Andrej Babiš: Makám 7 dní v týdnu, jsem z toho na prášky. Zkrachovalec se stal premiérem a s Dalíkem ukradli, co se dalo. Teď napsal knihu nesmyslů

18.05.2016 16:51

V Plzni na setkání  občanů s Andrejem Babišem létaly miliardy. Bakala prodal Polákům i železnici. Největší problém je s ministry Mládkem a Němečkem Zcela zaplněný sál, několik set lidí všech věkových skupin bylo přítomno na setkání ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše s občany Plzně. Přes dvě hodiny trvající program uváděl poslanec Volný a organizátoři představili také lídra do voleb, kandidáta na hejtmana v Plzeňském kraji, podnikatele a předsedu Hospodářské komory Plzeňsko a šéfa Asociace hospodářských komor Miloslava Zemana, a „dvojku“ na kandidátce, odbornici na zdravotnictví, místostarostku prvního plzeňského městského obvodu Ivanu Mádlovou.

Andrej Babiš: Makám 7 dní v týdnu, jsem z toho na prášky. Zkrachovalec se stal premiérem a s Dalíkem ukradli, co se dalo. Teď napsal knihu nesmyslů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Anketa

Je Bohuslav Sobotka lepší premiér než Mirek Topolánek?

27%
73%
hlasovalo: 7075 lidí

„Chtěl bych oznámit všem novinářům, že právě začínám čerpat dovolenou a budu ji čerpat do devíti hodin a pak budu zase pracovat jako ministr financí,“ oznámil hned na začátku Babiš. „Byl jsem rozdávat koblihy, ale rozdával jsem je  od šesti ráno do sedmi, pak jsem se šel převléci do hotelu a šel jsem  na pracovní výjezd v Karlových Varech. Nebyl jsem na nějaké poradě, premiér mi to vytknul a média píší, že jsem rozdával koblihy. Je to sprostá lež. Ono je to vždycky tak, že jeden ten novinář napíše nějakou hloupost a všichni to opisují.“

S premiérem v závěsu

Podle Babiše je zajímavé, že „…pan premiér chodí za mnou, ve čtvrtek jsem byl v Karlových Varech, on byl v pátek, včera jsem v Hradci Králové a on byl dnes. Mohli jsme jezdit dohromady, jako dobří koaliční partneři. Často vzpomínám na pana prezidenta, jak říkal, že ten největší nepřítel je koaliční partner. Dozvěděl jsem se od nějakého novináře, že mi premiér psal dopis, ale já jej nemám. A prý jsem nebyl na nějaké poradě. Je to těžké, když sedíte ve vládě s lidmi, které jsme kritizovali,  a proto jsme vznikli jako hnutí proti tradičním politickým stranám a nyní máme spolupracovat. Mne to velice mrzí, že to tak je a myslel jsem si, že nás to nepostihne před krajskými volbami, ale to jsou stále nějaké útoky. A oni si v tom velice dobře rozumí, ty tradiční politické strany. Nepřítel číslo jedna jsem já, nejdůležitější věc v historii této země je Čapí hnízdo. Díky té kampani je vyprodáno, takže se přijďte podívat, zavolejte dopředu, protože ta kampaň za 300 mega nám pomohla,“ uvedl za smíchu přítomných lidí v sále. 

„Oni říkají, že já jsem tady nebezpečí, protože mám  vlastní média. V Lidových novinách teď mluvil Marek Benda. To je člověk rekordman. Sedí 24 let v Poslanecké sněmovně. Když jsem se připravoval na ten projev šest dní a spisoval všechny ty sračky, co tady předvedli, ty tisíce miliard, o které nás připravili, tak Marek Benda je jednička. Druhý je Filip a Grebeníček, ti mají 22 let, na čtvrtém a pátém místě jsou Sobotka a Zaorálek, ti mají 20 let a potom náš nejlepší politik, nejlepší ministr financí Kalousek, ten je tam 18 let a Němcová 18 let. A já jsem tam dva roky a už jsem z toho na prášky,“ přerušil jej smích v sále, „protože poslouchat tam ty řeči…,“ a zazněl hlasitý potlesk.

