Andrej Babiš zhodnotil pro PL slovenské volby. Takový výbuch tradičních stran, to se prý u nás asi nikdy nepovede

6. 3. 2016 17:19

ROZHOVOR Volby na Slovensku znamenaly takřka absolutní neúspěch tradičních stran, které buď úplně vypadly z parlamentu, nebo získaly mnohem méně hlasů, než se čekalo. V České republice bylo po minulých volbách symbolem podobných změn hnutí ANO Andreje Babiše. ParlamentníListy.cz se proto ministra financí, který mimo jiné zná Slovensko tak jako z českých politiků málokdo, zeptaly na jeho dojmy.

Andrej Babiš zhodnotil pro PL slovenské volby. Takový výbuch tradičních stran, to se prý u nás asi nikdy nepovede
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hostem pořadu Michaely Jílkové Máte slovo byl i ministr financí Andrej Babiš

Anketa

Jakou školní známku zatím dáváte politikovi Andreji Babišovi?

55%
5%
3%
3%
34%
hlasovalo: 15939 lidí

Volby na Slovensku skončily fiaskem pro tradiční strany a místo nich se v parlamentu objeví nové politické subjekty. Mohlo by to v příštích volbách v České republice dopadnout stejně, že by tradiční strany takto vyhořely?

U nás je jiná situace. U nás hnutí proti tradičním stranám kandidovalo do sněmovny už v roce 2013. U nás to spíš vypadá, že to hnutí je chybou v systému a tradiční strany si velice dobře rozumějí. Je riziko, že by mohly uspět nějaké extremistické skupiny, ale to, doufejme, nenastane.

Takže myslíte, že to, jak to dopadlo na Slovensku, že by tradiční strany skončily buď úplně mimo parlament, nebo s těžkými ztrátami, není pravděpodobné?

Není. Na Slovensku byla jiná situace, tam byla u moci jedna strana, která měla jednobarevnou vládu, takže tam to bylo úplně jinak než u nás. Tady to má jiný směr.

Myslíte si, že na Slovensku se podaří sestavit stabilní vládu, nebo ho čeká spíše období zmatků a nejasností?

Obávám se, že to bude velmi složité, skoro nemožné. Asi si to vyžádá podstatně delší období, než je zvykem. Hlavní problém je, že Slovensko má od prvního července předsedat Evropské unii a samozřejmě pokud bude politická scéna destabilizovaná a ještě nebude vláda, tak to může mít nepříznivý dopad na jejich předsednictví.

V novém slovenském parlamentu je poměrně široké spektrum politických subjektů. Který z nich má podle vás nejblíže k hnutí ANO?

Těžko říci. Podle ekonomického programu je nám pravděpodobně nejblíže strana pana Sulíka.

Kdybyste novým hnutím, která se čerstvě dostala do parlamentu, měl poradit, na co by si měla dát při vyjednávání s tradičními stranami pozor, co by to bylo?

Já jim nechci radit. Spíš bych chtěl poučit sám sebe, pokud bych měl ještě jednou vyjednávat po příštích volbách u nás, protože jsme určitě udělali spoustu chyb. Ale to si musí vyzkoušet každý sám.

Na druhou stranu tam jsou politici, kteří tam jsou už docela dlouho. Pan Sulík není nováček, ani pan Matovič, ti všichni už byli alespoň v parlamentu. Na rozdíl od nás, kteří jsme tam přišli úplně noví a nadělali jsme spoustu chyb. Já myslím, že oni to zvládnou. Nakonec jsou zkušenější politici, než jsem já, takže jim ani nemůžu radit, co mají dělat.

Myslíte si, že se Slovensko po těchto volbách nějak změní?

No ono se už změnilo. Pro Slovensko určitě není dobrá vizitka, že se tam do parlamentu dostali fašisti. Že dostali osm procent, to je pro tu zemi určitě negativní. Slovensko se změnilo, a voliči jsou nejspíš sami překvapení, jak to dopadlo a koho zvolili.

Je to tam roztříštěné a nedopadlo to dobře v podstatě pro nikoho.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jakub Vosáhlo

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Režisér zcela natvrdo: Zahraniční média píší, že Zeman není na rozdíl od Havla politicky korektní. Ale miliony lidí nechtějí být korektní, já také ne. A český národ nerovná se Havel

12:22 Režisér zcela natvrdo: Zahraniční média píší, že Zeman není na rozdíl od Havla politicky korektní. Ale miliony lidí nechtějí být korektní, já také ne. A český národ nerovná se Havel

ROZHOVOR „Četl jsem, že nějaká zahraniční média píší, že Zeman na rozdíl od Havla není korektní. Ale…