Zdeněk Zbořil: Tolik zla a nenávisti. A přímo zločin vůči Zemanovi. Moravec a ČT? To jsme se zase dozvěděli věci. A paní Kubišová...

13.11.2017 6:52

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Jde o šíření poplašné zprávy a ohrožení bezpečnosti státu. Ale možná je to zatím jen začátek a dočkáme se ještě větších špín a ubohostí.“ Hned na začátek dnešního Rozjezdu to schytal brněnský radní Svatopluk Bartík, který na Facebooku zveřejnil informace o údajném vážném onemocnění prezidenta Miloše Zemana. K debatám o zdravotním stavu prezidenta politolog Zdeněk Zbořil také podotýká: „Fanatici zla a nenávisti vždycky nacházeli největší inspiraci sami v sobě, ačkoli se domnívali, že jim jde o všeobjímající dobro, pravdu a lásku.“ Konkrétně také označil „podnik“, který je podle něj „v současné době největším šiřitelem záští a nenávisti vůči úřadujícímu prezidentovi“. Zbořil reaguje i na slova zpěvačky Marty Kubišové, komentuje sestavování vlády, diskuse o obsazování postů ve výborech a vyslovuje úvahu, že i na úpadku ČSSD chce zase někdo vydělat.

Zdeněk Zbořil: Tolik zla a nenávisti. A přímo zločin vůči Zemanovi. Moravec a ČT? To jsme se zase dozvěděli věci. A paní Kubišová...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Myslím si, že jde o šíření poplašné zprávy a ohrožení bezpečnosti státu. Navíc případ není složitý, pan Bartík už mohl podat vysvětlení, být vyšetřen, obžalován a odsouzen v řádu dní,“ reaguje doktor Zdeněk Zbořil na vyjádření brněnského radního Svatopluka Bartíka. Ten totiž na sociálních sítích šířil informace o tom, že prezident „má rakovinu“, a k tomu zveřejnil i prognózu. Odmítl prozradit, odkud informace má, později své tvrzení z Facebooku stáhl. Ošetřující lékař prezidenta jeho tvrzení odmítl, Hrad podal žalobu. Prezident Miloš Zeman v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem řekl, že po radním městské části Brno-střed Svatopluku Bartíkovi bude požadovat omluvu a pět milionů korun. Pokud je vysoudí, věnoval by je na charitativní účely. Zbořil k situaci doplňuje: „Zajímavé je, že úřad paní Romancovové mlčí, MV se nevzrušuje, a dokonce ani ČT neobjevila za touto zprávou ruskou nebo čínskou stopu. Je přece docela dobře možné, že neúnavní Putinovi hackeři pronikli na brněnskou radnici. Nevím, za koho tam pan Bartík sedí, ale žádnou slávu to ani jemu, ani celé radnici nedělá. Ale možná je to zatím jen začátek a dočkáme se ještě větších špín a ubohostí. Do prezidentských voleb zbývají tři měsíce!“

Anketa

Odvádí zpravodajství ČT dobrou práci?

hlasovalo: 13988 lidí

Debaty o zdravotním stavu současného prezidenta zároveň oživily třináct let starý seznam chorob Václava Havla, které prodělal za více než dvacet let, z nichž jej většina postihla v prezidentském úřadu. Seznam koluje po internetu. Za sledované období o délce třiadvaceti let prodělal podle článku serveru iDnes.cz (s odkazem na ČTK) Václav Havel okolo pětatřiceti nemocí, z nichž některé přímo ohrožovaly jeho život. Příznivci Václava Havla častokrát zmiňují, že na podlomeném zdraví dlouholetého prezidenta se podepsaly dlouhé roky v komunistickém kriminále, kde pobýval coby politický vězeň. „Ti, kteří vedou protizemanovskou kampaň (pan předseda senátu Štěch už skoro více než rok), si zřejmě neuvědomili, že mezi „nezdravými“ prezidenty měl dominantní postavení Václav Havel a že jeho osobních trápení může být zneužito i v kampani nastávající. A to dokonce nejen proti Miloši Zemanovi, ale i proti všem ostatním. Ale že vykouřené plíce, onkologický nález na tlustém střevu, ledvinách a játrech, zvětšená prostata, náklonnost k požívání omamných látek budou hlavními nástroji boje o Hrad v letošním roce, zřejmě ani žádný televizní politolog neočekával. Teď jen umět rozlišit, jak kdysi zpívali V + W, kdo je světák a bonviván a kdo ožrala a lump,“ komentuje Zbořil.

Radim Valenčík v souvislosti s tímto tématem upozornil ve své úvaze pro Vasevec.cz na pořad 168 hodin na ČT1 odvysílaný předminulý víkend a v této souvislosti položil otázku: „Ptám se, proč Zemana tak nenávidí. To přece není a nemůže být jen o politice. Ti lidé ho nenávidí místo sebe. Do vytváření jeho obrazu promítají své selhání, svůj pocit odpornosti ze slouhovství a poskokovství zlu současné globální moci. Oni v Zemanovi nenávidí sebe, ztrátu svých lidských kvalit, své identity, svého existenciálního zakotvení.“ Zdeněk Zbořil v reakci ocenil „psychologicky zajímavou úvahu“. „Ale nic nového pod sluncem. Fanatici zla a nenávisti vždycky nacházeli největší inspiraci sami v sobě, ačkoli se domnívali, že jim jde o všeobjímající dobro, pravdu a lásku,“ říká politolog. „Asi opravdu dochází ke generační změně a ti, kteří se narodili po roce 1989, chtějí vidět svou budoucnost jinak než jejich rodiče, anebo dokonce ‚disidenti na penzi‘. Také oni budou hledat inspiraci v sobě a současná ‚generace starců‘ jim zákonitě musí být nepřítelem. A zase se bude opakovat všechno od začátku: kdo jsem, kam jdeme a co chceme. Doufejme, že oni i my budeme umět poznat dobro a zlo a obojí od sebe rozlišit,“ dodává.

Co je zajištění pořádku a co byl proces s Plastic People?

„Připadám si jako za normalizace, kdy tato píseň nesměla znít. Je to o ustrašenosti místních orgánů a policie, kteří přeskočili dobu,“ komentovala pro Deník zpěvačka Marta Kubišová středeční zásah policie v Lipníku nad Bečvou, při němž byl během mítinku prezidenta Miloše Zemana zatčen zvukař, který pouštěl z okna na náměstí píseň Modlitba pro Martu. Skladba nedohrála a zvukař Jaroslav Hensl skončil na služebně u výslechu. Účastníci shromáždění kvůli tomu podali trestní oznámení na neznámého pachatele a označili zákrok za neadekvátní. Kubišová také pozdravila pana Tomáše Hradílka, který na setkání s prezidentem také přišel a který na protest proti prezidentovi drží hladovku: „Pana Hradílka zdravím a netušila jsem, že drží hladovku. Jen doufám, že se z protestu v Lipníku nakonec nestane podobný proces jako se skupinou Plastic People of the Universe za totality.“ Situaci okomentoval doktor Zbořil takto: „Myslím, že paní Marta přeceňuje své schopnosti objektivně soudit, co je zajištění pořádku na veřejném shromáždění Policií ČR a co byl proces s Plastic People. Opomenula také říci, co pan Hradílek myslí slovy, že hladovku bude držet ‚až do konce‘. Tomu jsem rozuměl, že jde o hladovku ‚až do úplného vyhladovění a sebeobětování‘. Snad nevyzývá k tomu, abychom se po každých volbách, ve kterých nezvítězí naši kandidáti, umořili k smrti. Když má takové obavy, mohla by pana Hradílka, bývalého MV ČR a spoluzakladatele pořádků, ve kterých dnes žijeme, podpořit nejen slovy, ale i činy.“

V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz prezident Miloš Zeman v reakci na dotaz o tom, že nebyla tentokrát z jeho návštěvy Olomouckého kraje odvysílána živě tisková konference, uvedl: „Byl jsem informován, že přenosový vůz, který na místě Česká televize měla, řádně odvysílal průběh této tiskové konference včetně dotazů reportéra ČT na Kavčí hory, které to ovšem neodvysílaly. Považuji to za další důkaz neobjektivity České televize, nehledě na to, že instalace přenosového vozu v tomto prostředí (v horském prostředí, restaurace hotelu Křížový vrch, pozn. red) něco stojí a ředitel České televize by neměl peníze takto vyhazovat.“ Zároveň uvedl, že generální ředitel ČT sám požádal o setkání s ním. „Jsem člověk velkorysý a po mém návratu z Ruské federace ho zřejmě přijmu, abych mu řekl, že podle mého názoru není mužem na svém místě, a jako jeden z argumentů uvedu právě tento neodvysílaný přímý přenos,“ uvedl také prezident. „Pan ředitel ČT řídí podnik, který je v současné době největším šiřitelem zášti a nenávisti vůči úřadujícímu prezidentovi,“ konstatoval Zbořil. „Od zpravodajství po komentáře těžko najít vysílání, které by alespoň pomocí archivních záběrů neukazovalo prezidenta republiky v nějaké jej hanobící situaci nebo alespoň na zkreslujícím záběru, který neodpovídá skutečnosti. To, že ČT ‚ilustruje‘ svá zpravodajství starodávnými záběry, jsme si už museli zvyknout, ale pokud jde o hlavu státu, pak na jeho karikování pracuje systematicky. Nevím, v čím zájmu tak činí, ale rozhodně neslouží těm, kteří si ji musí platit. Vypadá to, že skládá účty jen tomu, kdo usiloval o ředitelovo rychlé znovuzvolení, dokonce před řádným termínem, a kdo nejen nevyhrál volby do PS PČR, ale dokonce si svým řízením české politiky ze zákulisí udělal velkou ostudu. Možná že agitace ČT ‚proti Zemanovi‘ skončí podobně, ale ten zápach z Kavčích hor bude cítit ještě dlouho,“ dodal.

