Říkal, že komunisti znovu zblbnou lid. To se prý stalo a už je pozdě

15.02.2012 12:23

JINÝMA OČIMA Expremiéru úřednické vlády Janu Fischerovi by v přímé prezidentské volbě dala hlas čtvrtina voličů. Vyplývá to z průzkumu SC&C pro Českou televizi. Fischer byl devět let, až do roku 1889, v předlistopadové Komunistické straně Československa (KSČ). Téhle jeho minulosti se děsí známý antikomunista a někdejší pracovník Bezpečnostní informační služby Vladimír Hučín. Polévat benzínem a zapalovat se prý kvůli Fischerovi nicméně nebude.

 Říkal, že komunisti znovu zblbnou lid. To se prý stalo a už je pozdě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip v rámci volební kampaně

Za Fischerem podle průzkumu skončili ekonom Jan Švejnar se 13 procenty a podnikatel Tomio Okamura s devíti procenty. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg nebo bývalý premiér a nynější čestný předseda Strany práv občanů - zemanovců Miloš Zeman by získali pod deset procent hlasů. Schwarzenberg devět a Zeman osm procent, uvedla ČTK ze zmíněného průzkumu.

Málo se prezentuje, co prováděli

V souvislosti s „komunistickou“ minulostí Jana Fischera vyšlo rovněž najevo, že zhruba šedesáti procentům voličů by právě minulost předlistopadového „straníka“ na postu prezidenta nevadila.

Z jiného soudku má ovšem názory bojovník se vším, co komunismem zavání, Vladimír Hučín. Podle něj za tolerancí vůči stranické minulosti stojí neinformovanost mladých a ztráta paměti spojená s nespokojeností u starších.

„Nedostatečně se prezentuje minulá doba na školách a všude, kde je možné s ní seznamovat mládež. To už je dnes generační problém. Mladí lidé už v podstatě neví nic o těch, kteří si užili po kriminálech. Už neví o lidech ztrácejících postavení v důsledku kádrových nedostatků a podobně," říká Hučín.

Nespokojenost, korupce a bezpráví, voda na mlýn komunistů

„A teď jsou lidé nespokojení, tak se komunistům zase daří propagovat boj za lepší zítřky. Nespokojenosti komunisté a všichni zastánci starých pořádků dokáží využít,“ míní Hučín. Tomu také chybí názorná dokumentace všeho toho, co zde před listopadem 1989 bylo.

„Já sám jsem se snažil zachránit spoustu významných dokumentů toho, čím vším se tady v minulosti Státní tajná bezpečnost zabývala. A myslím si, že kdyby se to prezentovalo na veřejnosti, pak by to procento lidí vracejících se v myšlení k dobám minulým bylo nižší,“ konstatoval někdejší pracovník Bezpečnostní informační služby.

Shrnuto a podtrženo, za tolerancí ke komunistické straně stojí podle něj nespokojenost a ztráta paměti. „To všechno je podhoubí pro levicové až krajně levicově orientovaná seskupení. A ostatní? Ti se, jak se říká, starají o boj o zrno, aby měli práci,“ dodal Hučín.

Nadáváte, ale dříve by to nebylo

„Já kolikrát říkám lidem, když nadávají, že třeba musí platit léky. Ano, stojí to peníze, ale jsou to léky, které by za komunistů nebyly, nebyla by normální možnost je získat. Zkrátka zapomíná se na minulost a na její prezentaci v plné nahotě,“ říká antikomunista.

A v čem tkví nespokojenost lidí i jejich zvyšující se tolerance vůči někdejším členům KSČ? „Lidi vidí, že se krade, korumpuje a nic se nevyšetří. Není kde žalovat a když je, tak se to stejně nevyřeší. A to v lidech nutně vyvolává pnutí, kterého milovníci starých pořádků umí velmi dobře využít,“ míní Hučín.

Ten v té souvislosti podotkl, že před podobnou situací varoval už před lety a stal se tak prý nositelem poplašné zprávy, přičemž dnes je situace horší, než předpokládal. Za to by nejraději některé představitele BIS doslova „stáhl z kůže za živa“. „Víte, jak je dlouho mír, tak to má takovéto konce,“ dodal Hučín lakonicky.

Fischer - polepšený komunista

Jako na ukázkový příklad kandidáta na prezidenta s předlistopadovou minulostí v KSČ upozornil Hučín na Jana Fischera. „On na mě působí jako slušný člověk. Ale aby to byl prezident, takový člověk by měl být čistý jako boží oko,“ myslí si.

„Nechci si představovat, že by na Hradě měl být nějaký bývalý komunista. To je prznění toho úřadu, aby tam byl člověk, který nejdříve „myslel“ a pak tedy „pochopil“. On měl pochopit v době, kdy byl v té straně, na to má dost mozkových buněk, aby chápal, že je součástí zločinné ideologie," tvrdí Hučín.

Klaus mě nezklamal, Havel strašně

"Víte, mě třeba nijak nezklamal prezident Václav Klaus. Protože já už od počátku v BIS jsem měl informace, že to je osoba, se kterou bych tedy rozhodně na houby nešel. Ale obrovské zklamání byl pro mne Václav Havel,“ zhodnotil Hučín někdejší a současnou hlavu státu.

Mezi svými kandidáty, které by si na postu prezidenta uměl představit, pak Hučín uvedl sestru bratrů Mašínových Zdenu. „Kde skutečně se jedná o osobu s naprosto čistým morálním štítem. Ale polepšený komunista? No to bude velký. Ale polévat benzínem se kvůli tomu nebudu."

K průzkumům, které nyní ukazují, že by ČSSD společně s KSČM získala v Poslanecké sněmovně jasnou většinu, pak Hučín se smíchem dodal: „Podívejte se, pro mě třetí odboj ještě neskončil, asi takhle vám to řeknu.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

14:01 Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

Nejsou banány a jejich cena roste. V plzeňském supermarketu došla leckterým Čechům slova, případně v…