Makám sedm dní v týdnu

„Stále mi vytýkají, že nejsem na interpelacích, protože oni mne stále interpelují – stále co Čapí hnízdo, ať se tam jde každý podívat, tam je nainvestováno 800 miliónů, všechno to proběhlo podle pravidel a samozřejmě po těch kauzách – StB a konflikt zájmů – to je velice populární. Interpelace, to mám nejhorší účast, protože já sice odpovídám, ale oni se stále opakují. Já jsem chtěl klouzavý mandát, já jsem tam fakt nechtěl sedět, protože to je hrozný. Nicméně naše Poslanecká sněmovna, ta nová, předložila, schválila a ještě tam čeká v pořadí 246 zákonů. Z toho 60 zákonů předložilo Ministerstvo financí. Takže plných 24 procent jsem předložil já. Neflákám se, nekopu se do zadku, makám. V životě jsem tolik nepracoval. Kdybych pracoval pro svoji firmu, tak by tam možná nějaká ta miliarda byla navíc. Teď pracuji 7 dní v týdnu, stále. Bohužel, na tu intenzitu té práce výsledek je horší,  protože ve vládě máme 18 ministrů, z toho nás je 6 a samozřejmě jsme stále v pozici vetřelce. Já vždycky péruju naše poslance, proč neinterpelují – a oni že na to nejsou moc cvičení. Když jsem si dělal statistiku, tak nejvíce interpelací je samozřejmě na pana premiéra, ale div se světe, z těch 300 interpelací 90 jsou ČSSD. Co se týká hnutí, tak na mne není ani jedna,“  začal se statistikou Andrej Babiš.

Daně, daně a zase daně

„Ta šílenost Sněmovny je, že máme jednací řád podle zákona. Kdybychom se naučili podle Německa, jak to funguje – tam skončí volby, oni nemají jednací řád podle zákona, ale sednou si za stůl a říkají – tak to jsou pravidla. To znamená, vezmu EET zákon, to jsme četli 260 dní a 45 hodin, z toho Kalousek četl pět hodin o skladu ve Vrběticích. Nevím, co to má společného s EET. V Německu je to tak, že řeknou – EET 20 hodin budeme číst, CDU ty máš  třicet procent, to je 6 hodin a CDU čte 6 hodin. A jestli to čte celé Merkelová nebo 27 poslanců, tak je to úplně jedno. Takže to má nějaký řád a pravidla. U nás je to problém, protože plno zákonů se odsouvá, stále tam nemáme  prokazování původu majetku, spotřebitelské úvěr.“

Pak komentoval brožury a prospekty, které před zahájením setkání byly rozdávány v sále, případně byly k dispozici u vstupu: „Rozdal jsem vám  nějaké publikace – hlavně pro novináře – ty jsem si zaplatil sám. Je tam také napsáno, že u nás platí 5 miliónů zaměstnanců daně každý měsíc a nikdo se jich neptá. Automaticky vám vezmou z výplaty daň z příjmu fyzických osob, odvod sociální a zdravotní. A pak máme milión podnikatelů a lidí, kteří mají nějaký příjem z nájmů, a z těch platí daně z titulů různých bonusů jenom 28 procent. Kde přicházíme o daně? Je to hlavně, že nám kradou DPH. To je problém celoevropský, to kradou ročně 170 miliard eur – a v Česku je to 3,2 miliardy eur a to je 22 procent DPH. To se týká firem – já se omlouvám, pokud jsou tu nějací podnikatelé, že jsem je obtěžoval s nějakým kontrolním hlášením. Je to nové, my jsme jedni z posledních v Evropě. Je to skutečně důležité, protože organizovaný zločin, který dělá ty karusely – minulý týden Kobra zasahovala u jednoho pražského miliardáře, který dělal ty karuselové podvody a obchody i přes Panamu – tak je to skutečně důležité, abychom zjistili, že ten, kdo vystavuje falešné faktury, potom k tomu  není ten pár, a jsou to ty podvody, jsou to řetězce firem, 130, 150 firem.“

„Pak je to elektronická evidence tržeb,“ zabýval se již evergreenem Babiš. „My jsme jedna z posledních zemí v Evropě, která nemá žádnou evidenci tržeb. Buď jsou registrační pokladny – v minulosti byl tady pokus, že stát uvažoval o tom, dokonce i Kalousek byl pro, ve Sněmovně to hlasovali –, že nakoupí všem 600 000 podnikatelům a subjektům, kteří inkasují tržby hotově, pokladnu, stejnou, za 20 000. To byl celkem dobrý kšeft za 12 miliard, naštěstí to nedopadlo. My říkáme, že ta pokladna, kterou někdo má a pokud je schopna komunikovat elektronicky, tak si ji může nechat a jde jenom o změnu softwaru. Je proti tomu velký odpor, ale vy určitě víte, když se vás někdo ptá, jestli chcete účtenku a jestli bez účtenky, tak je to levnější, tak o co jde. A pokud je to samozřejmě někdo, kdo vlastní restauraci a když neplatí DPH, neplatí sociální odvod, neplatí zdravotní a ještě zaměstnává lidi na černo, kteří berou podporu v nezaměstnanosti, tak nás okrádá čtyřikrát. Jsem přesvědčen, že většina podnikatelů a živnostníků je poctivých a my chceme tím opatřením narovnat podmínky na trhu, protože ti, kteří neplatí daně, mají výhodu oproti těm, kteří daně platí. Tam jsme snížili u jídel a nealka z 21 procent na 15 procent. Já jsem pak přišel se snížením DPH na pivo. Všichni říkali, že je to populistické. Ale pokud vím, populistické je, co člověk slibuje a nemůže udělat, ale to se dalo udělat. A já jsem chtěl pomoci hlavně hospodám, které nemají jídlo a mají jenom to pivo. Spotřeba piva je stejná, jen se navyšuje u lahvového a to točené jde dolů, tak jsem chtěl trochu přilepšit těm hospodám, které buď by si to nechaly, aby si nějak kompenzovaly tu změnu, nebo by se rozdělily s lidmi, to by bylo na nich. To neprošlo v rámci koalice.“

„Tady je brožura co jsem všechno udělal za dva roky, má to 62 stran,“ ukazoval publiku.

Dalík a Kalousek

„Děláme věci, které tady nikdo nedělal. Například nový zákon o hazardu,“ pokračoval dále Andrej Babiš za zájmu přítomných. „ U nás jsme měli některé politiky, kteří zkrachovali před vstupem do politiky a pak zázračně zbohatli. Některý z nich, nebudu ho jmenovat, napsal knížku a vykládá tam nějaké nesmysly. Zázračně zbohatlý zkrachovalý podnikatel se stal premiérem a s Dalíkem tady ukradli, co se dalo, a teď má nějaké memoáry. To je neuvěřitelné, co někteří lidé, místo toho, aby zalezli někam do díry, tak rozdávají rozumy. Já jsem vlastně jediný ministr, který má na starosti vybrat peníze. Ostatní jsou tam na to, aby je utratili. Teď v tom závodí, protože se blíží volby. Jeden bloger spočítal, kolik kdo zadlužil naši zemi, tak na prvním místě je nejlepší ministr financí Kalousek. Ten nás zadlužil 670 miliard a na druhém místě pan Sobotka, 410 miliard. A to měli kluci růst pět procent některé roky.“

„Já jsem nastoupil a hlavní cíl byl snížit deficit. Našel jsem na účtech 350 miliard, které tam ležely, a samozřejmě jsem si řekl – teď je velká příležitost na trhu to refinancovat, tak jsme od minulého roku si půjčili na trhu 120 miliard za negativní úrok. Ten, který vám půjčí, vám platí úrok – většinou je to opačně a mně se to nikdy nepovedlo a vám se to také nikdy nepovede, ale České republice se to povedlo, protože naše země má skvělý rating a investoři hledají bezpečnou zemi a také asi spekulují na korunu, a proto minulý rok až po první kvartál jsem napůjčoval 120 miliard za nulový anebo negativní úrok, a proto koncem roku 2016 bude znovu stejný dluh jak když jsem nastupoval. Protože s těmi penězi pracuji, řídím ministerstvo jako firmu, protože jsem o tom přesvědčen a je velká škoda, že stát není firma, hlavně kdyby byla rodinná firma, tak by to určitě fungovalo lépe. Ten dluh je důležitý, a také nám absolutně kleslo zadlužení vůči HDP, protože HDP roste, tak nám kleslo u státního dluhu o 4 procenta a u veřejných rozpočtů měly skvělý výsledek obce a města. Ty měly přebytek 24 miliard, měly na účtech 100 miliard, a když porovnám hospodaření obce, kraje a státu, tak určitě ty obce jsou na tom nejlépe. Kraje a stát by se od nich měly učit, hlavně od těch menších obcí, kde občané vidí na toho starostu, co dělá, jak nakupuje.“

„Strategie je mít vyrovnaný rozpočet. My jsme sedmá nejméně zadlužená země a šestá s nejmenším deficitem. Náš vzor by mělo být hlavně Německo, které má fantastický výsledek za minulý rok. Můj známý pak Scheuble má 20 miliard eur přebytek, takže 540 miliard plus. To je neskutečné. Bez Německa by Evropa kulhala na jednu nohu. Ona sice to Angela utratí tento rok na migranty,“ vypukl smích v sále, „ale nicméně má stále skvělý výsledek a podle mne v Německu je plno věcí, které jsme měli již dávno odkoukat a u nás aplikovat.“

Miliardy a kilometry

Babiš pak dále pokračoval: „Když jsme nastoupili, tak jsme řešili plno věcí – zákon o státní službě, bylo tam ohroženo 90 miliard nečerpání evropských fondů, to se nám podařilo snížit na 25 miliard. Převzali jsme infrastrukturu v zanedbaném stavu. Máme tu 560 kilometrů projektů na dálnice a silnice, je to 119 projektů za 265 miliard korun a bohužel to povolení z hlediska životního prostředí, ta takzvaná EIA, je stará 10 až 15 let a my bohužel nemůžeme zatím stavět. Od roku 2010 Bárta zastavil výkup pozemků, neprojektovalo se, nepostavily se dálnice. To je dědictví, které nám dnes absurdně vytýká opozice, přičemž ona byla při tom, když měli to povolení, a proč neinvestovali?“

„Základ pro stát, páteřní síť dálnic – 26 let po revoluci nemáme dálnici na Vídeň, na Linec, na Wroclaw, Hradec – Olomouc… z Olomouce máme dvě dálnice do Ostravy, to je zajímavé, a v prosince slavnostně otevřeme dálnici Praha – Ústí nad Labem. Tu jsme začali stavět v roce 1985, takže 31 let jsme stavěli 90 kilometrů, tak to je úžasný výkon,“ a opět zazněl smích ze sálu. 