Stropnický, Rupnik, Gál. „To jsme se dozvěděli věcí!“

Moderátor Václav Moravec v nedělních Otázkách Václava Moravce přivítal ministra obrany Martina Stropnického, politologa Jacquese Rupnika a sociologa a politologa Fedora Gála. „To jsme se zase dozvěděli věcí! Fedor Gál, uprchlík ze Slovenska, nám už asi po sté vysvětlil, že za všechno mohou ruští agenti, Jacques Rupnik, syn jugoslávského diplomata utíkajícího z Francie do Moskvy a potom z Moskvy do Československa a konečně zase do Francie, nám řekl, jak je v EU dobře. Ale to říká už skoro víc než 20 let. Rupnik alespoň, na rozdíl od Gála, uváděl argumenty a nemluvil z cesty,“ reagoval Zbořil. „MNO Stropnický byl mezi těmito dvěma ‚nezávislými‘ stále ještě úřadujícím MNO, a zřejmě MZV in spe, v nevýhodě. Ale šel tam, a tak si nemůže stěžovat. Snad mohl panu Gálovi vysvětlit, jak to s těmi zastupitelskými úřady ve světě chodí ,a třeba mohl ‚jen naznačit‘, jak s těmi ruskými špiony a jejich agenty zatočí. Moravec se snažil nabídnout řešení budoucímu MZV, jak postupovat, ale naštěstí k diskusi o tomto problému nedošlo, a tak nevíme, jak si v ČT budoucnost české zahraniční politiky (a v OVM) představují a zda třeba poletí, nebo nepoletí její námi placení zpravodajové s prezidentem republiky do Jekatěrinburgu a co tam zjistí. Nechci předpovídat, ale jistě to bude zase něco alarmujícího o prezidentově zdravotním stavu nebo alespoň zakopnutí někoho z jeho doprovodu o nějakou nastavenou nohu…,“ dodal.

Na poslední chvíli do klání o Hrad vstoupil expremiér Mirek Topolánek. A u sázkových kanceláří už předběhl producenta Michala Horáčka. „Koneckonců Mirek Topolánek měl zpočátku dobré jméno v české politice, a ti, kdo ho chtějí podporovat, zřejmě vzpomínají na minulost. Možná mu přibylo zákulisních kmotrů, jak je sám kdysi nazval, ale jinak se moc nezměnil. Snad trochu sešel, pokud jej zase v ČT nechtějí takového ukazovat,“ komentuje Zbořil a dodává: „Nic nového také neřekl, jen opakuje staré ódéesácké mantry o pravici a levici. Předpokládám ale, že moc v ODS ‚uchvátit‘ nechce. To, že předhání pana Horáčka, je možná jen chvilková záležitost. Mluví každý trochu jinak, ale zřejmě oba věří na slova Horáčkova textu, že ‚... štěstí je krásná věc, ale prachy si za něj nekoupíš‘!“

Šéf hnutí ANO a vítěz voleb Andrej Babiš mezitím dává dohromady vládu, zatím marně. Politické strany si trvají na svém: ne. „Andreji Babišovi všichni počítají nejen dny, ale snad i hodiny a minuty do sestavení vlády, ačkoli jej prezident republiky ještě ani nejmenoval premiérem. Snad se všem zdá, že ‚dohoníme a předhoníme‘ nakonec i Angelu Merkelovou,“ reaguje politolog. „Zatím jednání mezi stranami skončila tím, že všichni řekli, co nechtějí. Teprve v minulém týdnu jsme slyšeli, že ‚za jistých podmínek‘ by někdo s někým... Ale pořád ještě nejsou dohodnuty ani počty místopředsedů a obsazení výborů. A tak vše stále probíhá za zavřenými dveřmi, dokonce i na stránkách tak otevřených Pirátů. Snad se ten minulý týden začalo mluvit víc o předčasných volbách, ale takovou vzpouru poražených jistě nedovolí ti, kteří se rozsednou v poslaneckých lavicích a rozptýlí v kuloárech,“ dodal.

