Co říkáte tomu, že vzpomínková akce studentů na Albertově se musela konat o týden později, protože studenti se tam 17. listopadu kvůli akci Bloku proti islámu a Strany práv občanů vůbec nedostali?
Myslím, že je velká ostuda, že 17. listopadu nepustili jak studenty, tak pedagogy uctít památku lidí, kteří tam přišli v roce 1939 a 1989. Nepochopila jsem, proč se to stalo. Na druhou stranu jsem velmi vděčná, že se studenti i akademická obec vzchopili k tomu, že o týden později uspořádali vlastní akci. Ale normální to není. Myslím, že tím, že se prezident republiky postavil do čela extremistického uskupení reprezentovaného panem Konvičkou, svým způsobem studenty z Albertova s pomocí policie vyhnal, a to není dobře.
Dá se říci, že když se prezident postavil vedle předsedy Bloku proti islámu Martina Konvičky a místopředsedy hnutí Úsvit - Národní koalice Marka Černocha na shromáždění, kterého se zúčastnili i extremisté z německého protiislámského hnutí Pegida a britské antiislámské organizace English Defence League, tím extremisty, kteří byli dosud na okraji politické scény, vlastně legitimizoval?
Legitimizace proběhla zcela jasně, proto si myslím, že se ozvaly kritické hlasy. Považuji českou společnost za tolerantní, protože je ochotna vnímat odlišné názory, ale tady jsme narazili na to, co podle mě nemáme tolerovat, tj. posilování extremistických sil v naší společnosti. A jestliže se do jejich čela postavil prezident republiky, tak to o něčem svědčí. Myslím, že v názorech, které prezident dlouhodobě zastává na imigrační vlnu, se mohl opřít o pozice jak vlády, tak Parlamentu, protože k této věci demokratické síly zastoupené v českém Parlamentu přijaly usnesení ať už v únoru letošního roku nebo v říjnu letošního roku, kdy se vymezujeme proti povinným kvótám, kdy žádáme o ochranu schengenských hranic, kdy žádáme zvýšení migračních a azylových prvků v našem právním řádu. Prostě všechny kroky, které mohou být v právním státu uskutečněny, uskutečněny byly a prezident mohl podpořit tyto síly. Proč podporuje ty, jež jsou skutečným nebezpečím pro demokratický život v této zemi, je pro mě skutečně záhadou a jsem z toho vážně nešťastná.
Považujete Blok proti islámu nebo parlamentní hnutí Úsvit - Národní koalice či Stranu práv občanů, které se protiislámské demonstrace zúčastnily, za nebezpečné pro demokracii v České republice?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová