Masakr, dostali na zadek. Může za to Angela Merkelová. Profesor Krejčí o volbách na Slovensku a o tom, co čeká nás

08.03.2016 7:51

ROZHOVOR „Masakr. Každý, kdo v politice na Slovensku něco znamenal, dostal na zadek.“ Takto vyhodnotil výsledky slovenských voleb profesor Oskar Krejčí. Z toho, že se dostalo do parlamentu i krajně pravicové uskupení Mariana Kotleby neviní premiéra Roberta Fica: „Je to chyba německé kancléřky. Ona vytáhla tyhle lidi ze stínu,“ vysvětluje politolog Krejčí v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz. Předkládá také názor, proč by Ficovi chvíli slušelo být v opozici: „Do dvou let by měly být předčasné volby a pak Robert Fico ukáže, že je fénix slovenské politiky.“

Masakr, dostali na zadek. Může za to Angela Merkelová. Profesor Krejčí o volbách na Slovensku a o tom, co čeká nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

Anketa

Chcete, aby se Miloš Zeman v roce 2018 znovu ucházel o prezidentský úřad?

93%
7%
hlasovalo: 15961 lidí

Výsledky slovenských voleb, kdy se do parlamentu dostalo krajně pravicové uskupení Mariana Kotleby Naše Slovensko, komentoval v pondělí při návštěvě Karlovarského kraje český prezident Miloš Zeman: „A ne že bych se vměšoval do slovenských vnitřních záležitostí... překvapil mě nástup strany, kterou pokládám za fašistickou. Takže předpokládám, že pan Kotleba na mě podá trestní oznámení, což bude jedno z mnoha trestních oznámení, jimž čelím,“ sdělil Miloš Zeman. Co říkáte na tohle vyjádření? A jaké šance má vlastně premiér Fico na sestavení vlády? 

První, co mě napadlo, když jsem se podíval na výsledky voleb: Masakr. Každý, kdo v politice na Slovensku něco znamenal, dostal na zadek. Ještě nikdy jsem neviděl takový soubor Pyrrhových vítězství. Vítězství Směru je základ další prohry. Jestli někde byly tři nebo čtyři strany, které dosáhly Pyrrhova vítězství, tak je to právě na Slovensku.

Když se budu držet vaší otázky, pokud jde o Kotlebu, pan prezident má pravdu. Základem jeho úspěchu je hyperkriticismus, který zdomácněl ve slovenské politice. Vzájemná nenávist mezi politickými stranami a jejich vůdci vytváří atmosféru, která otevírá cestu pro nejrůznější novotvary. Slovensko mělo tendenci mít strany na jedno, maximálně dvě použití. Strana, která se objeví těsně před volbami, krátce existuje, po volbách se dostane do vlády, pak se nedostane ani do parlamentu a vytratí se. Takových stran se objevilo několik, zároveň ale zmizely historické strany SDKÚ – DS nebo KDH. SDKÚ, právě tak jako ODS nemá tradici, tam se hlasování v rodinách nedědí, ale slovenská KDH, stejně jako u nás KDU – ČSL, má tradici. Myslím si, že některé novotvary ukáží neživotaschopnost a KDH se může v příštích volbách vrátit zpátky do parlamentu.

Jaké se nabízejí momentálně scénáře? Fico potřebuje dát dohromady tři strany, což je nesmírně obtížné. SNS vytvářejí koaliční potenciál pro Směr, ale dohromady nemají dostatečný počet mandátů. Třetí koaliční partner by mohl být Most-Híd, jenže ti se zase neshodnou se SNS. Pak už jsou tam jen politici, kteří přísahali na hrob svých matek, babiček a prababiček, že se Směrem nikdy nepůjdou. Jenže takto přísahali, že nepůjdou ani spolu.

Zaslouží si Kotlebova strana takovou nálepku, jakou jí dal prezident Miloš Zeman?