„Nemáme bohužel rychlovlaky, Je to velký problém pro mobilitu lidí, protože pokud bychom měli rychlovlaky, tak ti lidé z lokalit, kde je větší nezaměstnanost, na Bruntálsku, Ústecku nebo Karlovarsku, tak by mohli dojíždět. Tady jsme ve městě, kde existuje firma, která vycucala maximum z Českých drah, Dopravního podniku, vždy měli výsostné postavení, jen jejich vlaky jezdily jen 160. Škoda, že nejezdily 320, jak jezdí ve Francii nebo v Německu,“ „rýpl“ si do plzeňské společnosti Škoda Dopravní technika předseda hnutí ANO.

Jak ministr Němeček mámí peníze

„Největší problém jsou lidi, dnes už pomalu nemá kdo pracovat, je 124 000 volných pracovních pozic,“ postěžoval si dále Babiš. Úřady práce nejsou schopny českým firmám vyhovět.

„Proto naše firmy se musí obracet do zahraničí – a bohužel, dělníci, které si seženou – na Ukrajině, ve Vietnamu, Mongolsku, Nepálu – tak než získají povolení, tak to trvá půl až tři čtvrtě roku, cože je tedy samozřejmě absurdní. Je složitý systém poskytování víz. Pan Zaorálek teď na to dostal víc peněz, takže doufejme, že se to zrychlí.“

„Příčin je vícero. Máme systém vysokých škol, kde je u nás strašně moc vysokoškoláků, kteří studují různé humanitní směry. Stát by se měl zamyslet, jak více propojit hospodářství a ekonomiku se vzděláním. Těch problémů je milión. Já se teď věnuju zdravotnictví, kam teče 300 miliard. Jsem přesvědčen, že jsou obrovské rezervy. Problém zdravotnictví je deklarován jako problém, že Němeček chce od státu 4 miliardy a já říkám 2 miliardy, protože příští rok bude 9 miliard navíc odvodů, za dva roky – 2014 a 2015 do českého zdravotnictví nateklo 25,5 miliardy navíc. Roku 2000 teklo do českého zdravotnictví 112 miliard, minulý rok 252 miliard, tento rok to bude 260 miliard. Stále se ptám, jak je možné, že nejsou sestry, že jsou špatně placené, že lékařů je málo – proč se nenakupuje centrálně a transparentně, proč nevíme všichni, kolik mají úhradu za císařský řez nebo za operaci slepého střeva? To snad budeme vědět 1. ledna 2017, abychom přesně věděli, kdo kolik dostává úhradu. Pak se to hospodaření nemocnic dá porovnat.

Pak nad tím můžeme koumat a ptát se, proč fakultka Olomouc má 400 miliónů zisku, proč tam lékaři mají 75 000 plat a sestry 30 000. Proč Vinohrady mají mínus 117 nebo proč krajská ve Zlíně má minus 700: Proč jsme museli narvat do svaté Anny 500 a do Bulovky 200. Proč jihočeská krajská má plus 100. Tady jsou krajské holdingy a my máme krajské, městské, fakultní, vojenské a tak dále a všichni dostávají peníze ze zdravotních pojišťoven.

Jde o to, Aby tam byla nějaká koordinace, aby tam fungovaly systémy jako v privátních firmách. Jak to má Agel, to je soukromá síť 25 nemocnic a nakupuje všechno centrálně, na internetu. My jsme získali unikátní data od pojišťoven, každý to od nás chce, přitom to mohlo udělat Ministerstvo zdravotnictví.

Na náš podnět vznikla v dubnu 2014 přístrojová komise. Ta odsouhlasila nákup asi 225 různých přístrojů. A nyní v květnu jde zase 42 přístrojů na schválení. Ale my nevíme jaké. A já se ptám, proč se nenakupuje centrálně? Psal jsem panu ministrovi Němečkovi, ať udělá mapu přístrojů, abychom všichni viděli, kolik kde je magnetických rezonancí, CT, rentgenů. Pokud je v Moravskoslezském kraji 11 magnetických rezonancí a některé jsou od sebe vzdáleny dva kilometry a přijdou tam za den čtyři klienti – je pak normální, když v Olomouckém kraji se čeká tři měsíce? Někdo by se měl podívat na všechny magnetické rezonance, včetně těch soukromých, protože i ti soukromníci mají peníze ze zdravotních pojišťoven – jak jsou vytížené, některé běží na dvě směny, a jak to efektivně využít a jak to centrálně a transparentně nakupovat. Toto se neděje.

