Pitomosti a zprávy z blázince. My burani z Čech a Cimrman, rozjel se Zdeněk Zbořil na téma Trump-Putin a Hamburk. A ponižování lidí bohatými...

10.07.2017 6:37 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Snad ať se raději nescházejí vůbec a posílají si „velké myšlenky“ po SMS! „Pokud se tito sumitáři nemohou zbavit svých nutkání, ať odjedou na nějaký pustý ostrov, postaví si tam svoje zemljanky nebo týpí a neukazují se nejen mezi slušnými lidmi, ale ani na TV obrazovkách...,“ tepe politolog Zdeněk Zbořil elity summitu G20. Vyjádřil se také k násilným protestům v Hamburku. Pravé důvody sociální nespokojenosti se podle něj zatajují: „Není to ani konflikt mezi chudými a bohatými, ale mezi uraženými, poníženými a těmi, kteří jim svou pýchu a nadřazenost dávají až okázale najevo.“ Reagoval na komentáře světových médií o podávání rukou a řeči těla Donalda Trumpa a Vladimira Putina: „Usuzovat na velikost a sílu velmoci podle slov ‚je mi ctí‘ a ‚teší mne‘ by si nedovolil snad ani Cimrmanův britský plukovník Colonel na své štaci v Indii.“ A že Amerika získala za Obamy autoritu? Co se zeptat „buranů“ na východ od Rýna?

Pitomosti a zprávy z blázince. My burani z Čech a Cimrman, rozjel se Zdeněk Zbořil na téma Trump-Putin a Hamburk. A ponižování lidí bohatými...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„U nás doma to máme lehké. Říkáme těm protestujícím a zlobivým pravicoví nebo levicoví extremisté a záleží jen na tom, který odborník na extremismus, případně policista, o tom rozhodne.“ Takto začíná svůj komentář k demonstracím proti summitu G20 v Hamburku doktor Zdeněk Zbořil. „V SRN je to trochu obdobné, ale i trochu odlišné. Rozdíl je v tom, že se pravé důvody sociální nespokojenosti, které tam existují, zatajují. A jen trochu jinak než u nás,“ dodal. Podle politologa je v Německu situace složitější: „Mohli bychom začít tzv. městským proletariátem, tj. těmi, kteří jsou nejen nezaměstnanými, ale hlavně nespokojenými. Domnívají se, že okázalý blahobyt menšiny v Německu, ale i v ostatních zemích EU, je uráží. Ve specifických lokalitách velkých měst nemají možnost se vyjádřit jako občané jinak než na fotbalových stadionech, kde se pěstuje německý nacionalismus nejen jako nazi, ale i jako víra v národ, který je nade vše. Kdybych si mohl pro stručnost dovolit redukci celého problému, není to ani konflikt mezi chudými a bohatými, ale mezi uraženými, poníženými a těmi, kteří jim svou pýchu a nadřazenost dávají až okázale najevo.“

Protesty se zvrhly v pouliční válku, policie nasazovala vodní děla, slzný plyn, použila obušky. Europoslanec Jan Zahradil reagoval na sociální síti takto: „Hamburk nám připomněl, že zatímco naši komunisté už jsou tlupa v zásadě neškodných a konformních strejců, skutečné nebezpečí levicového extremismu přichází od mladých ‚alternativních‘ radikálů vybavených novou revoluční ideologií a rekrutujících se ze střední vrstvy. U nás je symbolizuje třeba A2larm a Deník Referendum.“ A co na to říká politolog? „Nevím, co myslí pan Zahradil ‚levicovými radikály‘. Jistě to nejsou jako ještě před několika desítkami let obdivovatelé Che Guevary, Ho Či Mina a Mao Ce-tunga. Ale rozhněvaní jsou. Mají jinou představu o světě, ve kterém chtějí žít, a ta se velmi liší od toho, čemu se dříve říkalo establishment. Alespoň v Evropě, a není důležité, zda jsou mladými starousedlíky nebo novými přistěhovalci. Setkávají se s tolika ústrky, nemluvě o omezování osobní svobody, že se domnívají být k nim navěky odsouzeni.“  Kromě generačního vzdoru, který se s železnou pravidelností „revolučně“ vrací v Evropě během každého nového dvacetiletí, postrádají podle Zbořila i víru nejen v boží milost, jak o tom mluví papež František, ale i víru ve smysl své existence. „Reagují nejen na moc peněz, ale i na někdy až ďábelské nositele zla, které jim předkládají jako dobro,“ dodává. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…