Kotleba se mimo jiné proslavil tím, že je kritický vůči Slovenskému národnímu povstání, chválí Tisa a v neposlední řadě jsou špatně čitelné jeho výroky o holocaustu. To jsou symptomy fašismu. Uvidíme, zda se transformuje do nějaké rozumnější polohy, ale v této fázi je napravo od Le Penové, která je proti těmto klukům demokratka. Zase si všimněte, že se ale jeví jako úspěšný hejtman Banskobystrického kraje. V této oblasti zabodoval, myslím, že ještě víc než na Banskobystricku získal v sousedním Zvolenu. Jeho pracovní výkon není vnímán zcela negativně, což je velmi nepříjemné. Připomíná mi to částečně situaci v Rakousku. Teď se omlouvám, že jsem trochu osobní, ale tohle je chyba německé kancléřky. Ona vytáhla tyhle lidi ze stínu.

Ve většině komentářů a hodnocení se ovšem svaluje vina na premiéra Fica, který měl vést chybnou kampaň. Co když svým postojem naopak zabránil tomu, aby výsledek výrazně radikálních uskupení nebo těch protievropských byl ještě vyšší? Nebo opravdu téma uprchlíků pojal špatně?

Téma bylo na stole. On se musel vyjadřovat. Téma mu přinesli z Bruselu a je celou svou podstatou radikální. On se vymezil, a kdyby se nevymezil radikálně, jeho parketu by převzal někdo jiný. Radikalismus byl zcela na místě. Všichni věděli, alespoň lidé ze Směru, s kterými jsem mluvil, že je v tom okamžiku pozice strany na hraně, protože socialista musí být solidární. Jenže v podání Angely Merkelové je situace zničující a nelze zůstat na kompromisech. To je samo o sobě masakr.
Kdyby se nevymezil, tak by „Kotlebové“ nabrali ještě více. Zásadní problém není vymezení se proti migrantům, ale to, že Směr neuměl zareagovat na nenávistnou kampaň a poslední dvě kauzy se zdravotníky a učiteli.

Do jaké míry je pravděpodobné, že Slovensko míří předčasným volbám?

Anketa

Kdo nejlépe podle Vás "bojuje" proti Islámu?

0%
26%
hlasovalo: 14214 lidí
Dostali jsme se do situace, kdy podle mého názoru, mohu se samozřejmě mýlit, nejlepší řešení pro stranu Směr je: „Ať si to chlapci odzkoušejí.“ A vracíme se k modelu Radičová. Strany, které postavily kampaň na negativech, by měly být schopny ukázat, co umí. Když se podívám na vítěze pravicových stran, není tam jediný, kdo by měl zkušenosti z exekutivy. Představte si, že stavíte pravicovou vládu s minimálními exekutivními zkušenostmi a přebíráte předsednictví v Evropské unii. Tady se otevírá úplně nová cesta. Pak může přijít prezident a s odvoláním na vynikající zkušenosti z Prahy postaví úřednickou vládu a tím se překlene podzim.

Pro Směr je teď nejvýhodnější předat zodpovědnost pravici, ať ukáže, co umí. A do roka nebo dvou tu máme podle modelu Radičová předčasné volby. Je to samozřejmě složitý obrat, přechod do opozice je vždy očistný. Museli by odejít ti, na které se například nalepila korupce, kterou vždy vládnutí přináší. Podle mě by to Směr posílilo. Když zůstane u moci, kampaň proti nim bude pokračovat. A znovu opakuji, pravdou je, že v předvolební kampani strana Směr nenašla odpověď na tradičně osvědčené tahy pravice na Slovensku, osvědčené ze všech barevných revolucí, stávky zdravotníků a učitelů. Stačí malá skupina a pravicová média z toho udělají kontinentální problém. To jsou zásahy do citlivých oblastí, protože všichni jsme prošli školstvím a všichni potřebujeme zdravotnictví.

Když už hovoříme o sestavování vlády. A co Sulíkova Solidarita? I když se vůči Ficovi vymezoval, třeba změní názor?

Ten se nabízí nejvíce. Je na druhé pozici. To je člověk, který alespoň nějakou zkušenost má, protože byl v Národní radě. Ať si to odzkouší. Ať zkusí vytvořit vlastní koaliční vládu. Jaký má potenciál? To jsou strany, které vyrostly na šíření nenávisti. Budou muset umět pracovat, vládnout to není jako žvanit v rozhlase. Do dvou let by měly být předčasné volby a pak Robert Fico ukáže, že je fénix slovenské politiky. On si potřebuje odpočinout, vždyť má šílený záběr.

Pane profesore, ještě bych se vrátila ke slovům prezidenta Miloše Zemana. Zmínil také, že slovenská média svojí kampaní proti Robertu Ficovi přispěla k růstu Kotlebovy fašistické strany. Co si o tom myslíte vy?

To si nejsem jistý, muselo by jít o přímou propagaci. Média šla proti Ficovi, ale na tom mohl vydělat v podstatě každý na pravici. Mimochodem tohle jsou postoje obecně nesrozumitelné. Když se podíváte na kauzu Gorila, tak to byly pravicové noviny, které rozebraly pravicovou vládu na Slovensku. Když se podíváte na kauzu Nagyová v Česku, tak to opět byly pravicové noviny, které shodily Nečase. To není o moralizování, ale o určité koncepci, která je v pozadí a je nesrozumitelná. Často se zapomíná na to, že Slovensko je předobrazem událostí v Česku, pokud jde o struktury stranického systému, prezidentské volby, využití oligarchů v politice atd. Podívejte se na politické strany na Slovensku, oligarchové tam vstupují do politiky mnohem razantněji než u nás. 

Když to shrneme. Na Slovensku vyhrál volby Směr – SD, do parlamentu se dostala také Slovenská národní strana a krajně pravicové uskupení Mariana Kotleby Lidová strana Naše Slovensko. V Maďarsku se premiér Viktor Orbán netají svým odmítavým postojem k Bruselu v otázce imigrace. Pokud by ve Francii posílila, nebo dokonce zvítězila ve volbách Národní fronta Marine Le Penové a Velká Británie se rozhodla pro vystoupení z EU, co může následovat? „Právě teď jsme jen dvě či tři špatné volby vzdáleni od konce NATO, konce Evropské unie a možná konce liberálního řádu, jak jsme ho znali,“ píše na Britských listech Anne Applebaumová. Také se domníváte, že se může zavedený systém zbortit?

Pozor, kritika Viktora Orbána a Marine Le Penové bývá neseriózní. To je pořád ještě národní demokratická pravice. To, čemu se někdy říká nová pravice, je fenomén, který liberálové pohrdavě neanalyzují a udělají z nich prostě polofašisty, není to pravda. Orbán i Le Penová pořád představují demokratickou pravici, v řadě ohledů radikální, většinou v oblasti zahraniční politiky, ne vnitřní. V Maďarsku jsou mnohem radikálnější skupiny, které připomínají Kotlebu, ale vůči nim se Orbán vymezuje.

Samozřejmě, že tu máme krizi systému. Vyrůstá z ekonomických problémů, které vytvářejí pocit nejistoty u středních vrstev. Ty začínají hledat nové hodnoty i reprezentanty. Liberální demokracie, jak ji známe z poválečného období, je založena na smlouvě mezi nějakou vládnoucí oligarchií a střední vrstvou. Jenže nejistí lidé začnou elitami pohrdat. Index nerovnosti se několik desetiletí zvyšuje. Jakýkoli ekonomický růst pohltí úzká skupina lidí a ostatní stagnují, což při inflaci znamená, že klesají. To objektivně vidíme. Do toho přicházejí nové technologie, které zvednou výrobu, ale nezvednou zaměstnanost. A do toho bláznivý systém, že budeme mít co nejvíce vysokoškoláků, který vyplývá ze strategie Evropské unie. Takže vyrábíme nezaměstnané s diplomem.