To je ten střet. Kdy pan Němeček a pan premiér říkají – navyšte za státní pojištěnce. A já říkám – konečně už začněte tohle řídit! Máme skvělé lékaře, obětavé sestry, naše zdravotnictví je výborné, dostupné, lepší než ve Velké Británii, na to jsou studie – akorát není řízeno hospodárně. Jedině ve zdravotnictví rozhoduje ministr zdravotnictví, která nemocnice dostane přes úhradovou vyhlášku peníze. To je jediný resort, kde rozhoduje ministr. Všechny ostatní resorty rozhoduje vláda a poslanci. A tady to rozhoduje ministr. A úhradovou vyhláškou vlastně rozhodne o tom, kam ty peníze a jak jdou. A otázka je, proč tedy nejdřív neřekne, že mají ty peníze jít sestrám, protože je jich málo, a těm lékařům,“ věnoval se zdravotnictví Andrej Babiš.

Málo škol. Málo domovů pro seniory

Sestavování rozpočtu na příští rok bude podle Babiše složité. „Potřebujeme navýšit peníze pro  učitele, potřebujeme stavět školy – kolem Prahy nejsou školy, dali jsme 50 obcím asi 1,8 miliardy, aby rozšířily kapacity. Kolem Prahy vznikla různá satelitní města a zapomnělo se, že tam budou  bydlet mladé rodiny a budou mít děti. Musíme stavět nové školy, potřebujeme navýšit počty vojáků. Věda a výzkum chtějí navíc peníze. Na plzeňské univerzitě jsem pochopil, že ty peníze na vědu a výzkum jsou určitou kompenzací pro pedagogy na vysoké škole a byl jsem šokován, že dokonce mají menší mzdu než zdravotní sestry. Máme také málo domovů seniorů, potřebovali bychom jich postavit  podstatně víc, je po tom obrovská poptávka. Nemáme ani bydlení pro mladé. Je tu plno lidí, kteří jsou odsouzeni na pomoc státu v rámci sociálního bydlení, ale ty peníze často končí u nějakých majitelů bytů, kteří to velice draze pronajímají.“

„Co se týká našeho hnutí, stále procházíme nějakým vývojem,“ zabrousil do ANO jeho předseda. „Ty první volby byly velké překvapení, nebyli jsme na to připraveni, udělali jsme plno chyb a ty komunální jsme do toho šli masově, postavili jsme 9755 kandidátů, z toho dvě třetiny nebyli ani členové, takže někteří se fakt nepovedli, ale my říkáme, že nemáme patent na rozum. Na druhé straně máme velice kvalitní primátory, v Brně, v Ostravě. Teď budeme nominovat asi 750 kandidátů, vybraly je krajské organizace, tak doufejme, že vybraly dobře. Ministr Ťok v rámci svých rozpočtů 2014, 2015 ušetřil půl miliardy na opravy silnic, co jsme dali krajům. Státu se daří podstatně lépe. Teď jde o to, aby to pocítili i lidé,“ pochvaloval si situaci Babiš.

Volný se pak krátce vrátil ke zdravotnictví a komentoval slabou obsazenost Senátu: „Pokud pan senátor Valenta chce mluvit  do zdravotnictví a o nějakém seriózním rozdělování peněz, tak je to opravdu velice tristní a k pláči.“

Diskuse začíná

První dotaz zněl: „Naše platy jsou jako v Bangladéši. Většina nadnárodních společností nechce své zaměstnance přeplácet. Nesouhlasím s tím, co říká sociální demokracie, že napřed se přidá státním zaměstnancům a potom snad dostanou normální zaměstnanci. Je třeba zvýšit minimální mzdu…“

„Jako  koaliční vláda jsme navyšovali minimální plat myslím dvakrát, teď je myslím 9900,“ odpověděl Andrej Babiš. „V koaliční smlouvě je uvedeno, že s tím musí souhlasit tripartita, tedy odboráři a zaměstnavatelé. Je tam návrh pana premiéra na 11 000. Svaz průmyslu a dopravy říká navýšení o 600 korun. Někteří říkají, že to může ohrozit jejich podnikání. Přiznávám, že je velice nízká. Je nová situace na trhu, že je málo lidí, úřady práce nemají co nabídnout.“

Dotaz k OKD., který vzbudil šum v sále, zněl: „Proč není postih na majitele nebo management?“ Dojatý důchodce pak poděkoval za zvýšení důchodů. „Hecuje se, že mladí lidé musí na důchodce pracovat. My jsme pracovali přes 40 let,“ postěžoval si tazatel.

