Zlý Zeman a zlí Češi, pravil Tomáš Halík. A Zdeněk Zbořil to nenechal jen tak

17. 7. 2017 7:28

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA STOP 09? „Plán horší než beznadějný.“ Ovšem kolik barikádníků bude? „Za nový svět půjdeme vpřed, anebo spolu padneme! V tomto případě je obojí možné,“ glosuje politolog Zdeněk Zbořil rozhodnutí o spojení TOP 09 s LES. Doktor Zbořil se věnuje také komentářům k vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa na adresu Brigitte Macronové. Okomentoval některé pasáže z rozhovoru s profesorem Tomášem Halíkem pro Seznam.cz a k billboardům, které nechal vyvěsit Viktor Orbán, poznamenal: „Doporučoval bych proto nečíst a neposlouchat v ČR dostupné zprávy v angličtině, a když už se nechceme učit maďarsky, tak si je poslechnout v některém z jiných evropských, nikoli evropsko-unijních jazyků.“

Zlý Zeman a zlí Češi, pravil Tomáš Halík. A Zdeněk Zbořil to nenechal jen tak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Zaznamenal jsem dokonce už ironickou poznámku, že pan Kalousek usiluje, díky tomuto nápadu, změnit název své strany na STOP 09. Je to sice jen ze studnice politického humoru, ale možná je to blíž realitě, než si Miroslav Kalousek myslí,“ reaguje na oznámení o spojení TOP 09 s Liberálně ekologickou stranou Martina Bursíka politolog Zdeněk Zbořil. Zároveň si myslí, že mírně řečeno je to rozhodnutí odvážné a o trochu méně hloupé než spojování KDU-ČSL a STAN do předvolební koalice. „Domnívám se, že by se mohlo říci, že je to plán horší než beznadějný. Kdyby Právo nevěnovalo tomuto rozhodnutí tak velkou pozornost, mohli bychom si myslet, že v době politické okurkové sezóny jde dokonce o škodolibost. Také vyjádření paní Olgy Sommerové bylo (tamtéž) trochu nešťastné. A je-li pravda, že Martin Bursík se této akce nezúčastní, pak se zdá, že dokonce i politický spíše klub než strana LES prožívá svou krizi identity.“ Zbořil také podotýká: „Pokud se někdo z autorů toho typu stranické spolupráce, který kopíruje dávné propojení ODS (Václava Klause) a KDS (Václava Bendy) v roce 1993, domnívá, že dosáhne podobného úspěchu, tentokrát pod vlajkou svobodného Tibetu, můžeme jej upozornit, že jejich očekávání jsou až příliš optimistická.“

Anketa

Je v České republice svoboda slova?

4%
96%
hlasovalo: 7215 lidí

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na sociální síti uvedl: „Jsou s námi jak konzervativci, monarchisté a KAN, tak liberální LES. Když jde do tuhého, jdeme na barikádu demokracie spolu.“ Doktor Zbořil k tomu ale podotýká, že pan exministr neříká, kolik těch barikádníků asi tak dohromady je. „Možná že si ještě z let své národně-frontovní minulosti pamatuje slova chorálu. Za nový svět půjdeme vpřed, anebo spolu padneme! V tomto případě je obojí možné. A pokud jde o úvahy malých a beznadějně nepopulárních politických skupin nebo stran, je to přirozené a pochopitelné snažení. Hledají spojence kdekoli ve svém okolí a ‚barikáda na obranu demokracie‘ se jim zdá atraktivním heslem. Bohužel jen heslem. Nevím, zda bychom mezi členy těchto stran nebo jejich voličů našli někoho, kdo by šel na barikády nebo ‚nalehnout hrudí na střílnu‘,“ podotýká politolog.

Pozve Trump Putina do Bílého domu? A co by měl asi odpovědět…

Server New York Times přinesl ukázku rozhovoru, který poskytl prezident USA Donald Trump na palubě Air Force One při cestě do Paříže u příležitosti výročí dobytí Bastily. „Jsem zastánce těžby uhlí, zemního plynu, alternativní energie, větru,“ řekl ve vztahu k životnímu prostředí Trump. Podle svých slov je zastáncem výroby mnohem většího množství energie než kdokoliv jiný, kdo kdy zastával americký prezidentský úřad. „Budeme mít dost uhlí, jehož těžbu chtěla zastavit demokratická kandidátka Hillary Clintonová,“ obul se do své soupeřky Trump s tím, že ona chtěla omezit všechna fosilní paliva. V této souvislosti také pohovořil o Rusku. „Proč na to má vliv Rusko? Protože vydělává peníze prostřednictvím prodeje ropy. Máme pod sebou více ropy než kdokoli jiný. A chci ji využít,“ nechal se slyšet Trump. Velmi jasně pak hovořil o tom, že Spojené státy budou soběstačné a vývozem fosilních paliv připraví Rusko o zisky. „Nevím, zda je to přesný překlad slov, která americký prezident Trump během svého letu z Washingtonu do Paříže, mimochodem u nás jen skromně komentovaného, pronesl. Kdo ale sledoval vyjádření Trumpa a jeho spolupracovníků v posledním půlroce, mohl několikrát slyšet, pokud chtěl slyšet, že hovořili o konfrontaci s Ruskou federací nejen ve vzduchu, na moři a na suchu, ale i v oblasti ekonomické,“ komentuje Zbořil a doplňuje: „Nám se zdá, že i to mohlo být předmětem rozhovorů s Emmanuelem Macronem během nejméně dvouhodinového přihlížení vojenské přehlídce na Champs-Elysées a po fiasku G20 v Hamburku. Snad bychom tedy mohli upozornit, že tato informace je ale mnohem důležitější než bádání psychologů o ‚řeči těla‘ Donalda Trumpa nebo Vladimira Putina, kterému se u nás věnuje až příliš vášnivě zaujatá pozornost.“

