Ku*va, kde je ta krize, nadává Jandák a sčítá zisky ČEZu a bank

21.02.2013 6:56

ROZHOVOR O poslanci a stínovém ministru kultury za ČSSD Vítězslavu Jandákovi se ví, že servítky si vůči vládě zrovna nebere. Ani on už ale nechápe, co vláda dělá a proč už dávno neodstoupila, když její preference spadly až na hranici volitelnosti. O své názory na uspěchané smlouvy s církvemi, na vysoké preference TOP 09, boj s korupcí, věčné hledání „třídního“ vnějšího nepřítele a na podivný chaos v energetice se Vítězslav Jandák podělil s ParlamentnímiListy.cz.

Ku*va, kde je ta krize, nadává Jandák a sčítá zisky ČEZu a bank
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr kultury a exposlanec ČSSD Vítězslav Jandák

Anketa

Myslíte si, že je elektřina v ČR předražená?

99%
1%
hlasovalo: 16462 lidí

Vláda ve středu schválila návrhy smluv na vyrovnání s církvemi - a to přesto, že u Ústavního soudu jsou dvě ústavní stížnosti na zákon. Přijde Vám postup vlády korektní?

Ta vláda si musí být strašně, ale strašně jistá. Možná má nějaké své lidi u Ústavního soudu, já nevím.  Mně to připadá také hodně divné, že nevyčkala alespoň rozhodnutí Ústavního soudu. Žijeme ve zvláštní zemi. A zda je to korektní? Tak od této vlády už opravdu nic korektního nečekám. Já už vlastně od ní nečekám vůbec nic. To, co jsme už zažili od této vlády, to snad nezažil nikdo.

Přesto má ale podle posledních průzkumů vládní TOP 09 šestnáct procent preferencí. Jak si to vysvětlujete?

Tak v tomto ohledu věřím pouze průzkumům, které si udělám sám.

A co říkají Vaše průzkumy?

Že se všichni v této zemi budou jednou divit.

Jak se vám jeví chování ČEZu, jak v Bulharsku, tak i v Česku?

Tak většinovým vlastníkem této společnosti je český stát. A je to český stát, který by se měl jako první ptát, jak je možné, že došlo k tak špatným investicím, například v Rumunsku nebo Bulharsku. Máme zde nakonec i projekty větrných elektráren v Polsku, které nevíme ani komu patří, ale přesto je ČEZ nakoupil. Také se o tom u nás téměř nemluví a nepíše. Tady absolutně kolabuje, či spíše už zkolabovala, kontrola státu.

Když v Bulharsku lidem přišly složenky o 13procentní zdražení elektřiny, tisíce Bulharů vyšly do ulic a dosáhly demise vlády. U nás to zdražení je podstatně citelnější, a přesto jsou lidé zticha. Čím to podle Vás je?

U nás se zdražila elektřina tuším o 50 procent a další zdražení má být o 25 procent. Tak to se máme asi opravdu dobře, jak říká pan Kalousek. Zřejmě je asi pořád v těch šrajtoflích kam sáhnout. Já nevím, já si to sám neumím vysvětlit. Vždyť stát může provádět kontrolu prostřednictvím svých lidí zastoupených v orgánech této společnosti. Proč nechtějí rozšíření kontroly NKÚ? I to přece má své zjevné důvody. Oni tu kontrolu prostě nechtějí. Proč to bylo smeteno nakonec ze stolu? Je tu tolik zvláštností a nikdo se o to nezajímá.

Nebude to mít třeba nějakou souvislost s takzvaným bojem proti korupci?

No právě. Ještě donedávna jsme hlasitě bojovali proti korupci. Pak jsme zjistili, že hlavní ministryně v boji proti korupci má nějaké podivné problémy, tak se najednou zase boj proti korupci upozadil. Místo toho se nám objevil nový třídní nepřítel, a to je fotovoltaika. A tady mi připadá, že už média hrají s lidmi něco strašného. Vždycky si totiž vytvoří nějakého zástupného nepřítele. Před tím to byl Rath, pak přišla korupce, teď fotovoltaika… Já už se fakt bojím, že by mohla jednou přijít s tím, že naším úhlavním nepřítelem jsou malé děti. Tady se prostě programově vytváří nepřátelé, tady se programově dezinformují občané, my jsme opravdu zvláštní stát.

Myslíte tím i zvláštní národ?

To ne, národ ne, i když… Synové a dcery a další příbuzní těch, co rozhodují, sedí tam někde u stolu s psacími potřebami, tak ti jsou vlastně také národ, tak vlastně trošku je ten národ také zvláštní (smích).

V čem vidíte největší problém s fotovoltaikou? Kde došlo k největšímu zanedbání?

V tomhle, musím přiznat, vláda tolik nejede, to udělal ERÚ (Energetický regulační úřad). To je nezávislý úřad a do toho nemají ani poslanci co mluvit. Logicky by se řeklo, že když se bude využívat energie ze vzduchu, ze Slunce, tak by se mělo ušetřit, ale ono je to naopak. Tak buď je to podvod, nebo neznám fyziku, ale já tomu prostě nerozumím. Všechno směřuje k tomu, aby se hlavně dostavěl Temelín. Já si také myslím, že by se měl dostavět Temelín, ale to všechno vzniká tak záludně a rafinovaně. Proč se s námi nikdo nebaví otevřeně? Proč nikdo neříká, až dostavíme Temelín, kam tu elektřinu dokážeme prodat?

