Jan Kavan nešetří vládní politiky. Od reforem po vystupování. Vše špatně

05.07.2012 19:25

ROZHOVOR Jana Kavana, bývalého ministra zahraničí a předsedu Valného shromáždění OSN, který je dnes mimo jiné aktivity i ve vedení Sdružení Práce a Solidarita (SPaS), požádaly ParlamentníListy.cz o rozhovor, v němž tento, pro některé kontroverzní politik, zhodnotil některé aspekty naší současné politické scény.

Jan Kavan nešetří vládní politiky. Od reforem po vystupování. Vše špatně
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Jan Kavan

Jak vnímáte současnou situaci v zemi, zejména pokud jde o reformy, jejich dopad na hospodářství země a na lidi.

Je mi ze současné situace u nás velmi smutno. Mnoho let jsem žil v Británii za velmi pravicové vlády Margaret Thatcherové, která rovněž jako hospodyňka vzývala boha vyrovnaného rozpočtu a řídila se konceptem „má dáti-dal“, ale nikdy nepřivedla svou zemi tupými škrty do recese, jako se to daří dnešní české vládě. Lidé byli tenkrát také naštvaní, ale tak obrovské znechucení veřejným životem, tak rozsáhlou korupci, absenci solidarity a mizerné mezilidské vztahy jako jsou tady, jsem tam nezažil.

Ze současných reforem za nejhorší považuji důchodovou a zdravotnickou reformu, protože drasticky zhorší životní úroveň těch už dnes nejchudších. A díky zaujaté a zkreslené medializaci se mnozí mylně domnívají, že takovéto asociální reformy jsou nutné, přestože opak je pravdou.

V naší části Evropy jsme dnes jediní, kteří místo růstu zaznamenávají pokračující propad. Nechápu, proč mají naši lidé vlastní bídou prokazovat pravdivost argumentů od Keynese až po Stiglitze.

Jak vnímáte a co bylo podle Vás pravou příčinou k rychlému odvolání ministra Pospíšila?

Já o celém případu znám právě jen ty spekulace a na ně nemíním reagovat. Oficiální vysvětlení Pospíšilova odvolání vnímám jako nepřesvědčivé, ale na odhalení skutečného pozadí si asi budeme muset ještě počkat. Každopádně vzniklá atmosféra nepomáhá ani snaze o větší transparentnost, natož boji proti korupci. Asi se někde nějací kmotři smějí na celé kolo.

Mluvíme-li o korupci. Myslíte, že budou korupční odhalení pokračovat, nebo se to odvoláním ministra Pospíšila zastavilo a kauza Davida Ratha a Vlasty Parkanové jsou zatím poslední?

Nevidím souvislost mezi odvoláním ministra Pospíšila a odhalováním korupce. Korupce tu byla před Pospíšilem, dařilo se jí za něj a bude tu i po něm. Pokud bude mít nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman volnou ruku, a pokud se vedení policie nenechá ovlivnit či zastrašit, tak snad by ta odhalení mohla pokračovat. Mohu aspoň opatrně doufat.

Myslíte, že bude muset sněmovna Vlastu Parkanovou vydat?

Nevidím žádný důvod, proč by Poslanecká sněmovna neměla vydat poslankyni Parkanovou. Akt vydání přece nemá nic společného s otázkou viny či neviny, o tom může rozhodovat jen soud. Odmítnutím vydání by sněmovna sdělila, že každému měří jinak a nechce orgánům činným v trestním řízení a soudu umožnit řádné prošetření podezření, které se týká údajně podivně vynaložených 680 miliónů korun.

Považujete za normální, že ministr Kalousek v této záležitosti telefonoval vyšetřovateli?

Pokud ministr Kalousek skutečně telefonoval vyšetřovateli (v posledních dnech náhle tvrdí, že vyšetřovatel prý telefonoval jemu), tak je to nejen nenormální, ale velmi znepokojivé a mělo by se to prošetřit.

V jakém stavu je v současné době podle Vás zahraniční politika naší země?

Nepamatuji si, že by na tom byla někdy hůře. Zahraniční politika ČR je nečitelná a nesrozumitelná. Kritizujeme EU, ale i nadále chceme její dotace. Nejsme však schopni plnit kritéria, která jsou stejná pro všechny, a riskujeme, že nám EU pozastaví až 100 miliard, a přesto média i řada politiků dští na Unii oheň a síru.

Nechceme vstoupit do eurozóny a předstíráme, že jsme na tom lépe než Řecko, protože máme silnou českou korunu. O závislosti naší ekonomiky na Německu, které usiluje o stabilitu eurozóny, raději mlčíme. Odmítáme Fiskální dohodu, i když její asociální a neoliberální principy doma tvrdě prosazujeme. Víme, že úspěch naší ekonomiky závisí na našem exportu, ale nijak se nesnažíme najít nové trhy mimo EU. Dokonce v Latinské Americe a Africe zavíráme ambasády, tedy právě v zemích, které by se mohly stát zajímavými obchodními partnery.

Pro ilustraci jen zmíním, že jeden velvyslanec v Latinské Americe či Africe se musí starat o rozsáhlá území 4-5 států, ale v Evropě máme několik misí v Bruselu a kousíček odtamtud, v Lucembursku, další velvyslanectví, tři ambasády máme na malém prostoru pobaltských zemí, apod. Hájíme lidská práva na Kubě nebo v Číně, ale nezajímají nás práva třeba Palestinců nebo saudskoarabských žen. Uznali jsme nezávislost Kosova, které se jednostranně odtrhlo od Srbska, ale odmítli jsme uznat Jižní Osetii a Abcházii, které se odtrhly od Gruzie. Princip je zcela totožný, jen v prvním případě pomohly síly NATO a ve druhém Ruské federace.

Mimochodem stále se k zahraniční politice vyjadřují občas odlišně předseda vlády, ministr zahraničí a prezident. Kritiku této české nesrozumitelné kakofonie jsem zažil už v době, kdy jsem byl předsedou Valného shromáždění OSN. Tehdy došlo k invazi do Iráku a každý z těchto českých představitelů se vyjadřoval jinak.

Vydrží podle Vás tato vláda do konce volebního období?

Domnívám se, že ano. Myslím si, že krize budou pokračovat, ale nejednotnou a neschopnou vládu vždy zachrání poslanecká většina, neboť ani hloupí kapři si dobrovolně nevypustí vlastní rybník.

Jakou perspektivu vidíte u této země na dobu příštích dvou let, v případě, že tato vláda vydrží celé období?

Nevábnou. Spory ve vládě budou pokračovat, ale nakonec, i navzdory zdravému rozumu, prosadí svou její bezkonkurenčně nejschopnější politik, ministr financí Kalousek. Opoziční parlamentní strany budou vyvolávat hlasování o důvěře a budou vždy převálcovány poslaneckou většinou. Některé odborové svazy půjdou do stávek, jiní odboráři, spolu s občanskými sdruženími, budou svolávat velká protestní shromáždění, jejichž hlas bude ignorován. Korupce bude pokračovat a zůstane hlavním důvodem nevýkonnosti naší ekonomiky. Nejsledovanější elektronická média se budou ve svém zpravodajství místo skutečných problémů věnovat černé kronice. Povládne „blbá nálada“ a jen doufám, že nevlije život do žil nejrůznějším nahnědlým extrémistům. V hospodách se bude nadávat na politiku i na politiky.

Považujete za vhodné vyplácet vysoké náhrady církvím, když ČR prochází krizí?

Nejsem příznivcem současných církevních restitucí i kdyby tu nebyla krize. Neměli bychom „vracet“ cokoliv, kde není jistota, že to kdy církvi patřilo. Chápu, že sestavit výčtový seznam prokazatelných položek je nesmírně složité a časově náročné, ale to přece není důvod se o to nepokusit. Církev mezitím jistě nezbankrotuje. Pokud bychom tu krizi měli vzít v úvahu, tak proč nevrátit nemovitosti, které církvi prokazatelně patřily a byly zkonfiskovány až po únoru 1948, ale nepřidávat k tomu horentní kompenzační finanční částky, které by jinak mohly třeba zabránit snižování důchodů?

Jste členem vedení Společenství Práce a Solidarity (SPaS). Jak byste rámcově řešil současnou krizi? Které kroky byste považoval za prioritní?

SPaS jako spojenectví mnoha občanských sdružení nemá žádnou pravomoc současnou krizi vyřešit. Rádi bychom zamezili například schválení současného batohu asi 30 reformních zákonů, které nesmírně těžce dopadnou na obyčejné občany, ale o něm, stejně jako o církevních restitucích, rozhodne poslanecká většina bez konzultací s občany. Budeme se tedy stále intenzivněji věnovat vzdělávání a informování občanů. Kdo má informace, je pro mocné nebezpečný, a kdo je nemá je bezmocný a snadno manipulovatelný.

Budeme proto pokračovat v našich seminářích i panelových diskuzích a poskytovat je veřejnosti na našich stránkách prostřednictvím natočených videí. I nadále budeme spolupracovat s odbory, s občanskými sdruženími i parlamentními opozičními stranami ve snaze zajistit jak hlasitý a jednotný protest, tak i celonárodní diskusi o předložených alternativních návrzích řešení, jakým je bezesporu třeba program, který nyní předložila ČMKOS. I k tomuto dokumentu zorganizujeme diskusi, získáme podporu, případně formulace alternativních přístupů.

Nedělám si iluze, že by je poslanci přijali. Lidé by však měli vědět, v čem je tato vláda podvádí, a jak jinak lze řešit naši i evropskou krizi, a to nejen ekonomickou. Budou-li objektivně informováni, budou se moci objektivně rozhodovat. Není snad demokracie právě o tomto?

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česko jako přívěšek, F-35 jako výplané. USA jsou připraveny chránit jen některý vzdušný prostor. Rozborka profesora Krejčího

4:44 Česko jako přívěšek, F-35 jako výplané. USA jsou připraveny chránit jen některý vzdušný prostor. Rozborka profesora Krejčího

„Nelze pochybovat o tom, že když se ve Washingtonu rozhodnou rozmístit v Česku či Polsku jaderné nál…