Dobeš se loučí: Kalousek položí vládu. Kolega řekl, že jsem mrtvej

27.03.2012 8:48

ROZHOVOR Odcházející ministr školství Josef Dobeš (VV) velmi plasticky popsal, jak došlo na jednání vlády k jeho rezignaci. Zhodnotil své působení i to, co čeká jeho nástupce. Prezident Václav Klaus prý z jeho odchodu radost neměl, ale pochopil ho. Podle Dobeše chce Kalousek rozbít tuto vládu a církevní restituce jsou jediným důvodem, který ho v ní drží.

Dobeš se loučí: Kalousek položí vládu. Kolega řekl, že jsem mrtvej
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Dobeš

Nevnímal jste jako podraz, že ministři VV na vládě podpořili škrty ve školství?

Přiznám se, že v tom boji jsem ani tak nevnímal kolegy z VV, protože to byla fakt válka Dobeš versus Kalousek. To byla hodina a půl velmi ostré výměny názorů mezi mnou a ministrem Kalouskem, do které tu a tam vstoupil premiér, Drábek, nebo Heger, nebo spojenci pana ministra Kalouska. Ale já jsem byl v takové ráži, že jsem ministry z VV nevnímal.

Po hodině a půl si Karolína Peake vzala přestávku a tam mi položila otázku, co máme dělat. Já jsem říkal: „Nevím, co vy, ale já mám jasno. Programové prohlášení vlády hovoří jasně a Výkonná rada VV mě zavázala, aby se nemuselo brát učitelům a abych hlasoval proti škrtům. Každý ale musí hlasovat za sebe.“ Zajímavý moment byl, když si vzal slovo ministr pro místní rozvoj Jankovský, který řekl: „Pepa je mrtvej. I kdyby mu to prošlo, tak už ho na vládě nesnáší všichni, kteří musejí na jeho úkor škrtat. Teď podporovat Pepu je pro nás smrtící.“ Já jsem řekl: „Kamil má pravdu.“ Fakt to tak je, protože Kalousek to celou dobu vyhrocoval na vládě ve smyslu: „Když tobě ty peníze zůstanou, tak to musíme sebrat ostatním ministrům“. VV se v tu chvíli rozhodly podpořit vládu. Největší dilema jsem viděl u Karolíny Peake, která měla dilema: padne vláda, nepadne vláda, protože ministr financí byl schopen to vyhrotit do toho, aby vláda padla. Kolegové mi pak oznámili, že budou rozhodovat pro rozpočet a Karolína Peake mě požádala, abych to premiérovi ohlásil. Já jsem po té deseti či patnáctiminutové přestávce přišel k panu premiérovi a řekl jsem mu, že VV podpoří rozpočet, tedy ty škrty, a já ho nepodpořím a zítra rezignuji. Pan premiér řekl, že si velmi váží tohoto mého lidského kroku, že mu to je velmi líto, ale že to takto bere.   



Miroslav Kalousek pak řekl, že jste odstoupil kvůli neschopnosti. Také se spekulovalo, že jste rezignoval kvůli eurofondům či reformě vysokého a regionálního školství...

Já jsem dokázal ustát spoustu útoků na mou osobu. Ustál jsem, když ministři TOP 09 nechodili na vládu kvůli kauze Bátora a když Kalousek řekl, že dokud zůstanu ministrem, tak TOP 09 nebude chodit na vládu. To jsem dovedl ustát a zavolal jsem si ministra financí Kalouska a řekl jsem mu „poslouchej, co ti řeknu“. To jsem dovedl ustát. Dovedl jsem ustát tlak vysokých škol. Dovedl jsem ustát i evropské fondy, protože jsem přesvědčen, že mám svědomí čisté. Navíc, když ve čtvrtek pan eurokomisař Hahn a eurokomisař Andor řekli, že ministerstvo školství udělalo veliký pokrok, tak já fakticky dnes nemám důvod odstupovat. Postavil jsem na koleje evropské fondy na ministerstvu, které byly za mých předchůdců strašně zanedbány. Přímo jsem řídil skupinu číslo čtyři, která zrychlila čerpání eurofondů. Oba eurokomisaři, se kterými jsem se ve čtvrtek setkal, to potvrdili. Dovedu ustát mnohé, ale ve chvíli, kdy vidím, že není naplněno programové prohlášení vlády a program VV a kdy jsem se učitelům zavázal, že jim zvýším platy, tak kvůli svému svědomí jsem nemohl zůstat v ministerském křesle. To byl jeden jediný důvod, proč jsem odstoupil. A dnes s odstupem několika dnů cítím, že to bylo správné rozhodnutí.

