Nečasi, vzal sis do vlády zloděje. Odstup, vyzývá chartista

14.07.2012 17:49

ROZHOVOR Premiér Petr Nečas (ODS) by měl ze svého selhání při sestavování vlády, kdy se mu postupně kabinet rozpadá pod rukama, vyvodit politickou odpovědnost a odstoupit. Na odstřel jsou jistě další ministři. Jen začít stíhat. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to řekl disident a místopředseda Strany pro otevřenou společnost Rudolf Bereza.

Nečasi, vzal sis do vlády zloděje. Odstup, vyzývá chartista
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Petr Nečas přinesl Miroslavu Kalouskovi vodu

Jako signatář Charty 77 jste bojoval proti minulému režimu. Jste spokojený s polistopadovým vývojem?

Spokojený nejsem a zvláště teď v poslední době, kdy pravicové strany kvůli svým korupčním průšvihům nahnaly občany do náručí komunistům nebo levici. Ve vládě teď panuje značná nervozita, nikdo neví, kdo bude dalším k vydání pro trestní stíhání. Mohli by někteří tušit, neboť jen ti vědí, kdy a jak hluboko zabředli do bahna korupce. Nepomůže ani zaklínadlo, že jsou vládou protikorupční. A v této zemi se kradlo dříve, kradlo se i za Topolánka, vrchol je za Nečase. Pokud vezmou konečně poslanci rozum do hrsti a při hlasování o nedůvěře vládě tuto vládu potopí, učiní tak významný čin.

Jak se díváte na odvolání Jiřího Pospíšila?

Chatrné vysvětlení, že již odvolaný ministr manažersky nezvládl resort dává tušit, že za tím stojí připravované jmenování Lenky Bradáčové, které se začínají bát jako čert kříže. Premiér provedl sebemrskačství a na místo ministra jmenoval člověka, kterého předtím vyhnal z Lesů ČR. Holt nedá se nic dělat, když není kde brát. Vytýkání manažerské neschopnosti je od Nečase jaksi mimo, neboť se mu jím sestavená vláda rozpadá pod rukama a na odstřel bude ještě někdo, jen začít stíhat. Neměl by tedy vyvodit Nečas ze svého selhání při sestavování vlády politickou odpovědnost a odstoupit? Kdo řídí tuto zemi, vláda nebo lobbisté, kmotři a jim podobní? Má se občan s touto situací smířit? Jak dlouhou budou tito lidé naší zemi škodit, jak dlouho bude rozhodovat o naší budoucnosti diletant Kalousek? O jeho působení na Ministerstvu obrany, napojení na různé firmy toho již bylo dost řečeno, jeho současná nervozita při směřování k vyšetřování Ministerstva obrany jen potvrzuje to, co se o něm říká.

Kde jsou podle vás kořeny tohoto stavu české společnosti?

Hned po revoluci začali lidé napadat ty, kteří měli nějaký morální kredit a snažili se dělat politiku slušně. Začali se do politiky dosazovat lidé, kteří si říkali, že jsou pravice, ale já jsem přesvědčený o to, že to je jen banda lidí, která se za pravici schovává s tím, že si jednoho dne nějak přilepší a nakradou.

Když byste měl porovnat komunistický režim a ten dnešní, řekněme kapitalistický. Který z těch dvou je horší a pro lidi nebezpečnější a proč?

Z hlediska lidských práv byl horší komunistický režim. Ten udělal mnoho zla. Byl mnohdy ještě horší než nacismus, protože to dělal na vlastních občanech. Takže se zachoval vůči vlastním lidem hůř než nacisti v celé Evropě. A dnešní režim je zase o zbídačování lidí, kdy jsou vedeni do různých dluhových pastí. Stát nijak nezakročí a nevzdělává k finanční gramotnosti a mladí lidé a mladé rodiny se pak zadlužují a půjčky vytloukají dalšími půjčkami.

Teď je nezaměstnanost. Když je někdo na ulici a neví, co s volným časem, tak potom dochází k trestné činnosti. Za komunistů museli všichni pracovat, nebo alespoň mít razítko v občance. Dneska se mnoho lidí potlouká po ulicích a vymýšlí, jak přijít k penězům. Navíc ještě prezentace způsobu života celebrit ve sdělovacích prostředcích pak vede lidi k tomu, že se celebritám chtějí vyrovnat.

Změnilo se po revoluci něco třeba v přístupu lidí k sobě navzájem?

Dříve například Husákova vláda razila jakési heslo ve smyslu vy si budete trochu krást a nechte nás vládnout. Dneska kradou všichni a krade se ve velkém a sofistikovaněji. Za komunistů lidé v práci nějak ten týden vydrželi a pak utíkali do soukromí, na chalupy a tak. Báli se v zaměstnáních o věcech hovořit. Byla tam taková faleš. Doma se hovořilo jinak než na veřejnosti. Dneska je to tak, že si lidé představují demokracii jako něco bezbřehého, myslí si, že můžou všechno dělat a vztah člověka k člověku je katastrofální. Jde jen o to toho druhého podrazit, okrást, ošidit. Darebák je dneska v očích určité části veřejnosti před slušným člověkem, kdežto slušný člověk je za blbce.

Postavili jste se Suverenitou společnou kandidátku pro krajské volby v Olomouckém kraji.  I vy kandidujete, i když na posledním místě. Co od těchto voleb očekáváte? Co by se mělo prioritně změnit v tomto kraji?

Například Ivan Kosatík z ODS, který když tu byly v roce 1997 povodně, tak si odjel do Řecka. Stavěl osobní zájmy nad zájmy občanů města v době, kdy byl primátorem. Takoví lidé v politice nemají co dělat a Kosatík je nyní náměstkem hejtmana Tesaříka z ČSSD. Také mi vadí, jak je na tom severní část kraje s nezaměstnaností. Na jedno pracovní místo je tu 50 uchazečů. Musíme udělat něco pro to, abychom tuto situaci změnili a získali na rozvoj tohoto regionu nějaké peníze z dotačních titulů.Samozřejmě nebude to hned a nebudou se otevírat fabriky ve velkém, ale třeba alespoň nějaká menší výrobní družstva. Co se týče mojí kandidatury, je mi sedmdesát let a rozhodl jsem se být na posledním místě proto, abych zamezil případným řečem o tom, že jsem moc starý.

Vy jste byl také svého času šéfem městských strážníků v Olomouci. Jak se díváte na situaci uvnitř bezpečnostních složek, které v rámci vládních škrtů mají přijít o miliardy korun, což bude znamenat masivní propouštění a rušení hasičských stanic nebo základních policejních útvarů. Může být těmito kroky ohrožena bezpečnost občanů?

Rozhodně ano. Už jako poslanec jsem zažil takové názory, kdy se mluvilo o tom, že nepotřebujeme takové množství hasičů, ale pak se ukázalo, že hasiči nejen že hasí požáry, ale také zasahují při dopravních nehodách a dělají spoustu jiných záslužných činností jako vyhánění včelích rojů. Není možné jim omezovat stavy, techniku. U policie to samé. Samozřejmě, že mi třeba vadí, když vidím jít po ulici v Olomouci za denního světla čtyři policisty, kteří mezi sebou diskutují tak, že ani nevnímají okolí. Policista musí mít oči otevřené. To je ale v řízení policejního sboru. Strážníci by měli mít místní znalost, znát se s lidmi a mít svoje informátory.

Jak se jako bývalý řidič autobusu díváte na kauzu Romana Smetany? Také byste přikreslil politikům na předvolební plakáty tykadla, kdyby jste byl nucen řídit autobus s podobnými reklamami?

Sotva ho propustili na svobodu, už ho zase stíhají za nenastoupení do věznice a hrozí mu až tříletým trestem. Snad sami přijdou na to, že šlápli vedle, nebo jim to řeknou občané, koho že mají stíhat. Naše země je zaplevelena korupcí, klientelismem a vším svinstvem, že kdyby se to vše začalo stíhat, nebude režimu stačit cel ve věznicích. Tak jako pan Smetana, i já jsem za totality vyjadřoval nespokojenost různými způsoby. Popisoval jsem plakáty, vyvěšoval takzvané pamflety nebo jsem například znemožnil výjezd vyšperkovaného autobusu pro svoz komunistů na Okresní konferenci KSČ. Stojím za panem Smetanou. Tento člověk udělal to, co si jiní jen špitají do ucha a báli se to vyslovit nahlas. Vážím si ho a je škoda, že naše země nemá takových více, neklesli bychom tak hluboko.

Coby chartista rozvinul Rudolf Bereza na prvomájové oslavě v Olomouci v roce 1987 transparent s nápisem: „Charta 77 vybízí k občanské kuráži”. Ve stejném roce poslal Gustávu Husákovi otevřený dopis, v němž požadoval jeho abdikaci. Zažil věznění minulým režimem i výslechy a sledování StB. Po roce 1989 se stal poslancem České národní rady za Občanské fórum. Poté působil jako ředitel Městské policie v Olomouci a následně dlouhá léta řídil autobus. Je místopředsedou Strany pro otevřenou společnost. V krajských volbách pro Olomoucký kraj kandiduje na společné kandidátce se Suverenitou – Blokem Jany Bobošíkové. Je v důchodu. Je mu 70 let a žije v Hlubočkách na Olomoucku. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…