Český rozhlas přišel s informací, že společnost Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy. Jak k něčemu takovému vůbec dochází?
Především je to pozůstatek kolektivizace, nedodržených restitucí a nedokončených komplexních pozemkových úprav. To všechno jsou příčiny toho, že v České republice – a to je prostě realita – existuje nemalé množství pozemků, které mají neidentifikovatelného vlastníka. Lze tak hospodařit na pozemcích vlastníků, kteří nejsou dohledatelní z celé řady důvodů. Těch příčin je celá řada, ale hlavně je pořád ještě nedotažená evidence vlastnictví půdy v České republice. A to, že je tady takový právní stav, umožňuje hospodařit na neidentifikovatelných pozemcích. Není to tedy věc jenom Agrofertu.
Vedle toho, že Agrofert hospodaří na půdě, která nemá dohledatelného vlastníka, ještě na to pobírá dotace. Čím je to způsobeno?
Určitě by se našly desítky a spíš možná stovky zemědělců, kteří také pobírají dotace na nějakou půdu, o níž není známo, čí vlastně ve skutečnosti je. Ale současný právní stav umožňuje, aby je pobíral. Existuje tu totiž střet dvou problémů. Jednak existuje povinnost vlastníků se o půdu nějakým způsobem starat. Za mnohé uvedu příklad, který je asi nejviditelnější a docela srozumitelný. Pokud se vlastník o pozemek nestará, tak na něm mohou růst například náletové rostliny, křoviny, je tam lidově řečeno binec. To zároveň znamená ohrožení pro pozemky sousedních vlastníků nebo nájemců, se ty invazivní rostliny šíří na další pozemky a v důsledku toho vzniká okolním uživatelům nebo vlastníkům škoda. Z tohoto důvodu, aby byl pozemek udržován v normálním, kulturním, a ne v biodiverzitu ohrožujícím nebo v zemědělské hospodaření ohrožujícím stavu, je potřeba na těch pozemcích hospodařit. To je první věc, že se vlastník má starat o svůj pozemek.
No a pak ale ještě existuje v zásadě nárok na to, že když někdo na té půdě hospodaří, tak na to může pobírat dotace. A mezi tím je to vakuum, které ovšem není vinou nájemců, vlastníků nebo hospodářů, že je totiž docela nemorální i neetické pobírat dotace na hospodaření na půdě, která jim nepatří, vlastně by to mělo být do jisté míry i porušením zákona. Ale je to právě to vakuum, které v našem právním řádu nemáme vyřešené.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník