Právě nyní dáváte na vědomí své rozhodnutí kandidovat v přímých volbách českého prezidenta. Jak u vás toto odhodlání uzrálo?
Žijeme v době, kdy se naše představy o světě hroutí. Dochází k masovému přeskupování lidí, které skoro nelze nijak ovlivnit. Země se nachází ve smrtelném nebezpečí, slušní občané jsou vyděšeni a neví kudy kam. V takovém okamžiku je třeba jednat, proto jednám. Kdyby mě lidé zvolili, stal bych se nejvyšším služebníkem a ne nějakým vládcem či carem, jak si to někteří kandidáti mylně představují, tak dám jasně najevo odhodlání svou zemi bránit. Evropské unii, do níž jsme se v dobré víře dostali, je třeba dát jasně najevo, že se naše země nikdy nepodílela na drancování světa trvajícím několik století, které se nazývá kolonialismus. Prožily si to celé kontinenty, třeba Afrika. Některé země - Anglie, Francie, Belgie - ze svých kolonií vysály miliardy. Byla to taková doba. A proto v nich dnes žijí lidé z kolonií, velmi často muslimové. Těch lidí je dnes takové množství, třeba v Manchesteru, Birminghamu, části Londýna, že ovládají tamní radnice.
Takže by měl pro evropské země s nekolonialistickou historií platit v přijímání uprchlíků jiný režim?
Základem Evropské unie jsou právě postkolonialistické země. Nicméně nejsem pro to, aby vše braly na sebe a my se do ničeho nezapojovali. Žádný dvojí režim. Jsem pro to, aby celá Evropská unie vytvořila speciální fond, z něhož by se vše financovalo. Samozřejmě, že nejvíc by musely přispět bývalé koloniální mocnosti. My jsme malá země, moc peněz nemáme. Podle mých mezinárodních zkušeností bychom měli tvrdě jít po vládcích zemí, z nichž lidé utíkají. Mám dojem, že v Libyi, Sýrii, Súdánu a další zemích, odkud míří migrace do Evropy, na ní vydělávají hlavně místní vládci, kteří jsou spolčeni s převaděčskou mafií. Zmíněný fond by přispíval k restrukturalizaci systémů těchto zemí, aby odtud lidé nemuseli utíkat. Postavit tam lehký i těžký průmysl.
Nicméně na těchto zemích se nejvíce podepsala politika Západu. Sháňka po surovinách zakrytá potřebou exportu demokracie a ochrany lidských práv, nemyslíte?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský