Vypečený Zdeněk Zbořil: Udeřil na Václava Moravce, vypořádal se s útokem od Šafra a srovnal antibabišovce s NSDAP

26.06.2017 6:37

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Proč nepřišel Andrej Babiš do Otázek Václava Moravce? To podle politologa Zdeňka Zbořila pochopí všichni, kdo je sledují. „Bylo by možná lepší zjistit, proč tam chodí ti druzí,“ poznamenal. Zbořil komentuje také poprask, který způsobilo poslední vydání pořadu Týden s prezidentem: „Máme tady jakési ‚třídní pojetí‘ vulgarity.“ Přidává zamyšlení nad aktivisty, kteří se chystají na Babišovy vize. „Kdyby se této akce zúčastnili i hrdinové Ztohoven, mohli by ty Babišovi sebe a ANO 2011 prezentační texty ještě rozřezávat na kousky,“ doporučil. Pro nového francouzského prezidenta přidává námět ke sledování filmu: „Byl o tom, jak vyslanci Západu, vybaveni svým vzděláním a tradicemi, vyrazili na Východ pozabíjet krvelačné upíry. Nejen že se jim to nepodařilo, ale dokonce přivezli ‚kulturu upírů‘ do Evropy. A od té doby...“

Vypečený Zdeněk Zbořil: Udeřil na Václava Moravce, vypořádal se s útokem od Šafra a srovnal antibabišovce s NSDAP
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

 „Čistému vše čisté! Před několika týdny jsem se dočetl, jak do sviní nadává jedna česká intelektuální autorita básníkovi Karlu Sýsovi. A nikdo, natož ‚ze všech stran‘, se Sýse nezastal, respektive nepeskoval autora této nadávky. Snad právě proto, že jde o člena KSČM, kterého ani všichni komunisté nemilují. Máme tady jakési ‚třídní pojetí‘ vulgarity. Někteří takto nadávat mohou, jiní nikoliv,“ reaguje Zdeněk Zbořil. Velkou pozornost totiž vyvolala v uplynulých dnech slova prezidenta Miloše Zemana v pořadu Týden s prezidentem na Barrandově. V reakci na dotaz o známkování vlády z chování totiž zmínil: „Můj názor je, že několik měsíců před volbami není dobré, aby se koalice rozhádala a aby jeden druhého vyhazoval z vlády. Jinými slovy, slušné chování zní: Vybral jsem si tě před čtyřmi lety jako svého partnera. A když si byl čtyři roky můj partner, tak to s tebou vydržím ještě další čtyři měsíce a pak si počkám, jak to dopadne. Zatímco, když tě z bytu vyhazuji čtyři měsíce před volbami, tak se chováš jako svině. To je můj velmi nezdvořilý, ale o fakta opřený názor.“

Anketa

Doporučujete ČSSD, aby podpořila v prezidentských volbách Zemana?

86%
14%
hlasovalo: 7964 lidí

Politolog k tomu dále dodává: „Možná že dnes někdo zase obviní prezidenta republiky, že sice nepřímo, ale čitelně vynadal panu Sobotkovi kvůli zvyšování své popularity v době před zahájením své volební kampaně. To by pak ale znamenalo, že s podobným hodnocením souhlasí velká většina našich občanů a Zemanových potenciálních voličů. Samozřejmě s výjimkou jeho odpůrců, kteří se v podobných případech mění ve studenty Gutha-Jarkovského, autora Společenského klasobraní. Zejména pak ti, kteří jej jindy označují za ‚rozpadající se osobnost, neschopnou vykonávat úřad prezidenta‘. To jen opakuji slova, kterých použili pánové Sobotka a Štěch, dva z nejvyšších ústavních činitelů ČR. Na hrubý pytel, hrubá záplata!“
Zbořil se vyjádřil i k samotné podstatě věci: „tj. ‚odstřel‘ Andreje Babiše, pak to bylo nejen neslušné, ale i hloupé. Navíc těch několik týdnů antibabišovské nenávisti, k níž se připojili mnozí poslanci na půdě parlamentu, vneslo, vznešeně řečeno, do českého politického diskursu tolik žlučovité zloby, že nás to bude provázet nejméně do voleb, a možná i po nich.“