Jsme na počátku těchto změn a to, čemu říkáme migrační krize, v hodnotové a politické rovině představuje jen katalyzátor, protože urychluje nejistotu a hledání nových cest. To, že politické elity na to nejsou připraveny, je jednoznačné. Mohou být smeteny hned v příštích volbách, když nezareagují rozumně.

Pojďme ještě k nejvýznamnější události těchto dnů, kterou je summit EU – Turecko. Turci chtějí několik věcí: další 3 miliardy eur do roku 2018, urychlení bezvízového styku, co nejrychlejší otevření nových přístupových kapitol a přesídlování desetitisíců Syřanů s nárokem na azyl rovnou do Evropy. Píše Aktuálně.cz. Výměnou nabízejí, že budou přijímat zpět všechny migranty, kteří nemají v Evropě nárok na mezinárodní ochranu rovnou z řeckých ostrovů. Je to adekvátní?

(Smích) Znovu opakuji: „Kartágo musí být zničeno.“ Nejdřív musí skončit válka v Sýrii. Každý, kdo živí válku v Sýrii a zároveň říká, že zastaví tok migrantů, hraje divnou hru. Chybí odvaha pojmenovávat věci. Jsou to lži, které se používají na překrývání reality. Samozřejmě, že Turecko chce další peníze, proč by nechtělo? Je ale třeba říct na co. Pro sebe, ne pro migranty. Stanovme si priority, když chce Turecko peníze, tak ať zastaví do měsíce divoké proudění migrantů a přestane pronásledovat Kurdy a zasahovat do války v Sýrii. Tečka. A když to neudělají, musí se s nimi zacházet jako se státem, který se chová nepřátelsky. My mu nabízíme peníze a vstup do Evropské unie. Za to, že se chová nepřátelsky. Já si Turecka vážím. Ale to, co předvádí Erdogan poslední tři roky? To je neuvěřitelné. On vytlačil migranty. Já mu rozumím, proč by je neposlal pryč? To by byl trouba. Teď se ale chová jako nepřítel a my se mu podbízíme. Kdy v dějinách tohle vedlo k nějakému úspěchu?

Ze summitu informoval český premiér Bohuslav Sobotka, že dojde k uzavření balkánské trasy. Píše to server Týden.cz. Mluvčí Merkelové pro agenturu AFP ale ještě v pondělí označila zavření balkánské trasy za spekulaci, psal server Aktuálně.cz. Jak je to složité opatření?

To není žádný problém, když se situace vezme správně do ruky. Je to samozřejmě obtížnější, než si představují středoevropské státy. Je důležité, aby i v tureckých vodách zasahovaly lodě NATO, jenže znáte vztah Turecka a Řecka. Platí zákon, že když je někdo na moři, ztroskotanec, dneska migranti, musí se o ně nejbližší lodě postarat. Když je zachytíte v tureckých výsostných vodách, tak se musí dostat zpátky do Turecka. Teď se ale podívejte, jak se Turci chovají k německým lodím, o řeckých ani nemluvím… Technicky je to možné, ale musíme si nalít čistého vína.
Jedním z nejobtížnějších úkolů teď je zabránit Turecku, aby rozdmýchalo konflikt v Sýrii znovu. Dohody mezi USA a Ruskem vypadají velmi nadějně. O tom se samozřejmě nemluví, protože by to nebylo politicky košer.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Můžete definovat, co je dezinformace?

Všichni o nich mluví, ale co to přesně je? Třeba za covidu jsme byly svědky toho, jak se měnilo, co je pravda a co dezinformace

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

10:43 „Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

Teď je na Robertu Ficovi, aby očistil slovenskou politiku od tlaků některých organizací, uvádí po ví…