Proč si ale myslíte, že pan ministr Kalousek řekl, že jste rezignoval kvůli své neschopnosti?

Pan Kalousek se cítil dotčen mým výrokem, který byl pravdivý. On v úterý, den před hlasováním na vládě, na K 6 de facto řekl, že máme nejlínější učitele v celé Evropě. Já jsem to zveřejnil a zároveň jsem dodal, že on to řekl na základě podkladů, které byly naprosto mylné. Dnes dodávám, že jestliže ministr financí nemá podložené argumenty i pro vázání státního rozpočtu pro šetření, tak Pán Bůh nám pomáhej, abychom ustáli opatření ministra Kalouska. Nejnebezpečnější pro nás jsou výstřely bez jakýchkoli argumentů. Já si myslím, že ve VPS, pokladní správě, má našetřeno třicet, možná pětatřicet miliard a ty peníze mohl klidně škrtnout a ty peníze učitelům klidně dát. On tam má vatu, já vatu nemám.

Jste znám svými dobrými vztahy s prezidentem Václavem Klausem. Co vám na vaši rezignaci řekl?

Já jsem svou rezignaci oznámil dvěma vrcholným ústavním činitelům, panu premiérovi a panu prezidentovi a sdělil jsem i postup, jak budu předávat svou agendu, protože se cítím do poslední chvíle zodpovědný za ten rezort. Když jsem to ve čtvrtek ráno po večerním jednání oznámil panu prezidentovi, tak upřímně, radost z toho neměl. Na druhou stranu mé důvody pochopil a ocenil můj zodpovědný postup při předávání svých úkolů novému ministrovi. Pana prezidenta si velice vážím jako člověka, který dlouhodobě drží konstantnost a konzistenci svých názorů. Pokud mi něco v České republice chybělo, tak to bylo to, že tam nebyla taková konstanta. Něco takového jsem neviděl ani u své strany, ani u jakéhokoli ministra ve vládě Petra Nečase. Pan prezident mě nepodezříval z nějaké účelovosti mé rezignace. Pan prezident uznal, že když jsem dal své slovo, nemohl jsem ho porušit. Když jsme spolu telefonovali, tak na začátku samozřejmě radost neměl, ale věděl, že pro mě nebylo jiné východisko než uhájit platy učitelů, nebo rezignovat.



Koho jste si z ministrů ve vládě nejvíce vážil? I z těch, kteří již odešli.

Já jsem si strašně vážil Martina Kocourka. I bez ohledu, co se stalo pak, tak to byl člověk, který bojoval s nějakým handicapem, člověk, který se velmi nasazoval pro svůj rezort a člověk, který na vládě podpořil jakoukoli rozumnou věc. Pak Jirka Besser. To byl člověk bezprostřední, se kterým se dalo domluvit, který nehrál stranické hry a byl ochoten podpořit dobrou věc. Jinak mám také úctu k panu premiéru Nečasovi. My jsme k sobě dlouho a obtížně hledali cestu. Ale našli jsme ji. Pan premiér i já jsme konzervativní lidé. I můj odchod a rozloučení s vládou a premiérem Nečasem byl velmi důstojný. On ocenil mou práci. A já jsem řekl, že i já budu podporovat nadále rozumné kroky této vlády.

Kdo by byl podle vás vaším nejlepším nástupcem?

Kdo do toho půjde, tak to nebude mít lehké. Nepochybně rozhodnou ambice. Jít na ministerstvo, když se musí řezat 2,5 miliardy, to znamená, buď vzít platy učitelům, nebo velmi výrazně omezit vysoké školy. Nevím. Není mým úkolem určovat, koho Věci veřejné na školství dosadí, ale chci svého nástupce varovat, že tady ho čeká spousta věcí, které se rozjely. Já se jen strašně bojím, abychom se nevrátili do období, kdy ministr školství bude úplně nevýrazný a neviditelný. Aby nový ministr či ministryně nepřivítal prvňáčky prvního září a pak nebyl celý rok vidět. To by bylo špatně. Zde jsou započaté reformy a je třeba jít s velkou odvahou, třeba trochu po hlavě, do těch reforem. Je třeba se vymezit proti vysokým školám a dotáhnout reformu.