I členové ČSSD pochopili, že Sobotka jim volby nevyhraje

Prezident ve zmiňovaném pořadu upozornil, že jeho maminka měla velmi ráda krasobruslení, a proto k hodnocení vlády použil terminologii právě odtud. Z technického provedení by podle něj známka byla docela slušná, pokud by se vše nezkazilo zbytečnou hádkou na konci funkčního období. Umělecký dojem zhodnotil jako mizerný. „Politici mají zapalovat, politici mají oslňovat v tom dobrém slova smyslu, jako oslňuje ten krasobruslař, a když tam máte šedivou bytost, která má charisma lahve od okurek a která tedy nikoho neoslňuje, tak se nedivte, že v tom krasobruslení máte nízkou známku.“ Tato slova předcházela výroku, o kterém jsme už hovořili. Ovšem ani slova o lahvi od okurek nezůstala bez odezvy. „Nemusíme být obdivovateli Miloše Zemana, ale můžeme uznat, že s tímto hodnocením ‚šedivosti politiky‘ Bohuslava Sobotky souhlasí alespoň členové vedení ČSSD. I ti po svém jarním sjezdovém nadšení pochopili, že Sobotka jim volby nevyhraje. A oni potřebují mít alespoň nějakou naději. Porozuměl-li jsem správně důvodům de facto sesazení nebo rezignace předsedy strany, pak to byly právě ty, které ve své zkratkovité nadsázce uvedl prezident. Proto také přátelé a přítelkyně v ČSSD předali moc, byť takovým neobvyklým způsobem (čtyři měsíce po triumfálním sjezdu strany), od boku střílejícímu Milanu Chovancovi a předvolební tyátr dali na starost Lubomíru Zaorálkovi, kdysi dramaturgovi Velkého sedla,“ konstatoval Zbořil.

Skandální, nepřijatelné a nedůstojné. Po prezidentových slovech se spustila smršť kritiky na hlavu státu ze všech stran. Premiér, jak už bylo zmíněno je přesvědčen, že se prezidentovi rozpadá osobnost. „Myslím, že dnešní výroky prezidenta Zemana ukazují, že u něj dochází k rozpadu osobnosti a obávám se, že to s plynoucím časem bude jen horší...“ varoval předseda vlády na sociální síti Twitter. „Rozpadající se osobnost, zdá se, uhranula nejen Štěcha a ‚zběsilé‘ poslankyně v PS PČR, ale i stále ještě ministerského předsedu, jehož některé funkce dokonce už zanikly. Také on by mohl ale dopadnout ještě hůř, jak mu předpovídají někteří komentátoři jeho skutků z posledních několika týdnů,“ říká Zbořil. „Pro Petra Dolínka je sice jen „unavený“, ale to je loajální člen vedení ČSSD, ti méně závislí (Filip Nachtmann a Petr Kolář v Týdnu) se domnívají, že se „ČSSD střelila do hlavy“, vlastně hned do tří. Chtělo by se říct, že nejen do hlavy, ale že jde i o pokus sebevražedně likvidovat stranu, jako kdyby to organizovali ‚Putinovi hackeři nebo žoldnéři jím vedené hybridní války‘,“ dodal.

Že chtějí likvidovat Babišovi propagaci? Ať texty ještě rozřezávají na kousky

Aktivisté hodlají likvidovat předvolební brožurky Andreje Babiše, které představují vize do roku 2035. Informuje o tom web forum24.cz. „Nově vytvořil ze sítě knihkupectví jakési výdejní místo. V pátek tyto výdejny s celorepublikovou působností obeslal balíky svých brožurek, které jsou zdarma. Vše bylo za jediný den rozebráno. Další závoz 12 000 kusů má být v nadcházejících dnech,“ píší také na webu. Aktivisté prý nechtějí, aby se lidem do rukou nedostaly. „Nevím, do jaké míry aktivisté vědí, že se mohou dopouštět trestných činů. Ale z historie víme, že členové NSDAP dělali něco podobného už v třicátých letech 20. stol., komunisti hned po roce 1948 (viz Hrabalovy Sběrné surovosti) a ještě jednou si to zopakovali na začátku abnormalizace (znám z vlastní zkušenosti). A kdyby se této akce zúčastnili i hrdinové Ztohoven, mohli by ty Babišovi sebe a ANO 2011 prezentační texty ještě rozřezávat na kousky. Když to šlo s prezidentskou vlajkou, mohl by někdo přijít se stejným nápadem i teď. S jídlem roste chuť!“ Zároveň ale doplňuje, že se mu této zprávě příliš nechce věřit a pokládá otázku: „Jakou lacinější propagaci by si Andrej Babiš mohl dopřát?“

Každý, kdo sleduje Otázky, chápe, proč Babiš nepřišel

Bývalý ministr financí Andrej Babiš opět nedorazil do pořadu Otázky Václava Moravce. A to i přesto, že to podle moderátora minulý měsíc slíbil. Když pak ale dostal seznam otázek, účast v pořadu z důvodu nemoci v rodině zrušil. „Andrej Babiš svou neúčast odůvodnil onemocněním v rodině. V dalších dnech ale prezentoval svoji knihu v Bohumíně, v Písku, Praze, Prachaticích a dalších městech České republiky. V sobotu si nenechal ujít memoriál air show v Roudnici nad Labem a stihl zajet i na středočeské pivní slavnosti v Kladně,“ vypočítal Moravec, kde všude podle něho šéf ANO byl, přičemž měl zřejmě místo toho pečovat o nemocného člena rodiny. A zmínil, že Babiš publikoval od úterý, kdy odmítl účast v pořadu, také 40 příspěvků na Facebooku. Babiš se následně pro ČTK vyjádřil tak, že vzhledem ke zrušení své účasti v pořadu s dostatečným předstihem měl moderátor dost času pozvat náhradníka. Není to poprvé, co Andrej Babiš do Otázek nepřišel. „Myslím, že každý, kdo v poslední době sleduje OVM chápe, proč Andrej Babiš nepřišel. Důvodů mohl mít mnoho a i mně se zdá, že navštívit Air show v Roudnici nebo pivní slavnosti na Kladně, regionu hejtmanky z ANO 2011 paní Jermanové, může být větší zážitek než vysedávání v OVM.  A než zkoumat, proč Andrej Babiš nepřišel, bylo by možná lepší zjistit, proč tam chodí ti druzí,“ reagoval Zbořil. 

SLEDUJTE VIDEO: Jiří Paroubek pro PL o situaci ČSSD, Sobotkovi, Zaorálkovi i Zemanovi


Ať už je to jakkoli, tento pořad byl svým způsobem výjimečný. Viděli jsme diskusi, kdy druhou stranu duelu zosobnila prázdná židle a diváci mohli místo Andreje Babiše sledovat pouze cedulku a prázdné místo. Půl hodiny tak debatoval moderátor pouze s předsedou Pirátů. Jak se s tímto pojetím diskuse smířit? „To ani nestojí za komentář. Je to neslušnost, dokonce se nebojím říct, že klukovina. Je to vlastně jen projev velikosti sebevědomí nejen pana Moravce, ale i celé ČT, která je přesvědčena, že ‚nastoluje témata, o kterých se bude příští týden mluvit‘. Alespoň nám také tam připomínají, jak chápou své poslání služby veřejnosti, kterou jim ukládá zákon,“ uvedl politolog.

S reakcí přispěchal také Jiří Ovčáček, který na Babišovu neúčast v Otázkách reagoval na sociální síti takto: „Do OVM ČST Praha už dávno nechodíme a chodit nebudeme. Je to monotematická přehlídka ztraceného času.“ Tato reakce se dala očekávat. „Divil bych se, kdyby někdo z Hradu této příležitosti nevyužil ke kritice ČT. To, co mi vadí, je záměrná nezpůsobnost vedení diskusí, které VM ‚nemoderuje‘ (nemírní). Má tomu tak být v zájmu diskuse, aby divák nebo posluchač si mohl sám vytvořit názor, aniž by mu někdo z obrazovky takové poznání nebo zaujetí stanoviska nařizoval.“ Na otázku, co by pochválil na tomto pořadu, doktor Zbořil odpověděl: „Pan Moravec je vždy hezky oblečen a upraven, i když na můj vkus je to poněkud výstřední. Žádná stará dobrá Anglie, ale spíše taková česká transformační džentry nám pamětníkům připomínající trochu Alexeje Čepičku.“

 

Ceny nesbírám, ale potěšilo mne, že jsem ve slušné společnosti

V minulých dnech převzal při příležitosti Krameriovy ceny 2017 doktor Zdeněk Zbořil Cenu za celoživotní přínos. A kritika na sebe nenechala dlouho čekat. Jana Hovorková z Fóra24 uvedla: „Dále je tu Zdeněk Zbořil, ‚politolog‘, který má na Parlamentních listech své vlastní pravidelné příspěvky, kdy říká přesně to, co čtenáři tohoto webu chtějí slyšet. Prostě samou politicky nekorektní pravdu.“ A také zavzpomínala na předchozí ročník i tím, že Terezu Spencerovou označila za pseudoodbornici na zahraniční politiku. „Bohužel, nevím, kdo je paní nebo slečna Hovorková. Nikdy jsem o ní neslyšel a nic od ní nečetl. Snad bych ji mohl ale připomenout, že dřív, než něco napíše, nebo plácne, měla by také něco vědět. Mohla by si např. zjistit, že pan Pekárek se jmenuje křestním jménem Radomír, že já mám PhDr. ze tří oborů (indonesistiky, historie a politologie) a dokonce tu politologii, kterou dává do uvozovek jsem studoval od roku 1968 a po jejím přerušení dostudoval v roce 1992. Takže jsem  svou ‚politologii‘ nedostal ani za absolvování oboru vědecký komunismus jako asi 12 mých kolegů hned na jaře 1990, díky tehdejšímu rektorovi UK Radimu Paloušovi. Navíc jsem byl dlouhá léta zástupcem vedoucího katedry politologie na FFUK a nakonec ředitelem Ústavu politologie FFUK,“ uvedl Zbořil.