Okamurovec do čela bezpečnostního výboru?

Situaci přesto rozvířily debaty o obsazení jednotlivých výborů. A v souvislosti s obsazením postu předsedy bezpečnostního výboru členem SPD se strhla lavina kritiky. „To, že někde někoho nazývají extremistickou politickou stranou, je jen folklór z extremistického prostředí brněnské nebo moravské ODS. Spíše nás bude zajímat, zda Okamura a jeho věrní vytrvají ve svých hyperkritických postojích vůči EU a NATO. Zda všichni nebo jen někteří, a kdo budou ti, kteří si vzpomenou, že ‚Paříž stojí za mši‘!“ uvedl k tomu Zbořil. „Po místě předsedy bezpečnostního výboru touží mnozí, a tak možná, že ti, kteří nechtěli s nikým spolupracovat, budou opomenuti. Jakou cenu by muselo za toto křeslo zaplatit SPD, si nedovoluji v této chvíli předpovídat,“ dodal.

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a tajemník klubu Svobody a přímé demokracie Jaroslav Staník se před dvěma týdny dostal ve Sněmovně do konfliktu s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou Tominovou a dalšími lidmi. Politička deníku Aktuálně.cz sdělila, že důvodem byly Staníkovy slovní útoky proti menšinám. I podle dalších dvou svědků Staník prohlašoval, že „Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu“. K incidentu došlo v jednom ze sněmovních klubů, což je veřejnosti nepřístupné restaurační zařízení pro poslance. Paní ministryni měl Staník nazývat „Marxová-Engelsová“ a byl prý silně opilý. Tajemník tvrdí, že jde o lež, totéž v podstatě sdělil předseda SPD Tomio Okamura. „Opilství v kuloárech a jiných zařízeních PS a Senátu PČR není sice řídkým jevem, ale někdy čeho je moc, toho je příliš. Dokonce i ostřílení politici s tím měli trápení a exministr financí Kalousek byl svými eskapádami proslulý. Ale přece jenom by pravda měla být nalezena, protože takový incident sice skutečně může být typickou ‚nahrávací‘ provokací, ale také nemusí. Jako záminka k útokům proti SPD je to mana spadlá z nebe. Nehledě na to, že před ustavením sněmovny není ani pro SPD, ani pro celou PS dobrým začátkem,“ reagoval Zbořil.

„Zmizet“ mělo celé vedení ČSSD

Analytik Štěpán Kotrba se v páteční MF Dnes rozepsal o tom, co hrozí české levici. Pokud se nevzpamatuje, prý polský osud. Vše může podle Kotrby začít tím, že Bohuslav Sobotka zmizí ze Sněmovny, svým voličům prý stejně dělá ostudu. „‚Zmizet‘ mělo celé vedení ČSSD hned druhý den po tragikomicky prohraných volbách. Bylo by to alespoň gesto a vymlouvání se páně Chovancovo ve velkém sobotním interview jen prodlužuje agónii. A dává tušit, že i na úpadku ČSSD chce zase někdo vydělat. A jen tak na okraj, co je na ‚české levici‘ ještě levicového? Snad jen ten Lidový dům, ale i o ten asi brzy přijdou,“ podotkl Zbořil. 

Mezi těmi, kdo byli po volbách vyzváni, aby opustili svou pozici, je i předseda KSČM Vojtěch Filip. Ovšem pomohla by komunistům změna ve vedení strany? „Asi ano, ale nejsou lidi! Mladí volí Piráty a staří se hádají. Představa, jak ‚mladý‘ Dolejš vede masy na Staroměstské náměstí, aby pohnuly dějinami, je námět pro nějakou sci-fi. Snad jen trochu zběsilého antikomunismu by je snad mohlo resuscitovat, ale na jak dlouho?“ uzavírá dnešní Rozjezd Zbořil. 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

12:08 Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „V této souvislosti mne ale také zaujalo nadšení mladých lidí v některých evr…