Změní se opravdu celý svět v základech po vítězství Donalda Trumpa, jak se nyní můžeme dočíst v řadě renomovaných médií? Jste podobného názoru? A dá se vůbec předpokládat, co lze po nástupu do úřadu od nového amerického prezidenta očekávat? A v čem se bude jeho vládnutí nejvíce lišit od toho, kdyby vyhrála Hillary Clintonová?
Možná by neuškodilo méně podléhat emocím na sociálních sítích. Samozřejmě se s nástupem Donalda Trumpa nestane nic až tak dramatického. Jaké konkrétní kroky od nového prezidenta můžeme očekávat, uvidíme ve chvíli, kdy budeme znát jeho vládní tým. Od nové administrativy očekávám obecně více realismu a pragmatismu a méně idealismu a ideologie. Je dobré si znovu uvědomit, že byl zvolen prezident USA. Nikoliv prezident ČR, Ukrajiny nebo Sýrie. Proto bude dělat především to, co považuje za prospěšné pro svou zemi a její občany.
Od mnoha politiků včetně těch českých můžeme nyní slyšet, že Trump bude oslabovat NATO a soustředí se hlavně na řešení svých domácích problémů. Vzrůstají tedy obavy, že Evropa zůstane sama a těžko bude čelit dominantnímu Rusku. Mají tyto obavy reálný základ?
Jediná skutečná snaha oslabit NATO přišla zatím z Bruselu s návrhem na zřízení evropské armády. A jediné, co jsme zatím od Trumpa slyšeli, byl požadavek na zvýšení příspěvku do společné kasy od evropských států. Což je logické a budeme to muset udělat každopádně, protože členství v NATO dává smysl a nemůžeme očekávat, že záruku naší bezpečnosti bude donekonečna financovat někdo jiný.
Jaký přístup vlastně zaujalo vedení EU vůči nově zvolenému americkému prezidentovi? Je jejich postoj pragmatický anebo mají navrch obavy a odtažitý přístup? Připravovali se vůbec lídři EU i na tuto alternativu? Jaké první kroky lze od vrcholové reprezentace EU vůči USA očekávat?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán