Má podle vás optimismus v novoročním projevu českého premiéra zdravé jádro? Nebo je doveden ad absurdum? Zaznamenal jste jej a co na něj říkáte?
Projev jsem samozřejmě zaznamenal. Otázkou je, co myslíte oním zdravým jádrem. Je-li to skutečnost, že se nám po materiální stránce daří dobře, pak asi ano. Leč není to nic nového – a podle mého soudu se tak děje nikoliv kvůli vládě, ale jí navzdory. Přebujelé hodnocení skvělých vlastností sebe sama, ta příslovečná samochvála, která smrdí, byla dotažena téměř k dokonalosti. Ne že by to byl první premiér a první vláda, co se dokáže takhle pěkně pochválit. Tím vlastně souhlasím s tím, že byl projev doveden ad absurdum. Včetně odkazu na projev prezidenta Václava Havla z roku 1992 hned v úvodu. Ironií je, že pamětníkovi musel ten Babišův připomenout novoroční projevy z doby komunistického režimu: všechno je skvělé, jen tu a tam snad nějaká maličká vada – pardon, objektivní potíž – kterou rychle odstraníme.
Bezpečnostní situace ve světě se vyhrocuje. Máme být ještě obezřetnější ohledně konfliktu Írán versus USA, nebo to není naše věc?
Okamžitě mi naskočil dialog pétépáckých oficírů z Černých baronů, kde se říká zhruba: „Ona ta politická situace není zrovna růžová!“
„Ale prosím vás, a kdy byla?“
Prezident USA Donald Trump dal Íránu jasně na vědomí, že existují nějaké mantinely, které se překračovat nebudou. Navzdory kňourání mnohých evropských politiků, že takhle diplomacie nevypadá. Lepší asi je nechat skutečné teroristy bezuzdně řádit a omluvit to politickou korektností. Na druhou stranu, vyhrožovat komukoliv, že zničím památky jeho kultury, je buranství nejhoršího kalibru a vlastně chování exponentů takzvaného Islámského státu s ničením v Palmyře, či Buddhových soch v Afghánistánu. Nic není černobílé. V této souvislosti si můžeme připomenout i nechutnou zradu Kurdů. Vůči dění na Středním východě byla, je a bude namístě stálá obezřetnost, leč je to hra velmocenská, nikoli naše. Samozřejmě, že se nás to přitom týká, protože dnešní svět je skutečně plně propojený. Sice klišé, ale pravdivé.
A co říkáte na vyslání dalších našich vojáků, tentokrát do Afriky k potírání teroristických hrozeb? Zcela jistě po boku Francie a její cizinecké legie...

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala