Senátor Dryml: Češi pykají za ministra financí. Nebýt jeho, u lékaře neplatí

12.10.2012 20:05

ROZHOVOR Senátor a šéf nemocnice ve Vrchlabí Vladimír Dryml ostře kritizuje kroky šéfa zdravotnictví Leoše Hegera (TOP O9). Pod jeho taktovkou se české zdravotnictví dostává na úroveň Balkánu. Třeba poplatky u lékaře bychom prý vůbec platit nemuseli. Za ty ale zase může ministr financí.

Senátor Dryml: Češi pykají za ministra financí. Nebýt jeho, u lékaře neplatí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Vladimír Dryml

Jak se díváte na Hegerovu reformu zdravotnictví, co konkrétně jste museli ve vrchlabské nemocnici změnit?

Hegerova reforma je chaos. Je odsuzována prakticky všemi lékaři, nejen této nemocnice. Znamená neúměrný nárůst administrativy, mění postavení lékaře, který dosud rozhodoval o léčení. Pan ministr si myslí, že i občané, kteří nestudovali medicínu, mohou rozhodovat o svém zdravotním stavu, ač mnohdy nevědí, o co vlastně jde. Pacient nikdy nemůže vědět všechny informace a okolnosti. Je tu také průlom lékařského tajemství. Pacienti vzhledem k tomu, že jsou tu dopady ekonomické krizi, si myslí, že si z lékařů udělají zdroj svých příjmů. Nic se neděje, když se zjistí, že jsou jejich stížnosti neoprávněné. Lékaři nemají žádný instrument, jak tomu předejít. Zaměstnává to nejen soudy, ale i spoustu právníků, to všechno stojí peníze.

Další věc je neustálé zvyšování DPH, které není korigováno příjmy od zdravotních pojišťoven. Ty naopak snižují úhrady. Ředitel VZP prohlásil, že nemocnicím sníží platby o čtyři procenta, to jsem nechtěl věřit vlastním očím. A navíc dojde k opožďování plateb. Vracíme se do roku 2005, já si to dobře pamatuju.

Jak ve Vaší nemocnici probíhala kampaň Děkujeme, odcházíme?

Nás tato kampaň nezasáhla. Naše platy nejsou tak veliké, ale máme velkou pohyblivou část mzdy. Lidé ji mohou dostat a nemusí, a oni to vědí. Ale povinně bych poslal každého českého mladého lékaře do Německa nebo Rakouska, aby se tam naučil pokoře, organizaci dokumentace a dobrého chování ke kolegům a podobně. Pro ČR by to byl přínos, kdyby se za rok, dva vrátili. Tady si někdo myslí, že si může dovolit, co chce. Zní to paradoxně, ale určitá nezaměstnanost ve zdravotnictví by byla ozdravením systému. Toho docílíte tím, že zeštíhlíte fakultní nemocnice, ne tím, že zavřete ty malé. My za určité úkony dostáváme daleko méně peněz než fakultní nemocnice, když za porod dostaneme kolem deseti tisíc, fakultní nemocnice dostávají kolem třiceti. To jsou ekonomické nesmysly, s nimiž nikdo nechce nic moc dělat. Převládá lobby fakultních nemocnic. Malé nemocnice jsou také přivětivější, osobnější, velké jsou neadresné, mění se i vztah lékaře a pacienta, nabourává určitou důvěru. Vize už od dob Julínka je jedna velká nemocnice, kam se budou všichni svážet i z dálky. To je nesmysl.

Ministr Leoš Heger sliboval, že v roce 2013 se zvednou platy lékařů v nemocnicích na jeden a půl až trojnásobek průměrného platu – je to realita?

Pan ministr Heger si může slibovat, co chce. Jeho sliby mají cenu cáru nepopsaného papíru. Popsaný papír má větší cenu. Pokud Heger neumí zajistit financování, což je hlavním problémem, tak to je špatné. Pokud je to politika ve spojení s ministrem Kalouskem, který říká, že nedá na zdravotnictví ani korunu, tak je otázka, kam tento stát spěje. Bez toho, aby se zvýšila platba státu za zdravotního pojištěnce s nadstandardy s tím, že se budou z kapes lidí vytahovat další peníze, vám tu díru nezalepí. Zdravotnické poplatky byly zavedeny proto, že ministr Kalousek nechtěl do zdravotnictví dát sedm miliard, mysleli si, že to vytáhnou z kapsy občanů. Vytáhli necelých pět miliard první rok, ty další se to snižuje. Zavedení poplatků má krátkodobý efekt, neřeší to financování. Legislativa, kterou ministerstvo zdravotnictví tvoří za náměstka Plíška, se kterým byla nespokojenost už když byl na vnitru, je kapitola sama pro sebe. My v Senátu dobře vidíme, jak ty zákony jsou zpackané. Ale není tady politická vůle.

Jak je to u Vás s připlácením za „dobrého“ lékaře, jak moc lidé možnost využívají?

Zakázal jsem to tady. Tu možnost jsme vůbec nezavedli, ničí vztah mezi pacientem a lékařem. Je to proti filozofii lékaře, ten má pacientovi pomáhat. Neumím si představit, že by primář operoval jenom ty, kteří si zaplatí. To prostě nejde. Když to pacient potřebuje, musí se hledět na to, kdo ho bude umět odoperovat nejlépe, ne na to, zda zaplatil. Pokud bychom od toho ustoupili, a k tomu ministerstvo navádí, tak jsme se dostali na Balkán. Ale ono to tu někdy Balkán připomíná.

Zdravotnické poplatky ale určitě vybíráte...

Ano, přikázal to soud. U dětí do 18 let je to evropská rarita. A navíc se množí případy nevybraných poplatků. Z nezaplacených třiceti korun se tak může stát po předání exekutorům až sedm tisíc. Narůstá lidí, kteří na poplatky nemají. Z bezdomovců či alkoholiků to těžko dostanete.

Mluvíte o alkoholu, měli jste také případy otravy?  Chodili k vám lidi třeba i „preventivně“ - přehnali to s alkoholem a báli se, zda se neotrávili metylem?

Jsme v horském kraji, tady se pije hodně. Máme tu rekordmanku s více než šesti promile, to je jedna ze světových rarit. Někteří lidé chodí pravidelně, když už neví, kudy kam, skončí u nás, nebo někde na chodníku. Dělají nám tu velké problémy, zbytečně se plýtvá léky i prací personálu, ale ti lidé jsou velmi agresivní. A ještě můžeme být rádi, že nám nerozbijou drahé přístroje. S metyalkoholem jsme neměli žádné problémy.

Vladimír Dryml (60) je senátor a zastupitel v Královéhradeckém kraji za SPOZ-Zemanovce. Vystudoval Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové, jako chirurg posléze působil v řadě nemocnic, třeba i v Německu. Koncem 80. let byl členem KSČ, v 90. letech vstoupil do ČSSD, posléze působil jako náměstek ministra zdravotnictví Davida Ratha. V roce 2012 vygradovaly jeho výhrady k fungování a zejména financování sociální demokracie, a z této strany odešel k SPOZ-Zemanovcům. Od roku 2002 s přestávkou šéfuje soukromé nemocnici ve Vrchlabí.

MUDr. Vladimír Dryml

  • BPP
  • Prezident svazu Senioři České republiky

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jana Šulcová

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česko jako přívěšek, F-35 jako výplané. USA jsou připraveny chránit jen některý vzdušný prostor. Rozborka profesora Krejčího

4:44 Česko jako přívěšek, F-35 jako výplané. USA jsou připraveny chránit jen některý vzdušný prostor. Rozborka profesora Krejčího

„Nelze pochybovat o tom, že když se ve Washingtonu rozhodnou rozmístit v Česku či Polsku jaderné nál…