Starosta Slováček: Na rozdíl od Dobeše víme, jak na dotace

21.02.2012 20:33

ROZHOVOR Starosta Českého Těšína Vít Slováček (KDU-ČSL) se těší velké oblibě občanů města. Už ve druhém volebním období získal rekordní počet preferenčních hlasů, a to i přesto, že lidovci v mnoha krajích nad volebním výsledkem zaplakali. Snaží se dělat pro své voliče maximum a je přímo vzorem v mezinárodní spolupráci. Trápí jej vysoká prašnost ve městě a nedostatečný a nejasný systém financování sociálních služeb. Daří se mu smysluplně čerpat evropské peníze.

Starosta Slováček: Na rozdíl od Dobeše víme, jak na dotace
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Pane starosto, krajský statistický úřad zveřejnil začátkem února údaje z loňského sčítání.  Vyplynulo z toho, že obyvatel kraje ubývá. Jak si na tom stojí Český Těšín?

Míra úbytku obyvatel v Českém Těšíně je s poklesem 1195 obyvatel za deset let poměrně malá, i ve srovnání s okolními většími městy, kde obyvatel ubývá až dvakrát rychleji.

Jak, nebo čím se snažíte si lidi ve městě udržet?

Vedení města se snaží tento přirozený trend zmírnit různými typy pobídek ať už v oblasti práce, bydlení či zázemí pro děti.
Aktivně podporujeme vznik nových pracovních míst, například prostřednictvím průmyslových zón. Jen za posledních několik let v nich našlo zaměstnání asi tisíc lidí, což je v poměru k počtu obyvatel velmi vysoké číslo.
Dále jsou to aktivity směřující k vytvoření dobrého místa pro život - revitalizace oddychových části města pro rodinnou rekreaci, výstavba dětských hřišť, multifunkčního sportovního stadionu, výrazná podpora sportovních oddílů i neziskových organizací pracujících s mládeží. Důležitým faktorem pro mladé rodiny je i dostupnost mateřských škol. V roce 2010 vzniklo nové oddělení mateřinky při Masarykově základní škole, nyní plánujeme otevření dalšího oddělení. Velkorysý je projekt IPRM na zlepšení kvality života na nejmladším sídlišti Svibice, kdy jsme získali částku v řádech 120 milionů korun na revitalizaci panelových domů i veřejných prostranství.

Jak vypadá bytová politiky v Českém Těšíně, staví se nové domy a bytové domy?

Zatímco především Karvinsko hlásí velký úbytek domů a bytů v důsledku poddolování, demolice vybydlených objektů ze strany sociálně nepřizpůsobivých nebo v důsledku výstavby nových nákupních center, v Českém Těšíně je to právě naopak. Zde trvale přibývá obytných domů, a to jak s více byty, tak i rodinných domků.  Například jen ve srovnání s rokem 2001 máme o 167 obytných domů více. Město bylo naposledy investorem nástaveb na panelových domech, nyní se snažíme spíše vytvářet podmínky pro soukromé investory a stavebníky.

Od Polského Těšína (Czieszyna) vás dělí jen řeka, jak vypadá v posledním roce vaše spolupráce?

Velmi dobře, a nejen v posledním roce. Společně jsme využili otevírání hranic, našeho vstupu do Evropské unie. Na společné projekty jsme získali v rámci evropských grantů v přepočtu 200 milionů korun a další připravujeme.

Ubylo prý také lidí hlásících se k polské národnosti, co to pro vás znamená?

Většina údajů o počtech osob hlásících se k národnosti je v téměř každé kolonce výrazně nižší oproti roku 2001. S ohledem na skutečnost, že letos poprvé nebylo třeba tuto otázku odpovědět, nejde údaje seriózně interpretovat.

Kolik ve městě bydlí obyvatel, kteří se hlásí k polské národnosti?

V Českém Těšíně se k polské národnosti přihlásilo 3350 občanů.

Ve vašem zastupitelstvu pracuje pět politických stran. Jak spolu vycházíte?

Myslím, že korektně a jednání zastupitelstva jsou konstruktivní.

Jste představitelem strany, která v posledních komunálních volbách příliš neuspěla. Co vám naopak podle vás v Českém Těšíně pomohlo?

V komunálních volbách jsme získali rekordní podporu i já osobně jsem získal nejvyšší počet preferenčních hlasů.

Co je největší předností vašeho města?

Určitě dobrá poloha na hranici, na křižovatce tradičních obchodních stezek napříč Evropou. Dále lidský potenciál, ve Slezsku byli lidé vždy pracovití, otevření novým věcem, a tolerantní - vedle sebe dovedli žít představitelé různých národností a církví.

Co nejvíce trápí vaše voliče?

Vysoká prašnost ovzduší. Dále nedostatečný a nejasný systém financování neziskových organizací, které se hlavně zabývají poskytováním sociálních služeb. Je nedostatek terénních pečovatelek, hospiců a míst v domech s pečovatelskou službou.

Co se vám během vašeho starostování povedlo?

Získat nadstandardně velké prostředků z EU na obnovu a výstavbu nové infrastruktury ve městě, příkladná spolupráce na česko-polské hranici a průmyslová zóna, za kterou jsme dostali prestižní ocenění. Podařilo se nám po aférách, které cloumaly městem v předminulém volebním období, uklidnit situaci, stabilizovat chod úřadu a změnit povědomí celé země o městě.

Co se vám nepovedlo a proč?  

Jak jsem již uvedl, velmi nás trápí vysoká koncentrace polétavého prachu. Na své straně jsme už však všechny možnosti vyčerpali, jako je omezení vjezdu těžké nákladní dopravy do centra, vybudování obchvatu atd. Zbytek je v kompetenci státu. Také se nám vloni nepodařilo získat dotace na školy v přírodě, tak jsme školáky vypravili za své. Letos znovu se Státním fondem životního prostředí jednáme, abychom byli rovněž začleněni do první skupiny, která má na dotaci nárok.

Ing. Vít Slováček se narodil 3. dubna 1961 ve Frýdku-Místku. Je absolventem fakulty strojní a elektrotechnické Vysoké školy báňské v Ostravě.
Poprvé kandidoval v komunálních volbách jako nezávislý na kandidátce lidovců v roce 1994, o dva roky později do KDU-ČSL  vstoupil.
Členem zastupitelstva města Český Těšín se stal poprvé v roce 1998, o rok později byl zvolen místostarostou.  V roce 2006 získal rekordní počet preferenčních hlasů a stal se starostou. Tento volební úspěch zopakoval také v posledních komunálních volbách.

Pod jeho vedením získalo město Český Těšín rekordní dotace z Evropské unie, Ministerstva pro místní rozvoj a ze státní pokladny, které dohromady přesahují půl miliardy korun. Český Těšín je dáván za příklad vzorné přeshraniční spolupráce a čerpání z evropských fondů. I proto se zde setkali český a polský prezident i předsedové české a polské vlády.
Vít Slováček je jako zastupitel za Moravskoslezský kraj členem finančního a zdravotního výboru. Pracuje také v komisi pro národnostní otázky.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Anna Vidiševská

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

4:44 Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

V diskusi plzeňských občanů s předsedkyní KSČM a koalice STAČILO! Kateřinou Konečnou projevil obavy …