Trump dostal na palubě Air Force One také přímý dotaz, zda pozve do Bílého domu ruského prezidenta Putina. „Řekl bych, že ano. Ve správný čas. Nemyslím si, že teď je ten správný čas, ale ano, pozval bych ho. Podívejte, bylo by pro mě jednoduché vám říct, že ho určitě nepozvu. Ale to by byla hloupost,“ reagoval Trump. Zdeněk Zbořil se pozastavil nad samotnou otázkou, která na palubě letadla zazněla. „Co by na ni měl prezident Spojených států, který je ve funkci půl roku, odpovědět? Navíc když během posledních několika měsíců jen létal po světě a chválil kdekoho. Proč se raději nezamýšlet, co americký prezident sleduje tím, že snad jen s výjimkou Angely Merkelové říká zatím jen to, co chtějí nebo se nebojí slyšet. A kdy dosud otázky na celém světě mu kladené nemají účel se o něm a jeho názorech něco dozvědět, ale přinutit jej, aby se dopustil nějakého chybného výroku,“ říká politolog.

Že je „krásná?“ Říct něco takového je neurvalost?

„Řadu uživatelů sociálních sítí nepotěšilo, že Trump během konverzace s první dámou Francie Brigitte Macronovou stočil řeč na její postavu. Jeho komplimenty zachytilo video, Elysejský palác oficiální momenty návštěvy Trumpa a jeho manželky u příležitosti oslav dobytí Bastily živě vysílal na Facebooku. ‚Víte, jste v tak skvělé formě,‘ řekl Trump Macronové u pařížské Invalidovny, kde je pohřbený například Napoleon Bonaparte. ‚Krásná.‘“ Takto psaly minulý týden například Lidové noviny. „Při známé důvěryhodnosti zpravodajství Lidových novin nevím, zda šlo v tomto případě o ‚skvělé formy‘, tj. tvary těla, nebo o stav zdraví a fyzické kondice ženy francouzského prezidenta. Pokud dokáže české zpravodaje a komentátory vzrušit slovo ‚krásná‘ a považovat je za neurvalost nebo netaktnost amerického prezidenta, měli by pro něj vytvořit speciální slovník, ze kterého by mohl vybírat ideově správná a nějakou zvláštní komisí schválená slova, která by mohl používat,“ říká k tomu Zbořil. „Já bych se ale raději nejdříve zeptal paní Macronové, zda jí výroky Donalda Trumpa urážejí, a teprve potom to konzultovat s redakcí LN. A ta by měla oznámit konzumentům těchto pokleslých informací, co je ještě povoleno v zemi, kde již dávno měla zvítězit pravda a láska nad lží a nenávistí,“ dodává.

V tomto kontextu se proto nabízí i otázka, jak dlouho se udrží v médiích i komentáře k tématu, že Emmanuel Macron má o 24 starší manželku, což bývá doplňováno i tím, že stejný věkový rozdíl je i mezi prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ženou Melanií. „Myslíte-li v České republice, pak asi stejně dlouho jako dennodenní pronásledování Ivety Bartošové v českých médiích. Za benevolentního přihlížení renomovaných psychiatrů, kteří raději komentují politické události než vlastnosti populárních osobností, které se musejí potýkat s prezentováním své výjimečnosti na veřejnosti a její kritikou, hraničící s nenávistí,“ reaguje Zbořil. „A když chybějí téma a inteligence, hodí se cokoli. Kulhající prezident se stane opilcem, Donald Trump sukničkářem, ačkoli jeho apetit je ve srovnání s jeho předchůdci J. F. Kennedym a Billem Clintonem nesrovnatelný. Nyní tedy chamtivá smečka cítí krev, když se mluví o věkovém rozdílu mezi prezidenty a jejich ženami. A nedej bůh, kdyby došlo k rozvodu!“ doplnil politolog.

A jak si zatím vede Emmanuel Macron? „Vyhrál dvoje volby, prezentoval se v evropské politice, a dokonce i váhavě na mezinárodní úrovni. Ale všechna dosud známá hodnocení jeho politických skutků si dávají pozor a nechávají si čas na to, aby po několika měsících Macronova působení ve vysoké politice obsahovala nějaké definitivní soudy,“ shrnul Zbořil.

