Profesor Krejčí k demonstrantům a zatýkání v Rusku: Běžte zaútočit na Hrad a skončíte stejně. Dělají to vědomě a chtějí být zavlečeni do konfliktu!

20.06.2017 17:50 | Zprávy

ROZHOVOR „Zbaběle jsme uhnuli.“ Profesor Oskar Krejčí ví, jak jsme se mohli vyhnout aktuálním problémům s Evropskou komisí. A že se dostaneme na periferii Unie? Ne, už tam dávno jsme. Politolog také přidává výčet důvodů, proč je EU, která se podle něj teď nachází ve stavu přešlapování a čekání, v krizi. Komentuje protiruské sankce USA, které rozladily i kancléřku Angelu Merkelovou: „Německé politické vedení evidentně s Washingtonem drží basu, jenže si přeje, aby basa vypadala jinak. To, co předvádí Berlín, je sebevražedná solidarita.“ Vyjádřil se k ruským demonstracím proti korupci a poukazuje na vysílání světových médií.

Profesor Krejčí k demonstrantům a zatýkání v Rusku: Běžte zaútočit na Hrad a skončíte stejně. Dělají to vědomě a chtějí být zavlečeni do konfliktu!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

V minulém rozhovoru jste zmiňoval, že Evropa se mění v německém duchu, ale máme tu i rebely. A my patříme k nim, protože nechceme přijmout vůbec žádného uprchlíka, a tak Evropská komise spustila řízení. Nadávají nám v podstatě ze všech stran, nejen předseda Evropské komise Juncker. Mimochodem, v rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung uvedl, že pokud by v roce 2004 byla migrační krize a Česko by zastávalo stejné postoje, nebylo by přijato do Evropské unie. Problém mají ale také Varšava a Budapešť. Jak tohle dopadne?

Zásadní chyba se stala v okamžiku, kdy česká vláda vycouvala z odhodlání žalovat rozhodnutí o povinnosti přijímat uprchlíky. Bylo uděláno na úrovni, která je nesprávná. Kdyby se rozhodovalo na úrovni summitu, stačil by jeden nesouhlas a zůstalo by právo veta. Tím, že jsme zbaběle uhnuli, dostali jsme se do nepříjemné situace, protože je tu povinnost podat žalobu ze strany úředníků komise. Rozhodnutí je vnímáno jako právoplatné a my ho odmítáme plnit, což je z politického hlediska správně, ale z hlediska politické byrokracie, kterou jsme přestali respektovat, jsme si zkomplikovali situaci.

Skončí spor u soudu?

To se nedá odhadnout. Když přijmeme fakt, že bylo rozhodnutí přijato na správné úrovni, jde z naší strany o porušení principu. Podle mého názoru je to ale zásadní zahraničněpolitická otázka a přísluší jednání summitu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…