Je třeba reformovat regionální školství. Rezervy tam jsou velké, ale peníze musí zůstat v rezortu. Nemůžou jít do děravého ministerstva Miroslava Kalouska. Ty pak uniknou do šedé ekonomiky. To všichni víme. Kalousek ty peníze promrhá. Můj hlavní střet na vládě nebyl o šetření. Já dovedu šetřit. Ale peníze musí zůstat v rezortu školství, nemůžou jít Kalouskovi, protože tam nad nimi není kontrola. Já nevěřím ministrovi financí, že ty peníze účelně využije. Viz Švýcarsko a Mostecká uhelná společnost. To je jeden z mnoha případů, kdy ministr financí není dobrým hospodářem ve svém rozpočtu.

Jaké místo v politice teď budete mít? Budete komunikovat s novým ministrem a pomáhat mu?

Neodcházím v žádné křivdě a nechci prásknout dveřmi. Svobodně jsem se rozhodl. Když jsem přišel, tak jsem vyčistil skříň od mnoha kostlivců a premiérovi jsem při rozloučení řekl, že nechávám jediného. To jsou ty škrty na platy učitelů. S tím už se musí vypořádat můj nástupce. Ale ve všem ostatním jsem připraven pomáhat a chci velmi aktivně pracovat ve školském výboru, protože školství a učitelé mi přirostli natolik k srdci, než abych dělal ze sebe ukřivděného, pasivního či rezignovaného. Josef Dobeš si měsíc odpočine. Od října 2011 jsem prodělal pět antibiotik a stále se necítím dobře. Až si odpočinu, tak v plné síle přijdu do sněmovny, kde se budu angažovat ve prospěch školství.



Prezident Václav Klaus o vás prohlásil, že jste nejlepší polistopadový ministr školství. Jak vy byste oznámkoval?

Co se týče odvahy, dal bych si jedničku. (smích) Bylo jasné, že je třeba se školstvím něco dělat. Problém mých předchůdců byl, že každý si to sem přišel užít, seděl na křesílku, ale do klíčových věcí vůbec nezasáhl. Co se týče komunikace s veřejnosti, tak přiznávám, že jak já, tak můj úřad jsme měli velké slabiny. Tam by si dal tři nebo tři minus. Co se týče práce na sobě, tak budu velmi sebevědomý a dám si jedničku (smích). Když jsem nastoupil, tak jsem si řekl, že na sobě musím velmi zapracovat. Za 21 měsíců jsem na sobě velmi intenzivně pracoval, což nejvíce poznala moje rodina, neboť doma jsem byl téměř neviditelný. Odcházím poměrně se ctí. Myslím jen, že jsem mohl mít lepší PR a komunikaci s veřejností.

Jak se díváte na budoucnost koalice? Jsou tady některá její úskalí?

Úskalím této koalice a vlády je Miroslav Kalousek, který dlouhodobě se snaží tuto koalici rozbít a přiznám se, že moje největší sympatie k Petru Nečasovi byly proto, že se snaží koalici chránit. Celou dobu jsem vnímal, že Miroslav Kalousek se snaží dostat Petra Nečase pod velký tlak a bez zábran se snažit tu koalici rozbít. Poslední půl rok jsem svůj smysl ve vládě a koalici viděl ve směru podpořit premiéra Nečase, aby nepodlehl tomu tlaku Miroslava Kalouska. Nevím, jak to dopadne. Kalousek a Petr Gazdík si hledají záminky k rozbití koalice, ať už soud s Vítem Bártou, či poslední události v pražské ODS. Chtějí toho Černého Petra přišít někomu jinému. Ten, kdo se celou dobu necítí vázán programovým prohlášením vlády a kdo je jednou nohou mimo koalici, je Miroslav Kalousek a TOP 09.

Ale hovoří se o tom, že dokud nebudou schváleny církevní restituce, tak TOP 09 vládu nepoloží...

V podloubí Malé Strany, kromě toho, že tam padají facky od Miroslava Kalouska, se šeptá, že církevní restituce jsou jeden jediný motiv, který Miroslav Kalousek má pro setrvání této vlády. Jakmile se schválí církevní restituce a vznikne nejasnost, kdo bude spravovat majetek těch církví, to je jediný motiv, který drží Miroslava Kalouska v této vládě. Je potřeba to říct nahlas a jasně.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Snídáte špatné věci. EU vám zařídí nápravu

8:44 Snídáte špatné věci. EU vám zařídí nápravu

„Co snídáte?“ Právě tuto otázku si položili v uplynulých dnech poslanci Evropského parlamentu (EP) a…