Pak také doplnil: „Mezi oceněnými nebyl také nikdo, kdo „jezdí do Moskvy“ na Všeslovanský kongres. Pokud si myslí, že jsem to byl já, mohu ji ujistit, že jsem tam nebyl. Mohl jsem sice jít po stopách Františka Palackého, ale možná bych po autorce jejího pokusu o hanopis chtěl příliš mnoho.
Do Parlamentních listů přispívám nikoliv články, ale vždy jen odpovídám na otázky jejich redaktorů; a jsem vychován tomu, že když se někdo slušně zeptá, slušně mu odpovím.
Ceny nesbírám, ale potěšilo mne, že jsem byl ve slušné společnosti, zřejmě lepší než ve Foru24. Nicméně paní Hovorkové přeji, aby si mohla dovolit luxus psát někam zadarmo a nemusela být ve službách, ať již jsou jakékoli.“

Zbořil: „Já bych ten plán osidlování východní Evropy nepodceňoval“

Nově zvolený francouzský prezident má jasno v názoru na V4: „Evropa není supermarket. Je to společný osud. Pokud jsou její hodnoty odmítány, oslabuje. Země, které nerespektují pravidla, by měly čelit politickým důsledkům. Není to jen debata na ose východ–západ. Ke každému hovořím s respektem, ale co se týče evropských principů, nedělám kompromisy,“ uvedl minulý týden před novináři. Vadí mu odmítavý postoj, který země bývalého východního bloku zastávají vůči povinnému přijímání migrantů na základě bruselských kvót.
„Francouzský prezident při svém mládí ještě asi neví, že jsme u nás doma, ať již jsme se jmenovali ČSR nebo dnes ČR, dost alergičtí na slova připomínající mnichovský diktát. Zřejmě nic neví (a to se mu opravdu povedlo) o právě probíhajících vzpomínkách 75. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. Ale když už si tak rozumí s německou kancléřkou a příští rok bude 80. výročí dohody velmocí z roku 1938, mohli by příští jednání o kvótách uspořádat ausgerechnet v Mnichově. Kdyby pozvali ještě Itálii, možná by se přidala i Velká Británie, která se sice zatím ‚trhla‘, ale co víme, že bude za rok!? Jistě by tam rád zajel i nějaký náš nostalgicky vzpomínající krajan. Já bych ten plán osidlování východní Evropy nepodceňoval, zvláště když vím, jaké má většina Francouzů nedostatky v zeměpisu,“ uvedl Zbořil.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron se ani nijak netají tím, že chtějí ve společném tandemu ještě více ovlivňovat jednotlivé procesy, které na starém kontinentu probíhají. „Pokud hovoří Francie a Německo jedním hlasem, může se kupředu posunout celá Evropa. Jsou situace, kdy ani toto nestačí, ale je to v zásadě nezbytná podmínka,“ prohlásil Macron na tiskové konference, která se konala po skončení summitu EU. „Nic nového pod sluncem. Jen nostalgická vzpomínka na rok 1938, a pokud neví, ‚tažení na Východ‘ se rychle změnilo i na ‚tažení na Západ‘. Doporučoval bych mu také podívat se na starší film Romana Polanského Ples upírů, který se původně jmenoval Hrdinní zabíječi upírů. Byl o tom, jak vyslanci Západu, vybaveni svým vzděláním a tradicemi, vyrazili na Východ pozabíjet krvelačné upíry. Nejen že se jim to nepodařilo, ale dokonce přivezli ‚kulturu upírů‘ do Evropy. A od té doby...“ komentuje Zbořil.

Zajímavý komentář k celé situaci měl i spisovatel a publicista Ondřej Neff, který upozornil, jak švejkovsky si s danou záležitostí poradilo Slovensko, a také zmínil, že mezi dnešním Západem a dřívějším Východem vzniká příkop. „Může si pan Macron, pan Nikdo, kde se vzal tu se vzal, včera o něm nikdo nevěděl, reálně myslet, že se před ním roztřese evropský blok zocelený půlstoletou zkušeností s diktaturou Ruska?“ ptal se také zkušený novinář. „To je velmi vtipné a není k tomu, co dodat. Nevím, zda se nezačal u Emmanuela Macrona projevovat nějaký napoleonský komplex, ale snad ho z toho jeho paní učitelka vyléčí a vysvětlí mu, že ani ta bitva u Slavkova nebyla zrovna vítězná,“ uzavírá dnešní Rozjezd Zdeněk Zbořil.


Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

10:43 „Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

Teď je na Robertu Ficovi, aby očistil slovenskou politiku od tlaků některých organizací, uvádí po ví…