Jak ministr Mládek nahrává uhlobaronům

„Kdysi byl důchodový účet, kde bylo 300 nebo 400 miliard a Klaus to rozpustil do rozpočtu. Dnes je tam stále nějaké saldo,“ uvedl Babiš a pokračoval: „OKD se prodalo za 4,1 miliardy. Bohužel pan Bakala a jeho celá parta tu firmu totálně vytunelovaly. Byty dostali de facto zadarmo, vzali všechno, vlečky, vagóny, teplárny, majetky. Kritizoval jsem, když moravskoslezský hejtman nakoupil pozemky od Bakalovy firmy za 190 milionu korun. Nemluvím, o kolik tady podvedl lidi na burze. Emise byla 600 korun v kulminaci a nyní ty akcie nemají žádnou hodnotu. To je příklad podnikání, které je absolutně nepřijatelné, protože musí být zodpovědný, musí se starat o zaměstnance, musí jim zabezpečit práci a vizi firmy. Tady se to nestalo. Brutálně to vybrali. Ti, kteří to zapříčinili, tak teď strašně horlivě to řešili každý den, porady. Ještě tam byl pokus, že pan ministr Mládek chtěl nahrát dalším uhlobaronům ze severních Čech, kdy chtěl, aby ten sociální příspěvek platil i pro horníky ve firmách, které to skutečně nepotřebují. Tam  bylo asi pět kyperských firem, chtěl tam dát strojírny. Chtěl ode mne 2,6 miliardy na Diamo, aby zaměstnalo 250 horníků, ale my ani nevíme, jestli horníci o to budou stát.“

„Dnes automobilový klastr na Ostravsku nabízí tisíc míst pro horníky a rekvalifikaci. Volalo mi plno firem, které nemají lidi a říkali – ano, my je vezmeme. Škoda Kvasiny bere tento rok 2000 lidí. Tady by vzala horníky, pokud se rekvalifikují. Takže práce je. Nějak jsem ustál, že z rozpočtu jsem nějaké 3 miliardy zachránil. Ano, ti chudáci, kteří celý život pracovali pod zemí, si to samozřejmě zaslouží. Příspěvek státu nakonec bude jenom pro OKD, pro firmu v insolvenci. Vždy když je takovýto problém, tak je tendence některých resortů si namastit kapsu do rozpočtu a neřeší to pragmaticky. Nyní je soud, je stíhán znalec, který  to ohodnotil na 2,25 miliardy a skončí to klasicky, jako to bylo s Promoprem, kde byla škoda a byli stíháni a myslím, že i odsouzeni ti úředníci, ale politici u toho nebyli. A média to ani neřeší. Česká televize to neřeší, všichni řeší Čapí hnízdo, to je zásadní pro osud této země,“ řekl za smíchu sálu Babiš. 

„Těch privatizací bylo mraky. To souvisí s tou vizí, že tady po revoluci žádná vize nebyla. Nikdo neřekl, že tak a tak by měl fungovat stát. Ani si nezavolali nějaké poradce.“ Zavzpomínal  pak na Valtra Komárka, kterého měl podle svých slov rád. „Byl šéf prognosťáku, říkal Klausovi, pojďme se zeptat do Rakouska, do Německa.“

„To Německo je stále nejlepší v Evropě,“ uvedl k našemu západnímu sousedovi. „My tam stále vyvážíme 30 procent  výroby,  máme tu 6000 německých firem a je tam plno věcí, které jsou velice dobré – duální systém vzdělávání. Nikdo ze začátku neřekl, co je strategické, že si máme nechat energii; vodu jsme zprivatizovali, ta je pryč, stále se zdražuje; plyn odešel, černé uhlí, hnědé uhlí, rafinerie a měli jsme ČEZ, který si dělal, co chtěl, nainvestoval miliardy na Balkáně úplně zbytečně – místo toho, aby dal do pořádku Dukovany nebo Temelín. Nadělalo se plno chyb a už s tím teď něco naděláme.

Mě štvalo, že ten  návrh Mládka byl pomáhat uhlobaronům, kteří vydělávají miliardy, a přitom například v Sokolovské uhelné pan Štěpánek to vyřešil vlastními silami. Také musel propouštět lidi, dal jim odstupné 8 až 12 platů, našel jim práci v jiných provozech. Podnikatel musí být odpovědný, nemůže vydrancovat firmu a vykašlat se na lidi. Tady v OKD se to stalo brutálně. Dokonce tu dopravu, vagóny, vlečky, prodali, vytáhli z OKD, byla to OKD Doprava a prodali to Polákům. Největší konkurent, polská státní železnice, je majitel těch původních vagónů a vleček. A je to 400 kilometrů vleček, které původně patřily do OKD. A kdyby ti majitelé nevytáhli všechny ty peníze, tak mohli fungovat z rezerv. Mně se nelíbilo, že jim máme pomoci, protože  když zbankrotoval Crystalex, tak tu bylo 9000 nezaměstnaných a po nich ani neštěkl pes. Textilky, sklárny. Jak k tomu přijdou ti lidé, kteří přišli o práci? Rozumím tomu, že horníci je něco speciálního a řekl jsem, že je to výjimečně. Může se stát něco s Vítkovicemi, údajně s Letem Kunovice je problém,“ pokračoval „rozjetý“ Babiš

Otravná Evropa a církevní tunel

Následoval dotaz na církevní restituce. „A podívejte, co je tu bezdomovců….“

„Pokud nás Evropa otravuje s migranty, tak vždycky říkám – my tu máme 30 000 bezdomovců, 200 000 lidí, kteří jsou odkázáni na stát, na sociální podporu bydlení, 400 000 samoživitelek. Kalousek s ODS z restitucí udělali supertunel, protože to odškodné na zemědělskou půdu v roce 2010 bylo 44 korun za čtvereční metr zemědělské půdy. 54 miliard prodražené církevní restituce v ceně zemědělské půdy. Ani na Chebsku to není tolik, tehdy bylo 7 až 10 korun. A to je skandální. Stejně to tehdy bylo s lesy, bylo to deset korun a dostali myslím 25. A pak majetek, který tam neměl být. Pokud ČSSD to měla jako hlavní program – bojovat proti církevním restitucím – ale když do koalice přišla KDU-ČSL, tak se to moc neřešilo. Vytvořila se nějaká komise. Na všechno máme komisi, když se nechce rozhodnout, tak je komise. A šlo to do ztracena a nyní je to znovu na stole, protože já  jsem vždycky  říkal, že jsme to minimálně mohli zdanit. A že je tam možnost získat až nějakých 11 -12 miliard dodatečné daně z těch církevních restitucí. Samozřejmě na to reagují negativně. Teď s tím přicházejí komunisté. Já bych byl určitě pro, protože to byl velký tunel pana Kalouska s ODS,“ upozornil na svého rivala, exministra financí.

„Zavedení EET by mohlo mít dosah na zaměstnávání lidí na černo. Bylo by skutečně třeba prověřovat sociální dávky, podporu, jestli skutečně těmi dávkami nepodporujeme lidi, aby nepracovali. Někteří, kteří jsou na podpoře a ještě pracují na černo, tak si vydělají více, než kdyby šli do práce. Touto cestou ale jde více států v Evropě. Ve Francii například pracují jenom 35 hodin, a to není dobře. Navýšili daně, vyhnali lidi, kteří tam chtěli podnikat.“

Živo v sále způsobila připomínka „staršího barda“, který uvedl: „ Až tu bude jedna partaj, která bude mít ve Sněmovně sílu, tak od ní můžeme čekat výsledky. Pro koho platí zákony, když váš koaliční partner nesplatil tu splátku 330 miliónů,“ a lité tleskali. „Uzurpovali dokonce právo, že budou nějaké pohledávky postupně vykrývat ze svých peněz. To žádný dlužník v této zemi by si toto nemohl dovolit. Co s takovou stranou? Tu je třeba odepsat, ČSSD je svinstvo, to tady nemůžete tady chtít,“ ukončil rozvláčný dotaz za potlesku v sále muž sedící v první řadě.

„Lepší by bylo kdyby byl většinový systém, jak je to ve Spojených státech,“ odpověděl Babiš. „Dokonce i moji práci prodává občas někdo z vlády za mě. Nemyslím si, že se dá říci, že nějaká partaj je úplně špatná. I V ČSSD znám lidi, kteří jsou slušní. Ve Sněmovně je takový zvyk, že kdo je v opozici, tak a priori nesouhlasí s tím, kdo je v koalici, i když je to dobrý názor. Oni mají některé dobré hejtmany, ale mají tam i zkorumpovaného hejtmana, druhý je lhář, ale mají i dobré hejtmany. Ta naše symbióza, to nejsou naši kamarádi. Teď se divíme, jak na nás ti koaliční partneři útočí ze všech stran, to je takové překvapení. Já jsem si myslel, že do krajských voleb bude klid a pak bude volný boj a už toho moc neudělají. Ale já se budu snažit pracovat až do konce. Protože jsem slíbil, že v září 2017 předložím nový zákon o dani z příjmu, který tady strašně dlouho chybí. A chci také připravit nový IT systém na finanční správu. Hlavně potřebujeme dostat do politiky lidi, kteří nejsou odkázáni na to, aby se živili politikou, aby byli ministři, aby to nebyla pro ně největší meta v jejich životě.“

Němeček,  Marxová. Versus Valachová, Zaorálek, Herman

Přítomní se dozvěděli, že každý ministr je jiný. „Jsou takoví, kteří se vůbec nebaví a všechno vzkazují přes média, ale například jsou i ti, kteří se normálně se mnou baví,“ a občané se zas hlasitě smáli „Paní Valachová, i když ta inkluze se jí nepovedla, tak normálně se mnou komunikuje. To není, jako že se dozvídám, co chce všechno Němeček, Marksová – nebo premiér oznamuje všechno přes média a já se dozvídám všechno od novinářů.

