Gazdík přestal chválit: Polepšená Véčka? Nejsem naivní

19.06.2011 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové si v den čtvrteční stávky odborů pochvaloval, jak protest stmelil vládu a dokonce jím často kritizované Věci veřejné prý začaly jednat konstruktivněji. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ale z chvály zase ubral. Kromě toho popsal, jak si odboráři představují výsledek vládních reforem.

Gazdík přestal chválit: Polepšená Véčka? Nejsem naivní

Pane předsedo, s ohledem na náš půlnoční rozhovor, co obvykle děláte o půlnoci ze soboty na neděli?

Protože to bývá jeden z těch vzácných okamžiků, kdy bývám doma, tak trávím sobotní půlnoc s přáteli, známými a rodinou. Pokud ovšem z přemíry dojmů a zážitků z předchozího týdne neusnu už před půlnocí.

To věřím. Ve čtvrtek proběhla celorepubliková stávka v dopravě? Podle komentářů mnoha politiků, které zastihla stávka v Praze, si pochvalovali nečekaného uvolnění provozu? Jak jste vnímal akci odborářů vy osobně?

Uvolnění provozu například v Praze byla sice ta příjemná strana mince, ale neměla by odvádět pozornost od toho podstatného. A to je podle mě skutečnost, že pro stávku nebyl skutečný důvod. Jednání mezi odbory, vládou a zaměstnavateli o výsledné podobě reforem ještě probíhala a probíhat budou, v takové chvíli mi připadá stávka předčasná.


Odboráři v průběhu vyjednávání s vládními představiteli vycházeli opakovaně s prohlášeními, že s nimi není řeč, ministři prý vůbec neakceptují jejich návrhy. Proto neměli jinou možnost, než jít do stávky. Dalo se stávce v tomto předejít?

Není pravda, že vláda vůbec nezohledňuje požadavky odborů. Druhý pilíř penzijního systému nebude povinný (podle mého názoru je to škoda), o vzorci pro výpočet důchodového věku po roce 2040 se bude ještě jednat, stejně tak premiér podle mě připouští diskusi o důchodovém věku u některých specifických profesí. Většina požadavků odborů by se ale dala shrnout takto: nechceme jít později do důchodu, nechceme nic platit u lékaře, zkrátka nechceme žádné zásadnější změny. To, že takovým požadavkům pravicová vláda nemůže vyhovět, je myslím zřejmé.

Během čtvrtečního setkání Miroslava Kalouska s odboráři před ministerstvem financí došlo k nepříjemnému incidentu, kdy byl ministr kritizován - až vulgárně - a byla na něho dokonce vržena rajčata a vejce...

Já bych ten incident nedramatizoval. Nikomu se nic nestalo, většina protestujících zachovala chladnou hlavu, pár agresivních jedinců se najde vždycky. Házení rajčat a vajec už tahle země také zažila. V řadě jiných zemí mají projevy nesouhlasu mnohem násilnější charakter, já jsem rád, že u nás nelétají kameny, nikdo nezapaluje auta a nedemoluje ulice. V tomhle věřím, že jsme rozumný, civilizovaný národ.

Jakou roli ve stávce vůbec dáváte ministru financí? "Zařídil" prostřednictvím soudu odložení termínu konání stávky o tři dny. Za tu dobu měla vláda možnost k dalším vyjednáváním - i když nakonec neúspěšným - s odboráři. A především mohla zařídit náhradní dopravu apod. Miroslav Kalousek byl v době stávky nejvýraznějším politikem. Dokonce byl vidět více ne premiér.

Nechci srovnávat ministra Kalouska a premiéra, jsou to dvě úplně rozdílné povahy. Miroslav Kalousek podal k soudu návrh na předběžné opatření, protože jako správce státních financí je to právě on, kdo bezprostředně řeší ekonomické dopady stávky. Ty by zřejmě byly výraznější, pokud by stávka byla už v pondělí a na přípravu by tak stát, firmy i běžní lidé měli jen víkend.

Obáváte se, že by se mohla stávka opakovat, a to ve větším rozsahu, jak již někteří odboráři naznačují?

Ano, to riziko tu samozřejmě je. Pokud vím, někteří představitelé ČSSD se během čtvrteční stávky nechali slyšet, že na podzim bude generální stávka. Otázka je, nakolik je fér, aby se sociální demokraté s využitím odborů pokoušeli ovlivňovat politiku legitimně zvolené vlády těmito „mimoparlamentními" cestami.

Nyní k vašim reformám. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek zvažuje, že dá prezentaci vládních reforem na starost PR agentuře. Neobáváte se, že to bude vypadat jako neschopnost vlády komunikovat vlastní reformy?

Pokud jde o komunikaci, jakoukoliv problematiku vždycky dokáže lépe komunikovat někdo, kdo od toho problému má trochu odstup, takže využití specializované agentury bych nezavrhoval. Podívejte se, jak se osvědčilo lékařům v případě akce „Děkujeme, odcházíme." Vláda se soustřeďuje na přípravu zákonů, to je v pořádku, ale na komunikaci nutnosti reforem jí už nezbývá tolik času a sil. A ukazuje se, že je to chyba, lidé si na nedostatečnou informovanost stěžují. Jistě, hlavní zodpovědnost za komunikaci reforem bude vždycky na vládě, ale zkušenosti externí agentury jim v tom mohou významně pomoci.

Co se týče vládní koalice, byl jste až do stávky odborů jedním z nejhlasitějších kritiků koaličního partnera Věcí veřejných. Ve čtvrtek před příchodem do sněmovny se ale vaše rétorika úplně změnila, když jste prohlásil, že VV jsou konečně konstruktivní a koalice se stmelila. O té jste rovněž prohlašoval, že v její dlouhodobější existenci nevěříte. Proč ta změna? 

Ano, na dotaz, jestli stávka vládu stmelila, jsem řekl, že to tak je, že VV se chovají mnohem konstruktivněji, o čemž svědčí i uplynulý týden v Poslanecké sněmovně. Je to samozřejmě určitá nadsázka, protože změnu chování VV nelze přičítat jen stávce. VV především potřebují jasně ukázat, že jsou platnou vládní stranou, že chtějí spolupracovat na reformách, potřebují se konstruktivní prací odstřihnout od skandálů, které je provázely uplynulé dva měsíce. Na druhou stranu nejsem tak naivní, abych si myslel, že od teď už bude všechno fungovat skvěle. O tom svědčí avizovaná schůzka vedení VV s vedením odborů...


Další exkluzivní Půlnoční rozhovory ČTĚTE ZDE


Čtěte také:


FotoKoláž: hns

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…