Už teď je jí nadbytek. Nešla by třeba zlevnit?

Samozřejmě, že by to šlo, ale to nikdo neudělá.

Teoreticky vzato, do nahraditelných zdrojů byly drahé vstupy, ale postupem času by se to mělo zlevnit. Proč tomu tak není?

Ale to je přece stejné jako s léky. Všechny ty prášky, které se vyrábějí 15 – 20 let, by už měly být takřka zadarmo, protože všechny patenty a podobné náklady jsou už dávno zaplacené. A přesto jsou léky čím dál dražší. Vždyť se mluvilo o tom, že když se u nás v jižních Čechách dostaví Temelín, budeme mít nejlevnější elektřinu. Ale je čím dál dražší. Teď se pro změnu mluví o dostavování Temelína. Takže zase budeme platit víc? Kam až to může růst?

Neklesají ani ceny plynu, a to přesto, že Rusko zlevnilo plyn pro Evropu.

Ale to je naprosto se vším. A je zajímavé, že ač vláda Roberta Fica na Slovensku zlevnila elektřinu, u nás se o tom nemluví. Přitom tam to nejsou státní firmy, ale zahraniční koncerny. Nicméně, na intervenci vlády Roberta Fica šly s cenou elektřiny dolů. Protože ta vata kolem ceny je stále obrovská. Vždyť čistý zisk ČEZu je kolem 25 miliard, Komerční banky 14 miliard… Ku*va, tak kde je ta krize?! Ta je zřejmě jen u normálních obyčejných lidí! Zato prodej luxusních automobilů stoupnul o takřka 100 procent.

Že bychom se stávali zemí nikoli vyvolenou, ale vyvolených?

Já se spíš obávám, že se u nás společenské nůžky stále více rozevírají, a to je hodně špatně. U nás se neustále zpochybňuje kapitalistický sociální stát, ohrnuje se nad ním nos. Ale podívejme se na severské země – Švédsko, Norsko, Dánsko, to jsou země se silnou sociální politikou. A také nejsou zasažené krizí, a nebudou. A to jsou reálné příklady toho „zprofanovaného“ kapitalistického sociálního státu. Tak jak je to možné?

Jaké z toho vidíte východisko?

Tak teď nemluvím jako člen sociální demokracie, ale jako občan této země. Podpora vlády dnes podle preferencí teď činí 5,6 procent. Jen tak tak nad volitelnou hranicí. To dokonce vláda Milouše Jakešů měla kolem 20 procent. Takže kdybychom opravdu byli demokratická země, tak vláda řekne: Nezvládli jsme to, tak ať jsou nové volby a karty se rozdají znova. Náš národ složil svou vysokou zkoušku při prezidentské volbě a já věřím, že teď, při parlamentních volbách, to zvládne také, a bude vybírat velmi obezřetně. Vždyť všechny země okolo nás jdou nahoru, jen my ne. Naši slovutní novináři se podivují, proč se Bulhaři bouří, když mají nejlevnější elektřinu v Evropě. Nějak zapomněli dodat, že mají také nejnižší platy v Evropě. A tak je to u nich se vším.

Chybí podle Vás souvislosti?

Naprosto. Tady nevládne demokracie, ale mediokracie. Navíc je to všechno velmi jednostranné. Proč se například nepíše o situaci v Libyi, výspě takzvaného a propagovaného "arabského jara"? Ta země je rozflákaná na hadry a zuří tam občanská válka. Pěkné jaro. Ale o tom se z našich médií nedozvím jedinou zprávu. Zkrátka, nějak se to všechno nedaří, ale to se může stát. Kdybychom ale měli vládu poctivých chlapů, tak řekne, nám se to nepodařilo. Ano, bylo to vlivem vnějších okolností, ale my jsme to nezvládli. Rozdejme znovu karty, ať to dopadne, jak to dopadne. Všude ve světě by to vláda složila, ale u nás ne. U nás se budou do poslední chvíle držet svého koryta. A z toho je mi smutno.

Je teď v naší zemi vůbec něco pozitivního?

Je. Naprosto mě nadchla volba prezidenta. A teď nemluvím o tom, že vyhrál kandidát, kterého jsem si přál, a kterého jsem volil. Naši lidé byli pod neuvěřitelně těžkou palbou médií a takzvaných umělců, a přesto se dokázali rozhodnout podle vlastní vůle, a z mého pohledu samozřejmě správně. A díky tomu jsem pocítil zase obrovskou chuť pomáhat a pracovat pro lidi. Oni mě doslova nadchli a dodali sílu. Protože z toho všeho ostatního jsem hodně smutný chlap.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

9:25 Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

Akce zakázána. Doslova. Plzeňsko je, zdá se, „průkopníkem“ praxe, kterou najdeme možná v padesátých …