Zaorálek také komunikuje normálně, já ho mám celkem rád, i když tam sedí dvacet let a umí mluvit třeba deset hodin, to nedokážu. Ale on je z jiného světa než já. Říkám mu, sežeňte nějakého čínského oligarchu, prodejte to za 2 miliardy, na co má mít stát Golf. Nebo má ambasádu v Japonsku, která je poloprázdná, za 2 miliardy to prodejte a jděte někam do pronájmu. Nebo v Berlíně máme skvělou ambasádu, to je taková hnusná komunistická budova v centru, za tu bychom dostali balík a pojďte si sednout někam jinam – ale on tomu nerozumí, protože on nepodnikal, on nechápe, že nemovitost je náklad. I s panem Hermanem komunikuji normálně.

Strašně mě baví, když pan prezident řekne něco o České televizi, tak všichni křičí, že je to útok na demokracii. My všichni platíme za Českou televizi 5,2 miliardy ročně. Každý z vás, pokud máte televizi, měli byste platit 135 korun měsíčně. A kdo sedí v těch radách? Českou televizi nemůže nikdo kontrolovat. Kdo sedí v Radě ČT? Nominanti politiků, sedí tam šest let. Proč to nemáme jako v Německu, že tam nejsou politici. Vidíte, kdo se tam zve, jak se kladou ty správné otázky. Veřejnoprávní média by měla být totálně odpolitizovaná a ona nejsou. Stejně je to i s Českým rozhlasem.“

Volný dodal, že je zapotřebí dát ze správních rad pryč politiky. „Ať jsou v dozorčích radách zástupci politických stran a hlídají to, ale kvůli tomu právě byla ta revoluce na brněnské radnici, proto KDU-ČSL odchází, protože se jim to prostě nelíbí, že chceme z těch dobře placených správních rad… kde ti politici ani nemají možnost a šanci  pracovat, protože to ani moc neznají a nemají na to čas. Pojďme na tato  místa dávat i v té komunální politice profíky a ne politiky…“

Stop Turecku, zelená Ukrajině

„Jsem proti vízům s Tureckem,“ pustil se do zahraniční situace Babiš. „Když jsem v srpnu 2015 mluvil o NATO, tak se mi všichni smáli. Řešení je mír v Sýrii, výstavba nové Sýrie, Marshallův plán a není možné, aby někdo přišel na evropský kontinent bez toho, aby dopředu věděl, kam směřuje. Buď do azylového domu, pokud si jej někdo objednal, a to není náš případ, anebo za prací – ale musí dopředu přece vědět, kde bude pracovat. Tak to funguje ve Spojených státech, tam nedostanete zelenou aktu bez toho, abyste nebyl dopředu prověřen. To je i v Kanadě, Austrálii.

Evropa je jediná, která otevřela náruč. Pak jsme v té absurdní situaci, že máme schengenskou hranici polsko-ukrajinsko-slovenskou. Tam potřebuje ten Ukrajinec, který chce u nás pracovat, povolení a pas – a na druhé straně se po Evropě špacírují tisíce migrantů, Syřanů bez papírů a v tom Německu je to skutečně problém. V Německu se bojí o tom nahlas mluvit, oni mají stále nějaký ten syndrom z války. Evropa je neakční a neřeší to a vnucují nám něco nepřijatelného, protože my máme úplně jinou historii migrace než v Německu, kde je šest miliónů Turků nebo ve Francii 8 až 10 miliónů muslimů, nebo v Bruselu, kde bude v roce 2030 více muslimů než původních obyvatel.

Řecko není bankrot a všichni víme, že je bankrot, a kvóty a tyto nesmysly – a ještě máme za to platit. To je výmysl chorého mozku, to snad není ani možné, že šéf Evropské komise nám řekne, že když nevezmeme, tak za každého migranta budeme platit 250 000 eur. Z jakého titulu, proč? A ty různé výtky, že nejsme solidární… Ale přece od nás odcházeli lidi v letech 1918, 1938, 1948, 1968 a to byla spíše elita národa než podobné typy migrantů, kteří přicházejí do Evropy. To byli lidé jazykově vybaveni, sečtělí, kteří nacházeli práci ve Švýcarsku, v Německu, a byli tam posilami.“

V závěru pak za velkého smíchu přítomných zazněla připomínka jedné paní středního věku. Týkala se vládních neziskovek, kam putují milióny. „Existuje 139 různých organizací a nadací pro cikány. Je to Etnická asociace, začleňování a absurdní třeba – Centrum pro prevenci a kontrolu přenosných nemocí mezi Romy!“


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák: Tomuto člověku se vyplatil Fiala v Bílém domě. Není to Čech

10:02 Drulák: Tomuto člověku se vyplatil Fiala v Bílém domě. Není to Čech

„Byla to čistě rituální návštěva, která měla potvrdit naši absolutní loajalitu Washingtonu,“ hodnotí…