Babiš Jánošík? „Co nechceš, aby ti jiní činili…“

V rozhovoru pro Seznam teolog a profesor Tomáš Halík uvedl: „To tajemství Babiše je v takovém zvláštním paradoxu. Na jedné straně má vynikající PR agenturu, ti lidé skutečně pracují velmi profesionálně. Na druhé straně představuje takový typus, na který vlastně česká společnost není připravená. To řekl jeden slovenský novinář – on je vlastně postava z mečiarovského Slovenska, s jakými vůbec nemáte zkušenosti a nemáte sebeobranu.“ Na otázku, zda nejsme rezistentní vůči Andreji Babišovi, pak odpověděl: „Spousta lidí ho chápe jako takového Jánošíka, který nemá vůbec žádné ohledy, morální – a jde prostě za tím svým. Těm lidem to imponuje, protože mnozí by chtěli být také takoví.“ A co si myslí o těchto přirovnáních doktor Zbořil? „Tomáš Halík po léta neopomíjí jakoukoli příležitost, aby mluvil o politice, skutky a lidi soudil a často i odsoudil. Snad by si mohl každý den alespoň jednou opakovat: Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim! Karel Havlíček k tomu dodává: Pravil kantor žáku kdesi, třepaje ho za pačesy. A možná by se někteří mohli za nevěřícího Tomáše modlit,“ říká.

V souvislosti s prezidentem Halík zopakoval, že se za Miloše Zemana modlí, protože se modlí „za všechny zlé lidi“. „Těm lidem nepřeju nic zlého. Samozřejmě nesnáším a svým způsobem nenávidím některé jejich vlastnosti a činy. Ale odděluji ty lidi od těch činů. Protože oni jsou to slabí lidé, hříšníci, jako já jsem slabý člověk a hříšník.“ „Nevím, zda Tomáš Halík tímto nenaznačuje, že je tak ‚zlý člověk‘ jako Miloš Zeman. Ale v každém případě už dosáhl toho, že kvůli jeho neustálým útokům na prezidenta republiky brání jeho kritikům veřejně mluvit o prezidentových případných omylech nebo chybách, aby jim nebylo přisouzeno místo v řadách stoupenců Halíka,“ říká Zbořil. „Doufám, že nepředpokládá, že on je jediný spravedlivý a vidoucí mezi nevidomými. Také já vím, že i Tomáš Halík je hříšník, ale nemusím to při každé příležitosti pokrytecky troubit do světa,“ dodal.

EU hledá vnějšího nepřítele

Maďarský premiér Viktor Orbán spustil kampaň, která očerňuje jeho ideologického soka, miliardáře a finančníka George Sorose. Soros je na plakátech líčen jako nepřítel maďarského lidu a zároveň jako propagátor ilegální migrace do Evropy. Billboardy se Sorosovým obličejem na modrém pozadí zároveň doprovází i televizní reklama. Překročil Viktor Orbán míru vkusu? A o čem to svědčí, když zároveň Evropská komise zpřísnila postup vůči Maďarsku kvůli novému zákonu o neziskových organizacích? „Zdá se mi, že u nás doma jsme trochu jednostranně informováni jednak o názorech Orbána Viktora, o jeho politice a popularitě mezi občany Maďarska. O tom, že za peníze, podle mého názoru, nastrčeného bankovního bílého koně Sorose jsou ovlivňovány vnitropolitické události v zemích střední a východní Evropy, snad pochybují již jen jím placené neziskovky v ČR,“ uvedl Zbořil. „Doporučoval bych proto nečíst a neposlouchat v ČR dostupné zprávy v angličtině, a když už se nechceme učit maďarsky, tak si je poslechnout v některém z jiných evropských, nikoli evropsko-unijních, jazyků. A ti, kteří si myslí, že to v Maďarsku přehánějí s evidencí zahraničních subjektů v oblasti kultury, osvěty a politiky, ať se seznámí se situací třeba ve Spojených státech, kde dávno před nástupem Donalda Trumpa to měli, jak hezky říkají naši poslanci, ‚dobře ošetřeno‘. A Evropská unie, jako stagnující nebo ze slávy ustupující politická entita to řeší tak, jak se to kdykoli v minulosti dělalo: Hledá nepřítele. Už jich má několik, ale jen to, že mezi ně na první místo zařadila Maďarsko a současně Polsko, nesvědčí o tom, že by ji řídili lidé osvícení,“ uzavírá dnešní Rozjezd.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je bordel, že jo? Tereza Spencerová sleduje nadupanou cestu Zemana do Ruska a má co říct „západním demokratům“

8:00 To je bordel, že jo? Tereza Spencerová sleduje nadupanou cestu Zemana do Ruska a má co říct „západním demokratům“

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Zeman by dostal od svých kritiků za uši, ať by udělal cokoliv, reagu…