21. srpna si vzpomeňme na bývalé "spojence", buďme vděčni za EU a chovejme se solidárně, vyzývá Bohumil Doležal. Když nebudeme pomáhat potřebným, zapřeme prý naší kulturu

21.08.2015 18:31 | Zprávy

ROZHOVOR Řinčení zbraní, které používá v souvislosti s migrací prezident Miloš Zeman, je podle politologa Bohumila Doležala jen populistické gesto, které vychází vstříc jednodušším náturám, povzbuzuje neurčité násilnické sklony, je nezodpovědné a zároveň směšné. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vyjadřuje obavy z destabilizace Evropské unie a vyzývá, abychom byli zodpovědnými a aktivními členy EU a problému masové migrace z rozvrácených oblastí Asie a Afriky čelili společně a solidárně s našimi spojenci.

21. srpna si vzpomeňme na bývalé "spojence", buďme vděčni za EU a chovejme se solidárně, vyzývá Bohumil Doležal. Když nebudeme pomáhat potřebným, zapřeme prý naší kulturu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí v Praze si lidé připomněli výročí srpnové okupace v roce 1968

Klub na obranu demokracie, jehož jste spoluzakladatelem, se obrací na veřejnost s výzvou Evropa nás potřebuje a my potřebujeme Evropu. Proč jste výzvu načasovali právě k výročí 21. srpna?

Především musím říci, že jsem výzvu inicioval, významně se podílel na její formulaci a organizaci, ale nejsem pověřeným mluvčím všech signatářů. Berte tedy to, co řeknu, jako moje osobní stanovisko.

Důvod načasování plyne z textu výzvy. Dne 21. srpna každoročně vzpomínáme dřívějšího vykutáleného „spojenectví“, které vyvrcholilo tím, že nás v roce 1968 hegemon toho spolku bez varování vojensky okupoval. Poté, co jsme se „spojenectví“ se štěstím zbavili, jsme rádi a dobrovolně vstoupili do EU, kam regionálně i historicky patříme. A využívali jsme dosud všech výhod, které to spojenectví skýtá, včetně dotací, na nichž se podílejí hlavně vyspělejší a bohatší státy Unie. Teď to spojenectví stojí před velkým problémem, masovou migrací z rozvrácených oblastí Asie a Afriky. Hrozí destabilizace nejvíce postižených unijních členů a dezintegrace Unie. Bylo by nešťastné předpokládat, že je nejvyšší čas zachránit si kožich a hledat, kde nechal tesař díru. Je naopak zároveň slušné i politicky pragmatické, abychom problému čelili v rámci EU, společně a solidárně se spojenci.

Kritiku Hradu i některých politiků vyvolala už výzva více než 2 500 českých vědců a dalších osobností proti prudkému vzestupu xenofobních nálad ve společnosti a aktivitě extremistických skupin v souvislosti s imigrací. Máte také obavy ze vzestupu xenofobie v české veřejnosti?

V případě naší výzvy jde o obavy zaprvé z destabilizace EU, zadruhé z destabilizace naší země. Bezpečnost a stabilitu naší země nemůžeme zajistit tím, že obětujeme demokratické uspořádání našeho státu a naše vztahy se spojenci. Stabilita naší země spočívá právě v jejím demokratickém uspořádání a v pevných spojeneckých vazbách. Růst xenofobních nálad v naší společnosti je zjevný, je to vážný problém pro demokracii, protože společnost, kterou zmítají strach, stres a hysterie, je náchylná chovat se sobecky a upřednostňovat násilná, bezohledná řešení. V tomto smyslu je prohlášení vědců legitimní a záslužné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lež. Foltýnovo video o okupaci smeteno zkušeným novinářem

18:42 Lež. Foltýnovo video o okupaci smeteno zkušeným novinářem

Novinář Ladislav Henek pro ParlamentníListy.cz podrobně rozebral vládní komunikaci v souvislosti s n…