Zimola před sjezdem: Do vedení ČSSD by mělo jít více regionálních politiků

14.03.2013 16:15

ROZHOVOR V pátek začíná v Ostravě ostře sledovaný 37. sjezd ČSSD. Delegáti budou volit nové vedení, včetně předsedy. Na post místopředsedy kandiduje i jihočeský hejtman Jiří Zimola, který pro ParlamentníListy.cz uvádí, proč by v nejužším vedení strany měli být regionální polici. Zmínil se také o možné budoucí spolupráci sociální demokracie se SPOZ.

Zimola před sjezdem: Do vedení ČSSD by mělo jít více regionálních politiků
Foto: archiv kraje
Popisek: Jiří Zimola

Co od sjezdu očekáváte? Jaký signál by podle vás měl občanům vyslat?

Podle průzkumů i podle posledních volebních výsledků se jedná o sjezd nejsilnější politické strany u nás. Je tomu pochopitelně věnována velká pozornost jak médií, tak veřejnosti. Není divu, sociální demokracie má šanci příští rok v parlamentních volbách zvítězit a tudíž i veřejnost očekává, jaký obraz sociální demokracie na sjezdu podá. Tedy jací lidé budou v jejím čele, jaké myšlenky, program a ideje jsou schopni interpretovat a s čím před veřejnost budou předstupovat.

Kandidujete na místopředsedu strany, s čím před delegáty předstoupíte?

Před delegáty sjezdu předstupuji s tím, že do čela sociální demokracie by podle mého názoru měli kandidovat a vstoupit lidé z regionů. Zastoupení hejtmanů a regionálních politiků, kteří opakovaně uspěli ve volbách, by ve vedení mělo být větší než dnes. Nyní v nejužším vedení sedí jediný hejtman, a to můj jihomoravský kolega Michal Hašek. Jiní hejtmani tam nejsou.

Myslím, že hlas hejtmanů, jako regionálních šéfů, by měl být slyšen, protože jde o hlas z každodenní praxe, hlas odpovědný a zejména hlas, který prošel tím nejspravedlivějším testem. Tím není žádná volba na sjezdu nebo na grémiu, tím testem jsou volby.

Jak, i v souvislosti s událostmi nedávné doby, vnímáte pozici Jiřího Dienstbiera? Nemůže být vnímán jako překážka v jednotné stranické linii?

Jiří Dienstbier je platným členem nejužšího vedení sociální demokracie a jako náš prezidentský kandidát získal více než 800 tisíc hlasů. Je tedy zřejmé, že dokázal oslovit i velkou část veřejnosti, která by si ho na Hradě jako prezidenta uměla představit.

Z druhé strany míst v nejužším vedení je dohromady i s předsedou sedm, přičemž jeden post místopředsedy je rezervován pro ženu. Uchazečů o posty místopředsedů je poměrně více a myslím, že ČSSD má kvalitní uchazeče. Bude to zjevně jasný souboj. Nedělám ale žádnou tragédii z toho, zda Jiří Dienstbier místopředsedou bude nebo nebude, protože si myslím, že by nadále měl být v nějakém širším týmu vedení sociální demokracie.

Vzhledem k některým prohlášením Bohuslava Sobotky a právě i Jiřího Dienstbiera směrem ke Straně práv občanů – zemanovci, jak byste si vy představoval možnou budoucí spolupráci po volbách 2014, dostanou-li se do Parlamentu?

Pokud se týká SPOZ, nechci se obecně vyjadřovat k případným koalicím, protože medvěd ještě běhá po lese a porcovat si ho dnes mi vůči voličům připadá neuctivé. Ale pochopitelně i my jako sociální demokraté musíme voličům vyslat nějaký signál a ten by měl být naprosto jasný: Budeme vytvářet takovou koalici, v níž budeme mít možnost uplatňovat sociálnědemokratický program. Tedy program nové naděje pro tuto snědenou a rozkradenou zemi po vládnutí pravicových kabinetů.

Bude-li to koalice vytvořená třeba se zemanovci, dostanou-li se do sněmovny, vidím to jako logickou spolupráci. Je to koneckonců levicový subjekt. Jestli to bude koalice založená na spolupráci s lidovci nebo zelenými či jinými středovými stranami, které se do sněmovny mohou dostat, anebo menšinová vláda tolerovaná třeba komunistickou stranou, to všechno jsou varianty, které před námi stojí. Budeme je zvažovat až ve chvíli, kdy uvidíme konkrétní výsledky voleb.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Výpalné“ za migranty: Mach začal počítat. Rakušan jako kdyby žil na jiné planetě

18:34 „Výpalné“ za migranty: Mach začal počítat. Rakušan jako kdyby žil na jiné planetě

Vyjadřování Víta Rakušana k migračnímu paktu, který inicioval a v Bruselu dohodl, působí podle lídra…