Někteří analytici v souvislosti s děním na Ukrajině hovoří o jakési nové hranici mezi Východem a Západem. Zmizela vůbec tato hranice, kterou známe z dob studené války?
To, co jsme zažili po ukončení studené války, bylo podmíněné vítězství Západu, které vedlo k tomu, že východní hranice západního světa se posunula dále na Východ, ale nepřestala existovat. To, že přestala existovat, se domnívali buďto naivní, anebo hloupí lidé, kteří si mysleli, že ve chvíli, kdy v Rusku zmizel komunismus, se změnila i ekonomická, politická a bezpečnostní struktura této země. To je základní omyl, od něhož také odvozuji své tvrzení – a tenkrát, bezprostředně po ukončení studené války, jsem o tom mnohokrát hovořil – že studená válka sice skončila, ale hranice mezi Východem a Západem nadále existuje. Jen se na nějakou dobu rozložila a v průběhu let opět konkretizovala. A to opravdu přiostřené konkretizování zažíváme teď.
Pokud jde o Donbas a jeho fungování uvnitř Ukrajiny na základě autonomie, o níž se hovoří, lze si představit, že bude mít tato oblast nějaké výjimky z asociační dohody? Že si bude moci udržet privilegované, bližší postavení k Rusku?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Petr Kupka