Vznešené zadní části těla a vyhlášení války. Zbořil sledoval premiéra a jeho muže v televizi

3. 3. 2014 6:44

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Z vyjádření předních českých politiků k situaci na Ukrajině má politolog Zdeněk Zbořil pocit, jako by se chystali vyhlásit Rusku válku. Také se podivuje nad tím, že se lídři ČSSD a ANO ještě nestačili ani pořádně ohřát ve svých vládních funkcích a už napodobují chování všech svých předcházejících vzorů.

Vznešené zadní části těla a vyhlášení války. Zbořil sledoval premiéra a jeho muže v televizi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

Anketa

Schvalujete ruskou okupaci Krymu?

81%
16%
hlasovalo: 31791 lidí

Poslední události na Ukrajině a především ty aktuální na Krymu nemohli přední čeští politici nechat bez reakcí a každý tak činil podle svého naturelu. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek prohlašoval, že chování Ruska nemůže zůstat bez odezvy, prezident Miloš Zeman zmiňoval rok 1968 a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg srovnával s Hitlerem třicátých let, zatímco ministr obrany Martin Stropnický konstatoval, že Rusko si bude pravidla určovat samo. Z nedělního jednání Bezpečnostní rady státu pak vzešel závěr, že jde o porušení mezinárodního práva a suverenity státu a že je třeba návrat k diplomatickému řešení.

ZDE ParlamentníListy.cz komplexně a vyváženě shrnují situaci na Ukrajině.

Fotogalerie: - Mše za Karla Kryla

V kostele sv. Markéty v areálu Břevnovského klášte...
V kostele sv. Markéty v areálu Břevnovského klášte...
V kostele sv. Markéty v areálu Břevnovského klášte...
V kostele sv. Markéty v areálu Břevnovského klášte...
V kostele sv. Markéty v areálu Břevnovského klášte...
V kostele sv. Markéty v areálu Břevnovského klášte...

„Škoda, že se naši reprezentanti, odpovědní za zahraniční politiku České republiky, nedívají na obrazové zpravodajství z celé Ukrajiny a v neděli asi ani neviděli záběry, jak představitel galerky, již odsouzený, který se dnes vydává za reprezentanta Majdanu, inzultuje mladého prokurátora a policisté a někteří úředníci prokuratury tomu přihlížejí. V ruce samopal, zaťatá pěst, škrcení prokurátora kravatou a výzva rozhodnout se hlasovat ve ´prospěch demokracie´,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Zaorálkův projev vypadal na vyhlášení války Ruské federaci

Pozastavuje se především nad vyjádřeními ministra zahraničí. „Pan Zaorálek sice mluvil v České televizi o možném precedentu, kterým bylo pro USA, NATO, Evropskou unii i Českou republiku Kosovo, a také o zneužití demonstrací na Ukrajině těmi, kterým říká ´fašisti´, u nás by je s panem prezidentem nazýval extremisty, ale jeho projev vypadal na vyhlášení války Ruské federaci,“ konstatuje Zdeněk Zbořil.

Podobně prý uvažuje i předseda sněmovního zahraničního výboru Karel Schwarzenberg. „Ten se na rozdíl od pana Zaorálka tváří, že tuto válku už vyhrál. Pokud ministr obrany nemluví stejně jako ostatní, pak se jistě ke zmíněným upřílišněným válečníkům brzy přidá. A pan prezident by si měl trochu prohlédnout mapy a zjistit si, co to byl Reichskomissariat Ukraine v roce 1941 a jaká je mapa současného ukrajinského ´boje za svobodu´. Ale hlavně se zdá, že tu máme zase jeden příklad českého Kocourkova a Hulvátova,“ myslí si politolog.

Koaliční lídři se ve vládních křeslech ještě neohřáli a už na sebe pokřikují

Na domácí politické scéně zaujala slovní přestřelka mezi lídry koaličních stran, kteří si začali vyčítat kmotry ve svých řadách. Odstartoval to premiér Bohuslav Sobotka, jenž si poté, co místostarostka Prahy 10 Radmila Kleslová opustila ČSSD a stala se šéfkou pražské organizace ANO, neodpustil rýpnutí, že jeho bývalá stranická kolegyně jde do ANO dělat pořádek mezi kmotry.

Andrej Babiš si nic takového pochopitelně nenechal líbit a vzkázal, že pražští kmotři jsou právě v ČSSD. Zmínil Petra Hulínského coby náměstka ministra školství a Miroslava Poche, který je na kandidátce do Evropského parlamentu. „To na sebe začínají pokřikovat brzy. Ještě se jim ani nestačily ohřát židle pod jejich vznešenými zadními částmi těla a už napodobují chování všech svých předcházejících vzorů,“ podivuje se Zdeněk Zbořil.

Sobotkovu vysvětlování na Primě se moc věřit nedá

Příliš ho nepřesvědčilo ani premiérovo sólo vystoupení v Partii před nedělním polednem. „Pan Sobotka na Primě sice tvrdil, že to nevadí, protože přes toto vzájemné okřikování koaliční vláda pracuje dobře, ale jak uvěřit těm, kteří mezi sebou v nedávné minulosti už tolikrát ´nekomunikovali´, což je takový stranicky eufemismus pro ´boj všech proti všem´. A asi jsou za tím také krokodýlí slzy kvůli paní Kleslové,“ míní politolog.

Sociální demokracie se týkala i kauza, kterou odstartovaly páteční Lidové noviny. Vycházela z dokumentů Finančního analytického útvaru, které ukazovaly na podivné hospodaření Jihomoravského kraje. Jeho hejtman Michal Hašek to označil za špinavost a dal to do souvislosti s dehonestační kampaní, která se proti němu od skončení voleb vede. Už o den později ale přiznal občanský aktivista Matěj Hollan, že dokumenty jsou nejspíše podvrhem a že je poprvé zveřejnil právě on krátce po volbách.

Výroba kompra má větší frekvenci než sepisování stranických programů

V reakci pro ParlamentníListy.cz však Michal Hašek uvedl, že o to více je třeba, aby to policie vyšetřila a že bychom tuto kauzu klidně mohli nazvat Olovo II. Podle Zdeňka Zbořila tak asi můžeme očekávat pokračování vnitrostranického boje v ČSSD. „Jednak proto, že u nás má výroba kompromitujících prohlášení větší frekvenci než sepisování programů politických stran, jednak si autoři nebo účastníci těchto a podobných aktivit neuvědomují, že podobnými špinavostmi kontaminují celou českou politiku,“ upozorňuje politolog.

Jejich účinkování v takových věcech prý jen ukazuje, že jejich aktéři jen čekají na novou příležitost, jak se do sebe pustit. „Až absurdní se mi zdá, že neshody uvnitř politické strany musí dávat do pořádku policie, případně soudy. Ale ani v tom nejsme nováčky, ačkoli se snažíme tvářit tak trochu překvapeně,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Tolik odvahy Zeman neměl, aby dal najevo neochotu klanět se mocným v EU

Z událostí uplynulého týdne ještě zmiňuje vystoupení českého prezidenta Miloše Zemana před poslanci Evropského parlamentu. „Kdyby nebylo Ukrajiny, mohli bychom říci, že projev pana prezidenta byl reprezentativní a trochu sebeprezentační. Koneckonců byl v Evropském parlamentu poprvé, a ta více než polovina přítomných poslanců v sále, vzhledem k poměrům, které tam panují, byla dost velká,“ podotýká Zdeněk Zbořil.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Podle něj chtěl prezident zaujmout tím, co už známe. „Socialistickou Evropskou unií, kritikou její byrokracie, šetřením administrativních výdajů a žerty o žárovkách a pomazánkovém másle. Sice si nepletl Karla IV. s Karlem Velikým jako jiní čeští politici při svých výletech do Evropské unie, ale odvahy neměl tolik, aby dal najevo svou neochotu klanět se před těmi v Evropské unii nejmocnějšími,“ poukazuje politolog.

Problémy s tunelem Blanka jsou i ohrožením demokracie

V začínajícím týdnu očekává, že na nás budou mít události na Ukrajině jistě vliv, ať už se naše politická reprezentace bude chovat jakkoli. „Ale jak o tom svědčí i diskuse na ParlamentníchListech.cz a na jiných serverech, o špercích paní Nagyové-Nečasové se ještě chvilku bude řada lidí bavit, protože oleje do ohně přilil pan Rittig svým označením hned několika případů, do kterých je zapleten, za ´politický puč´,“ myslí si Zdeněk Zbořil.

A také doporučuje nezapomínat na probíhající audity na jednotlivých ministerstvech. „Ty jistě dodají nějaká nová témata nebo dokonce rozbušky. A v Praze bychom si měli všímat, i s ohledem na nadcházející volby, že problémy s tunelem Blanka jsou už dávno vážným ohrožením veřejných zájmů. Chcete-li natvrdo, tedy demokracie, a že to nikoho nevzrušuje,“ dodává politolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jiří Hroník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Oskar Krejčí ví, kdo rozhodne tyto volby

4:44 Profesor Oskar Krejčí ví, kdo rozhodne tyto volby

ROZHOVOR „To je vláda umělých většin, co pak ušmudlají politici po volbách v Poslanecké sněmovně,“ u…