Co říkáte na nedávné útoky na ženy v Rakousku, Německu a dalších zemích?
Ty útoky nelze nic jiného než odsoudit. To je myslím si reakce každého rozumně smýšlejícího člověka. Četl jsem na veřejných diskusích, že sluníčkáři, nebo prostě ti, co přijali už tu část uprchlíků, si nejsou vědomi těch určitých rizik. Já jsem to formuloval na svém blogu, že my, tím pádem se do této skupiny také zahrnuji, si těch rizik vědomi jsme. Ono totiž nejde úplně zastírat, že mezi uprchlíky jsou potenciální násilníci, někteří nemají úplně vhodné dispozice k tomu, aby se mohli zapojit do pracovního procesu v Evropě a tak dále… Zkrátka, uprchlíci jsou lidé a s tím jsou spojeny samozřejmě veškeré lidské neřesti a lidské ctnosti.
Ale přece jen asi ti uprchlíci jsou vesměs muži, kteří mají k ženám trošku jiný přístup než většina Evropanů… Myslíte si, že to za to riziko stojí, přijmout je třeba i do České republiky?
Já jsem celou dobu, co se uprchlická krize vyvíjí, svůj názor nepřehodnotil. Já pořád říkám, že přijmout ano, ale přijmout opravdu ty potřebné. A teď je otázka, jakým způsobem tu potřebnost formulovat. Je samozřejmě nutné v první řadě dodržovat azylová pravidla. Já, byť korunovaný sluníčkář, odsuzuji krok Německa, kdy vlastně řekli zcela otevřeně – pojďte k nám a už se nestarali, v co to dojde. A v co to došlo, je očividné. Zkrátka stále v sobě máme jistý pud sebezáchovy. Ono totiž není v zájmu sluníčkářů rozložit tu západní kulturu a euroamerickou civilizaci a zkrátka přijmout sem uprchlíky na úkor domácího obyvatelstva. Vůbec ne. Primární je samozřejmě pomoci. Pomoci těm uprchlíkům ale komplementárně s tím samozřejmě pomáhat v těch dotčených zemích a ne se snažit ty problémy řešit výzvou – přijďte sem. To je nemožné. Zkrátka ta pomoc musí být široká. A co se těch rizik týče, já osobně zastávám ten názor, že bychom ta rizika měli podstoupit. Nicméně, ve chvíli, kdy otevřeme náruč a řekneme, ano, pojďte k nám a někdo si této pomoci nebude vážit, tak v tu chvíli je potřeba jednat naprosto nekompromisně. A to zaznívá i z vyšších míst německé politiky. Že zkrátka, když někdo udělá nějaký přečin, nebo zločin, tak bude vyhoštěn. Zcela nekompromisně. Je pravda, že tady ten postup je složitější, z toho důvodu, že není možné uprchlíky repatriovat do země, ve které zuří válečný spor.
Nebylo by tedy ale lepší uzavřít hranice schengenského prostoru, třeba alespoň na čas?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora