, podají si ruku a společně hlasují pro špatné zákony,“ udeřil Stanjura na Bartoška. „To je taková hra na voliče, která říká, že my tu spolu tři a půl roku vládneme, ale voliči, podívejte se, my na sebe umíme i útočit.“ Co říci k postoji lidovců? „Nejsem sice obdivovatelem nápadů a výřečnosti pana poslance Stanjury, ale tato slova, byť se mi zdají trochu vytržená z kontextu, považuji za velmi blízká vládní realitě. A nejde jen o tu slavnou říkanku, kterou nedávno připomněl KDU-ČSL zkušený poslanec Kováčik z KSČM („Trochu pomoct, trochu škodit, to se může vždycky hodit!“). Jde také o upozornění některým voličům lidovců, že ještě v nedávné minulosti volili ODS. A že by se zase projednou mohli vrátit,“ uvedl Zbořil.

Ing. Jan Bartošek

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • místopředseda PS PČR

Merkelová v Bílém domě. Zbořil: Nekomentovat tak zběsile

Z událostí zahraniční politické scény tentokrát vybíráme první setkání nového prezidenta Spojených států s kancléřkou Angelou Merkelovou. Zdeněk Zbořil by doporučoval při hodnocení jednání klíčových hráčů zachovat chladnou hlavu a nekomentovat všechno tak zběsile, jak činí někteří naši, ale i evropští mediální mágové. „Vztahy mezi Spojenými státy a SRN mají dlouhou a kontroverzní minulost. Také o své budoucnosti uvažují obě země, anebo alespoň ta větší z nich, téměř sub specie aeternitatis (z pohledu věčnosti). To, co bylo veřejnosti sděleno, jsou nedůležité teze nebo spíše persuasivní věty, které naznačují, že Donald Trump je dobře informován o situaci v Německu a v Evropě. A to přestože mu eurounijní proroci, mezi nimi asi i budoucí koaliční partner nové kancléřky/kancléře z SPD, doporučovali s arogancí jen sobě vlastní, že mu bude trvat nejméně dva roky, než se o EU a SRN něco dozví,“ říká Zbořil.

Podle politologa si Trump a americká zahraniční politika zřejmě počkají na výsledky německých voleb a do té doby, i kdyby se německá armáda rozhodla obnovit svoje tažení na Ukrajinu nebo do Pobaltí, se můžeme těšit jen na přešlapování na místě. „Americký prezident jistě nemohl obejít útoky a neomalené urážky své osoby v německých médiích a v kuloárech EU, ale případná nová koncepce Spojených států bude vznikat nejen po návratu Rexe Tillersona z cesty na Dálný východ a po setkání amerického a čínského prezidenta. Také rozhovory USA a RF nejsou sice dnes ‚na mapě‘, ale čekají na impulz, který rozhodně přijde. A tak se zdá, že tentokrát není důležité, co si americký prezident a německá kancléřka řekli, ale spíše to, o čem nemluvili,“ podotýká Zbořil.

Nejen CNN rozebírala, proč Trump odmítl podat kancléřce ruku, na druhou stranu byl „problém“ vysvětlen tím, že tuto její konkrétní větu v podstatě neslyšel. Na přetřes přišla i tato jeho věta: „Pokud jde o odposlechy, tak máme něco společného. Možná,“ naznačil Trump v narážce na fakt, že americké tajné služby v minulosti odposlouchávaly mobilní telefon kancléřky Merkelové. Světový tisk analyzoval, že nevypadali sehraně. A jak tuto stránku jejich setkání vnímá politolog? „Kdysi slavná CNN je bohužel dnes už tak nedůvěryhodná, že se snaží z podání/nepodání ruky, úsměvu/neúsměvu, z poznámek jakkoli marginální povahy usuzovat na dění v mezinárodní politice. Domnívat se, že Trump svou poznámkou o odposleších kritizoval americkou CIA, jejíhož rezidenta před dvěma lety vlády SRN vykázala z Berlína, je sice možné, ale v podstatě bezvýznamné. Zdá se mi, že v této fázi německo-amerických vztahů je namístě spíše sledovat osobní sympatie a animozity, ale neodvozovat z nich nic důležitého. Mezinárodní politika a také vztahy USA – SRN nebo EU jsou složitým mechanismem, který nelze rekonstruovat ze dne na den, ale snad se tentokrát obě strany mohly dohodnout, odkud by se za nějakých nových okolností mohlo začít,“ uzavírá svůj dnešní Rozjezd Zdeněk Zbořil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

10:43 „Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

Teď je na Robertu Ficovi, aby očistil slovenskou politiku od tlaků některých organizací, uvádí po ví…