Berlusconi, Francie, Izrael. Profesor, politický veterán nabízí totálně jiný náhled na věc „Babiš – obviněný premiér“

13.09.2017 8:47 | Zprávy

ROZHOVOR Podle právníka, dlouholetého politika a publicisty profesora Zdeňka Jičínského je pokrytecké a falešné tvrdit, že by v západních demokraciích nebylo možné, aby v čele vlády stál trestně stíhaný premiér. „Ve Francii Jacques Chirac předtím, než byl zvolen prezidentem, byl starostou Paříže a čelil trestnímu obvinění, že zneužíval veřejné prostředky. Nebránilo to tomu, aby byl zvolen prezidentem,“ připomíná obdobné případy v evropských zemích bývalý disident a člen Charty 77 v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Berlusconi, Francie, Izrael. Profesor, politický veterán nabízí totálně jiný náhled na věc „Babiš – obviněný premiér“
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Profesor Zdeněk Jičínský

V minulosti jste říkal, že byste uvítal, kdyby současná vládní koalice pokračovala ve stejné sestavě i po podzimních sněmovních volbách, protože se jí podle vás podařilo prosadit spoustu dobrých věcí. Jak se na to díváte dnes, kdy Sněmovna rozhodla o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy strany Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání pro podezření z dotačního podvodu? Nezměnil jste názor?

Pokud jde o mne, já v této věci názor neměním. Nevím, jaký názor bude mít po volbách vedení sociální demokracie, protože jednání o vládní koalici bude složité. Předpokládám, že nejsilnější stranou bude hnutí ANO; a bude otázka, s kým vytvoří koaliční vládu. Mně se zdály některé postoje parlamentních stran, nebudu je teď všechny jednotlivě uvádět, že s Babišem nikdy, příliš moralistní a pokrytecké, protože hlavní odpovědností parlamentních stran, mám na mysli ty, které se po volbách do Poslanecké sněmovny dostanou, je to, aby vůči svým voličům plnily maximum ze svého programu. Respektive aby udělaly všechno, aby program, na jehož základě dostaly hlasy voličů, se mohl naplňovat. Tohle „s Babišem nikdy“ mi přišlo jako příliš  laciný předvolební trhák, ale jeho reálná váha je problematická, protože rozhodující z hlediska občanů a významu politické demokracie je to, jak dopadnou volby a jakou váhu má jejich hlas. Tady žádná strana neměla jako hlavní volební heslo „s Babišem nikdy“, to jen využily momentální situace, která jim nahrává tím, že Sněmovna vydala Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Ale některé argumenty, které se v této souvislosti z těchto stran i z některých médií ozývaly, jsou falešné a pokrytecké.

Proč si to myslíte?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Podali jsme žalobu a začal panikařit.“ Advokát odhalil praktiky „bojovníka od klávesnice“ Cempera

21:45 „Podali jsme žalobu a začal panikařit.“ Advokát odhalil praktiky „bojovníka od klávesnice“ Cempera

Jan Cemper, který spoluzaložil a vede spolek Manipulátoři.cz, čelí žalobě ze strany Matouše Bulíře, …